יש חברות שעברו את הגבול בנושא השיווק הישיר, והן יצטרכו להחליט האם הן חברות סוכנים או ישירות

יש חברות שעברו את הגבול בנושא השיווק הישיר, והן יצטרכו להחליט האם הן חברות סוכנים או ישירות

שיחת פוליסה עם ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח: ביטוח הרכב הוא לא רק בזמן המכירה. שם לא המקום למדוד את סוכן הביטוח. הדרך הראויה לבחון אותו היא בזמן התביעה. שם אין תחליף לסוכן ביטוח, אנחנו רואים שגם חברות מסורתיות, שמוכרות ישיר, מעדיפות להעביר את ניהול התביעה לסוכן

החזון שלי הוא שסוכן הביטוח יוכל להנגיש את השירותים שלו באמצעות אפליקציות, אתר, רשתות חברתיות, בוטים ועוד.

"הבעיה שלנו היא לא החברות לביטוח ישיר, אלא השיווק הישיר של חברות הביטוח המסורתיות. חלקן מוטות סוכנים, כגון שלמה, שומרה ומגדל ואיילון בביטוח אלמנטרי. אבל רוב החברות פתחו ערוץ ישיר ומולן יש מלחמה תמידית, כדי לספק לסוכנים את אותו מוצר שמשווק באופן ישיר, וללא פגיעה בעמלת הסוכן". כך אומר ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח.
לדבריו, חלק מהחברות נענו לפניית הלשכה, ופתחו את המסלולים הישירים גם לסוכני הביטוח. "אני לא מת על זה, אבל כל עוד סוכן הביטוח מקבל את הפוליסה לידיו בעמלה ראויה, זה עדיף על פני מבוטח בלי סוכן". רוזנפלד מציין, כי עמלה בסדר גודל של 20% היא עמלה ראויה – בדומה למסלולים המיוחדים. אולם, לדבריו, "יש חברות שעברו את הגבול וחצו את הקו, והן יצטרכו לחשב מסלול מחדש האם הן חברות סוכנים או ישירות".
במחצית הקדנציה, ובסקירה שהופצה לחברי הלשכה, רוזנפלד מונה 40 הישגים שהלשכה בראשותו הציגה, כולל בין היתר ניצחון בבג"ץ הסכם לרבים, ביטול החובה להיכנס להר הביטוח בחידושי ביטוח דירה, שינוי חוזר השירות לפגישה אחת לשנתיים במקום אחת לשנה, הצעת חוק שעיקרה חובת הנמקה לסירוב של יצרן להתקשר עם סוכן ביטוח (בטיפול), דחיית הכניסה לתוקף של מסמך ההנמקה החדש ועוד.

* שנתיים לתוך הקדנציה – מהם בעיניך ההישגים המשמעותיים ביותר שהלשכה בהנהגתך רשמה?

רוזנפלד: אנקוב בחמישה הישגים עיקריים, בחמישה תחומים עיקריים: ביטוח נסיעות, תקשורת, שיפור הקשר עם חברות הביטוח, לובי פוליטי ומגוון פתרונות בתחום האלמנטרי – תודות ליו"ר הוועדה ישראל גרטי.
בתחום ביטוח הנסיעות, סוף סוף הבאנו להפסקת המכירות של ביטוח נסיעות על ידי סוכני ביטוח.
בתחום התקשורת ביצענו מהפך במודעות, בניראות ובמעמד של סוכני הביטוח בציבוריות הישראלית. גרמנו לחברת ביטוח ישיר להפסיק עם קמפיין שוקה וסייענו להם להבין שהמתחרות שלהן כיום הן החברות הישירות.
בקשר עם חברות הביטוח: לאחר הנתק שהיה בקדנציה הקודמת עברנו להתנהלות מולן, מתוך כבוד הדדי. למשל, עם ארבע חברות רשמנו הבנות שהן לא מוכרות מוצרי Online למבוטחים של סוכנים, ואם יש הצעה, הסוכן מקבל את אותו המחיר ללא פגיעה בעמלה. תלונות הסוכנים בנושא הופסקו. בנוסף הקדמנו את תשלומי העמלות ללפני ה-10 בחודש במרבית החברות. יעיד על שיפור הקשר הפרסום בכנס אלמנטר, שהשנה שובר שיאים.
בתחום הפוליטי – בנינו לובי שכולל כ-40 חברי כנסת ואנחנו נהנים מגיבוי של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. המפקח על הביטוח ד"ר משה ברקת ואנשי הרשות יודעים שללא שיתוף פעולה שלנו הם לא יצליחו להעביר חקיקה בכנסת.

* ומה קורה בגזרת הביטוח האלמנטרי?

רוזנפלד: רשמנו שורת הישגים: אישור קיום ביטוח אחיד, תביעה קטנה שלא תיחשב כתביעה, אישור היעדר תביעות מתוך הר הביטוח (תקוע מבחינה טכנית), פתרון לסוכני המגזר – שיוכלו לשלוף תעודת חובה משולמת של הפול דרך המשרד – לא יצטרכו לנסוע לסניף הפול, ביטוח לנהגים עם שתי תביעות – עניין שנפתר גם דרך השוק, כאשר מספר חברות הודיעו כי יקבלו מבוטחים עם שתי תביעות, וגם בהסדרה (תביעה קטנה לא נחשבת כתביעה).

