סיכון חדש לעולם הביטוח – ביולוגיה מלאכותית / מאת ישראל גלעד

סיכון חדש לעולם הביטוח – ביולוגיה מלאכותית / מאת ישראל גלעד

על פי לוידס, אנו עדים ליציאה של הפעילות המחקרית לתחום של היישומים המסחריים

לוידס לונדון בשיתוף Imperial College London מפנים את תשומת לב המבטחים בעולם לסיכונים החדשים הנובעים מביולוגיה מלאכותית (synthetic biology). החוקרים העוסקים בתחום הביוטכנולוגיה פיתחו מנגנונים ביולוגיים במטרה למנוע מחלות, טיפול במחלות, כתוספים למוצרים כימיים, עמידות של תבואות ואפילו חקר חלל. אך הביולוגיה המלאכותית פועלת מעבר ליישומים של שינויים גנטיים ומאפשרת לעצב את ה-DNA מחדש. על פי לוידס, אנו עדים ליציאה של הפעילות המחקרית לתחום של היישומים המסחריים.

הביוטכנולוגית והביולוגיה המלאכותית מייצרים סיכונים חדשים, כגון שחרור תאונתי של אורגניזמים ביולוגיים (bioerro), טרור ביולוגי – שימוש בתוצרים כנשק (bioterror) ותוצאות בלתי צפויות של מחקר ביולוגי.

כדי להמחיש את התפתחות התחום, ב-2010 שווי השוק של הביוטכנולוגיה היה כ 1.1 מיליארד דולר, ב-2015 שווי השוק גדל לכדי 5.2 מיליארד דולר והצפי ל-2020 הוא 38.7 מיליארד דולר. ההתפתחות המשמעותית בתחום זה מחייבת את המבטחים ומבטחי המשנה להתמודד עם החשיפה החדשה לסיכונים החדשים והשינויים בהרכב הסיכונים הנובעים מהתפתחות המחקר בתחום ומהתפתחות היישומים המסחריים הנובעים מהמחקרים.

עוד בשנת 2005 התריע דיוויד בלטימור (חתן פרס נובל ב-1975 בגין מחקרו עם שני מדענים נוספים – כיצד וירוס מחולל גידול משפיע על החומר הגנטי של התא) על הסכנות הגלומות בתחום הביוטכנולוגיה. הצעד הראשון היה ב-1970 כאשר קבוצת מדענים הצליחה ליצור שינויים ב-DNA של תאים ובקונגרס מקצועי ב-1975 נדונו הסיכונים הנובעים מכך.