יו"ר ועדת הבריאות בלשכה: ההכרזה על מגפת הקורונה כמגפה עולמית מהווה טריגר ביטוחי משמעותי

יו"ר ועדת הבריאות בלשכה: ההכרזה על מגפת הקורונה כמגפה עולמית מהווה טריגר ביטוחי משמעותי

לדברי איגור מורי, לא סביר שחברות הביטוח יפעלו להחריג את השפעות הקורונה מהפוליסות כמגיפה, הצד החיובי מבחינת חברות הביטוח הוא שלאחר ההכרזה הן יוכלו לפעול מול מבטח המשנה

"להבדיל מהעדכונים בנוגע לצעדים למניעת התפשטות הקורונה עד כה, ההכרזה של ארגון הבריאות העולמית על מחלת הקורונה כמגפה עולמית מהווה טריגר ביטוחי. כזה שמשנה את ההתנהלות של הלקוחות אל מול חברות הביטוח" –  כך מסר איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות בלשכת סוכני הביטוח, לפוליסה על ההתפתחות האחרונה במאבק נגד הנגיף.

מורי מסביר: "לצורך ההמחשה, אפשר לבדוק את הפוליסה הנפוצה בענף לביטוח נסיעות. בפוליסה זו, בנספח למקרים המכוסים מבחינה ביטוחית לביטול נסיעה, המגפה מכוסה. טרם ההכרזה, המבוטחים שטיסתם בוטלה בעקבות הנגיף פנו לקבל את ההחזר מחברות התעופה והשיט, אבל החל מההכרזה, המבוטחים יוכלו לפנות לחברות הביטוח לקבל את הפיצוי על ההפסדים הנלווים לביטול הנסיעה".

* האם ההכרזה משפיעה באופן אחיד על כל המבטחות?

מורי: לא ניתן להגיד שהשפעת ההכרזה דומה בכל חברות הביטוח, משום שכל אחת מאמצת מדיניות משלה וכוללת תרחישים שונים בנספח לסיבות הביטול. בכל אופן, ההתפתחויות האחרונות מוכיחות לנו שוב, שכל נוסע ומבוטח חייב לפנות לסוכן ביטוח כדי לבדוק האם הוא מכוסה ואיך הוא מכוסה

* אם כך, מדובר בעוד מכה שהנגיף מנחית על חברות הביטוח?

מורי: לא בהכרח. אם נסתכל על הצד העסקי של החברות, ההכרזה אינה מהווה רק הפסד לחברות הביטוח אלא גם עם פוטנציאל לרווח. החברה בעצמה מבוטחת בביטוח משנה ועתה היא יכולה להפעיל מספר סעיפים שיעזרו לה למול אותו מבטח משנה.

* מה ההשפעה של הנגיף על מערכת הבריאות?

מורי: הרפואה הציבורית נמצאת במתח והחולים האחרים נפגעים ולכן הם פונים אל הרפואה הפרטית שהיא זמינה יותר.

* האם לדעתך, בהתאם להערכות בשוק, החברות יפעלו לשינוי הפוליסות ולהחריג את הקורונה בסעיף כיסוי התרופות בפוליסות הבריאות?

מורי: עד כה חברות הביטוח נהגו בצורה הוגנת לכל הפחות, כאשר הן עשו מעל ומעבר כדי לעזור ללקוחותיהן ולעיתים גם לאזרחים שאינם לקוחותיהן. לכן, אני לא רואה את ההחרגה מתממשת וסירוב של חברות הביטוח לממן תרופות לקורונה למבוטחים. מדובר ביחסי ציבור נוראיים לחברות הביטוח וממילא רשות שוק ההון לא תאשר מהלך שכזה. כמו שהסברתי, במקרה של השפעה שלילית גורפת כמו הקורונה , סביר שחברות הביטוח יפנו למבטח המשנה.