לאחר שנתיים: הר הביטוח יאפשר קבלת דוח היעדר תביעות דיגיטלי

לאחר שנתיים: הר הביטוח יאפשר קבלת דוח היעדר תביעות דיגיטלי

בנוסף, תחייב הרשות את חברות הביטוח להנפיק תעודת ביטוח חובה באופן דיגיטלי, הממונה של הביטוח ד"ר ברקת: כלים דיגיטליים הם אמצעי משמעותי לשיפור מצב המבוטחים והשירות הניתן להם. נשיא הלשכה רוזנפלד: קיימנו מאבק עיקש לאפשר את כל התנאים להתממשותו

אתר הר הביטוח של רשות שוק ההון, יאפשר החל מהיום (ג') לכל בעל רכב לקבל בחינם דוח עבר ביטוחי מרוכז לשלוש שנים (דוח היעדר תביעות) הנדרש ברכישת פוליסת ביטוח רכב, כך פרסמה הרשות.

בנוסף, הרשות תחייב את חברות הביטוח להנפיק תעודת ביטוח חובה באופן דיגיטלי. מדובר בשני צעדים חדשים עליהם הוכרז, במטרה להנגיש מידע מהותי השייך לציבור באמצעים דיגיטליים ולהקל על המבוטחים. נציין כי בפברואר 2018 פורסם על כוונת הרשות לנפק בעצמה דוחות תביעות באמצעות הר הביטוח.

"הרשות פועלת במטרה להקל על ציבור המבוטחים ומאמינה כי כלים דיגיטליים הם אמצעי משמעותי לשם שיפור מצב המבוטחים והשירות הניתן להם", אמר ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

כעיקרון, דוח עבר ביטוחי נשלח למבוטח בסיום כל שנת ביטוח. עם זאת, ברשות מסבירים כי הבעיה היא שעד היום התהליך היה ביורוקרטי ולא פשוט, בפרט למבוטחים שעברו מחברת ביטוח אחת לאחרת, או שלא קיבלו אותו בדואר. מבוטח שהיה רוצה ליהנות מהנחה ברכישת פוליסה, היה נדרש להעביר אישור לחברת הביטוח ולשמור את הדוח במשך שלוש שנים, או לחלופין לבקש העתק שלו מהחברות בהן היה מבוטח בשלוש השנים האחרונות, בין אם באמצעות פנייה לכל אחת מהחברות שביטחו אותו בשלוש השנים האחרונות, ובין אם באמצעות כניסה נפרדת לאזור המידע האישי שלו בכל אחת מהחברות השונות.

ברשות מציינים כי פניות ציבור שהגיעו הראו שמבוטחים לא הצליחו לקבל את המידע לגבי היסטוריית התביעות מסוכן הביטוח שלהם או מחברות הביטוח ושילמו מחיר גבוה יותר על פוליסת ביטוח הרכב. במקרים מסוימים, חלק מהמבוטחים שאירעה להם תאונה, קיבלו פיצוי מופחת מחברת הביטוח בגלל שלא העבירו אליה את דוח התביעות.

כאמור, מהיום יתאפשר, לאחר הזדהות פשוטה בהר הביטוח, לקבל דוח מרוכז מכל חברות הביטוח, ללא הצורך לאתר את המידע בכל חברה בנפרד, ואף ללא צורך לדעת באיזה חברות היה היה המבוטח בשלוש השנים האחרונות.

לטענת הרשות, השינוי צפוי להקל משמעותית על ציבור המבוטחים בשלב רכישת הביטוח. כמו כן, למנוע מצבים של ביטול הנחת היעדר תביעות וגביית פרמיה גבוהה, ולעיתים אף ביטול פוליסות עקב אי העברת הדוח לחברה המבטחת.

הצעד הנוסף במסגרת הרחבת השירותים הדיגיטליים נוגע לענף ביטוח רכב חובה. הרשות פרסמה היום טיוטת הוראה לחברות הביטוח במסגרת שינוי הפוליסה התקנית לביטוח רכב חובה, שתאפשר למבוטחים לקבל מחברות הביטוח תעודת ביטוח חובה דיגיטלית. זאת, במטרה למנוע את הסרבול שנאלצו להתמודד איתו עד עתה מבוטחים שהיו מעוניינים לבטל את פוליסת ביטוח החובה מסיבות שונות. הם היו נדרשים למצוא את תעודת הביטוח המקורית ולשלוח אותה בחזרה לחברת הביטוח, ורק לאחר מכן היו זכאים לקבל החזר של הפרמיה ששילמו.

הרשות תחייב את חברות הביטוח לאפשר למשתמשים ברכב לוודא קיומו של כיסוי ביטוחי בתוקף באופן דיגיטלי, ולעיין בתעודת הביטוח באתר החברה. עם המעבר לעולם בו יהיה ניתן להנפיק תעודת ביטוח דיגיטלית, ייקבע מנגנון שיאפשר לכל מבוטח לבטל את תעודת הביטוח בצורה פשוטה ומהירה, ולקבל את כספו בחזרה במהירות, במקרה של מכירת הרכב או ביטול הפוליסה.

"הרשות תמשיך לפעול לטובת מיצוי זכויות המבוטחים ותפעל גם מול החברות, כדי שיביאו בשורה דיגיטלית שתעניק חווית שירות ברמה גבוהה", סיכם ד"ר ברקת.

גם נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד מברך על הצעדים החדשים: "אנחנו ממש מתרגשים מההישג הזה של הלשכה. קיימנו מאבק עיקש לאפשר את כל התנאים להתממשותו. היו עיכובים משפטיים ואחר כך טכנולוגיים, אבל אנחנו המשכנו להציף את הנושא פעם אחר פעם מול הרשות. אני מבקש לברך את ראש רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, על הישג טכנולוגי שיעשה לכל בעל רכב את החיים קלים יותר".