* מהן המשימות המרכזיות שעדיין לא הושלמו?

רוזנפלד: יש שתי בעיות כואבות שעדיין לא נמצא להן פתרון. אחת, חובת רישוי ובהתאם חובת ביטוח לאופניים חשמליים. ובעיה נוספת – נזקי צנרת. היה פתרון חלקי, אבל היום אנחנו יודעים שהוא רחוק מלהיות אופטימלי.

* כיצד אתה רואה את הפתרון שהושג לבעיית סוכני המגזר הערבי?

רוזנפלד: סוכני המגזר יוכלו כעת להפיק תעודות ביטוח חובה של הפול באופן דיגיטלי באמצעות הדואר האלקטרוני, ולא יצטרכו להמשיך לנסוע לסניפים.
אני האמנתי לאורך כל הדרך שיימצא פתרון לבעיה הכואבת הזאת. נכון שזה הפתרון מטעם הפול ועדיין לא מהיצרנים הנוספים, אך הוא בהחלט נותן מענה לסוכני המגזר שלא היה להם פתרון אחר עד כה.

* איך אתם מתמודדים עם הקיפאון הפוליטי?

רוזנפלד: כבר שנה שאין כנסת, וכרגע לא רואים פתרון למשבר. הליכי חקיקה רבים תקועים, כגון הצעת החוק של האופניים החשמליים, חובת ביטוח לחברות הליסינג, חיסכון לכל חייל, זיכוי מס על רכישת ביטוח סיעודי, הטבות לעצמאיים, מודל הסוכן האובייקטיבי של רשות שוק ההון – הכל תקוע (הראיון נערך בסוף חודש אוקטובר, מ.פ).

* נוכח כל השינויים המתרחשים בשוק – האם ביטוח רכב ודירה יוכלו להמשיך להיות מרכז הפעילות של סוכן הביטוח?

רוזנפלד: כן. זה הלחם והחמאה של סוכן הביטוח. אני לא רואה את זה כמוצר מדף. ביטוח הרכב הוא לא רק בזמן המכירה. שם לא המקום למדוד את סוכן הביטוח. הדרך הראויה לבחון אותו היא בזמן התביעה. שם אין תחליף לסוכן ביטוח. לראיה, אנחנו רואים שגם חברות מסורתיות, שמוכרות ישיר, מעדיפות להעביר את ניהול התביעה לסוכן.

* מדובר בתחום עתיר חידושים, וחברות הביטוח מאמצות טכנולוגיות חדשניות חדשות לבקרים. איזה טכנולוגיות לדעתך חסרות לסוכנים?

רוזנפלד: תוכנות הניהול הפנימיות חייבות לתת מענה לכל הטפסים ולכל הוראות הרגולציה. המערכות האלה חייבות לתמוך בצורה מלאה בסוכני הביטוח.
כלפי הציבור, החזון שלי הוא שסוכן הביטוח יוכל להנגיש את השירותים שלו באמצעות אפליקציות, אתר, רשתות חברתיות, בוטים ועוד. לצערי, בשנתיים האלה לא סיפקנו את הסחורה כלשכה. מקווה שבשנתיים הקרובות נוכל להיות אנשי בשורות.

ביניים: עצרו את ביטוחי המנהלים ועשו רע לציבור

* בפיקוח על הביטוח מתכננים להביא לחקיקה מודל עמלות חדש בתחום ביטוחי החיים והחא"ט. כיצד אתם בלשכת פועלים בנושא?

רוזנפלד: עצירת ביטוחי המנהלים נוצרה ביד מכוונת של רשות שוק ההון, בעצם עיקור כיסוי הא.כ.ע בפוליסת המנהלים. הם עצרו את מכירת המוצר, ולדעתי הם עשו רע לציבור. לא הוכח שביטוח המנהלים גרוע מקרן הפנסיה. ההיפך הוא הנכון, הרבה פעמים ביטוח המנהלים הוא הפתרון הנכון. למשל, ביטוח אובדן כושר עבודה מקצועי, הסכם אישי בניגוד לתקנון – קונים שקט למבוטח.
רשות שוק ההון מתכננת להחזיר את ביטוח המנהלים כאשר סוכן הביטוח יהיה אובייקטיבי ויקבל עמלה אחידה. אנחנו, מצדנו, נתנה את שינוי החקיקה בביטול סעיף 19 א'. ברשות שוק ההון יודעים שזה לא יעבוד בלעדינו.

* הענף חווה בעת הזו משבר חריף בתחום הביטוח הסיעודי. מה הלשכה עושה בנדון?

רוזנפלד: התפלאתי מאוד לראות איך בהפרש של ימים בודדים, חברה אחרי חברה מורידה את הכיסוי של ביטוחי סיעודי לכל החיים. זה נראה קצת חשוד. בהיעדר כיסוי ממשלתי ופתרון ממלכתי, חובת הכיסוי מוטלת על חברות וסוכני הביטוח. גם אם חסרים מבטחי משנה, ניתן להוסיף עוד מבטחי משנה. יש מספיק מבטחי משנה בעולם. בנוסף, חברות הביטוח יכולות לבצע סבסוד צולב, הרי הן מרוויחות במוצרי סיעוד אחרים. ניתן גם לבנות מוצרים חדשים, עם קריטריונים אחרים לפיצוי ותקופות פיצוי מדורגות. אנחנו נשמח לתת את הידע שלנו.