נציג רשות שוק ההון: הורינו לחברות הביטוח לתת תיעדוף לתביעות הנוגעות לפגעי מזג האוויר

נציג רשות שוק ההון: הורינו לחברות הביטוח לתת תיעדוף לתביעות הנוגעות לפגעי מזג האוויר

נציג הרשות, אלעד אלקובי, דיבר בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים ועסק בנזקי הסופה, הוא ציין כי חברות הביטוח מעריכות נזקים בהיקף של כ-130 מיליון שקל, גיל סלומון מאיגוד חברות הביטוח: מבחינת נזק רכושי, לא מדובר במשהו שחברות הביטוח לא הכירו בעבר

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני צילום: אתר הכנסת

ועדת הכספים קיימה השבוע דיון בעניין פגעי מזג האוויר שפקדו את ישראל בשבועות האחרונים, וקראה לתקצוב מידי של 11 מיליון שקל, להכשרת עסקים שטרם חזרו לתפקד.

במהלך הדיון חברי כנסת שונים טענו כי יש להכריז על אסון טבע, אולם התברר כי במסגרת החוק, הכרזה שכזו תסייע רק לענף החקלאות וכי עסקים קטנים תלויים במידה רבה בביטוחיהם. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, הסבירה כי האפשרות היחידה הקיימת בחוק היא פיצוי לעניין תשתיות חקלאיות, במידה שהוכרז על מצב חירום אזרחי. אך ביחס לכל יתר הפגיעות, אין חקיקה שמסדירה את הנושא. עוד ציינה אפיק, כי בעבר ביקשה ועדת הכספים לקדם חקיקה בנידון, אך לא זכתה לשיתוף פעולה. "ניסינו להעביר זאת, אך האוצר לא הסכים לכך בשום אופן", הדגיש יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני.

נציג רשות שוק ההון בדיון, אלעד אלקובי, ציין כי בעלי פוליסת ביטוח מתאימה מכוסים לעניין זה. הוא הוסיף: "הורנו לחברות הביטוח לתת תיעדוף לתביעות הנוגעות לפגעי מזג האוויר. יש לנו סדר גודל של 4,500 פניות לחברות הביטוח. ההערכה כרגע של חברות הביטוח היא של נזקים בהיקף של כ-130 מיליון שקל".

גיל סלומון מאיגוד חברות הביטוח הוסיף ש"מבחינת נזק רכושי, לא מדובר במשהו שחברות הביטוח לא הכירו בעבר. בשנים האחרונות היו נזקי מזג אוויר קיצוניים, והחברות ידעו להתמודד. ככה גם בנושא הזה. מבחינת מהירות, למי שיש פוליסות מהירות, יש תגובה מהירה מחברות הביטוח".

ראש עיריית נהריה, רונן מרלי, ציין כי כ-200 עסקים בעיר מושבתים לגמרי, וכי ישנו צורך מידי ב-11 מיליון שקל על מנת להחזירם לפעילות. ח"כ מלכיאלי התייחס למותו של מוטי בן שבת, שטבע לאחר שהציל מספר אנשים בנהריה, וקרא לתת מעמד מיוחד למשפחתו ולאנשים שמסרו את נפשם למען הצלת אחרים.

סגן נציב כבאות והצלה, שמעון בן נר התייחס לאירועים, והתריע על הצורך בהוספת תקציב: "אנחנו גוף בהקמה והמצב הפוליטי משתק אותנו. לא המתנו לקריסת המערכות שלנו, התרענו מראש שיש צורך לרכוש מערכת שליטה בדומה למערכת של מד"א. לראיה, המערכת שלהם היחידה שלא קרסה. אנחנו זקוקים ל-30 מיליון שקל, יש צורך במערכות נוספות". יו"ר הוועדה וחברי כנסת נוספים קראו לקדם חקיקה שתאחד את קווי גופי ההצלה, אולם לטענת סמנכ"ל קהילה במד"א, ד"ר אלי יפה, ציין שהנושא נכשל בחו"ל, ונבחן ונדחה גם בארץ.

תמר לוי בונה, נציגת משרד האוצר: "לגבי נזקי החקלאות, משרד האוצר מוציא בכל שנה 200 מיליון שקל לביטוח נזקי טבע, החקלאים והמדינה משתתפים בביטוח, לכן יש ביטוח לתשתיות. החקלאות מבוטחת. מעבר לכך משרד החקלאות מוציא 55 מיליון שקל מידי שנה, על תשתיות ניקוז".

ח"כ גפני סיכם את הדיון והחליט לנסח הצעת חוק שתקבע פיצויים עקב אסון טבע, וכן להכין את הצעת החוק של איחוד קווי גופי ההצלה. כמו כן, לגבי ההכרה על אסון טבע הוא ביקש מרשות שוק ההון שתעביר נתונים לוועדה כמה ביקשו לקבל פיצוי מהביטוח וכמה נענו בחיוב.