ניתוחים פלסטיים, סיבוכים ותופעות לוואי אצל ידוענים / מאת ד"ר אלכס לבנברג ועו"ד שירלי גינזבורג

ניתוחים פלסטיים, סיבוכים ותופעות לוואי אצל ידוענים / מאת ד"ר אלכס לבנברג ועו"ד שירלי גינזבורג

פעמים רבות, כאשר מדובר למשל מנחות בטלוויזיה, נזריק כמות קטנה יותר של בוטוקס או חומר מילוי, כיוון שהמגישות בטלוויזיה רוצות וחייבות לבטא מימיקה של הפנים, ואל להן להישאר עם הבעה "קפואה"

מאת ד"ר אלכס לבנברג

היחסים בין המנתחים הפלסטיים והידוענים הם יחסים עדינים ומורכבים עד מאוד. כל מנתח פלסטי מעוניין לנתח עד כמה שיותר מטופלים מפורסמים, כולל פוליטיקאים ואנשי תקשורת, שחקנים וזמרים, דבר זה מעניק לרופא פרסומת ישירה ועקיפה כאחד. גם הידוענים מעוניינים במערכת יחסים זו כיוון שכל פלסטיקאי יעניק לידוענים שלו הנחת סלב, כדי שיגיעו לקבל טיפולים אסתטיים במרפאתו וימליצו לברנז'ה המקומית להגיע לאותו הרופא.

מהבחינה הטיפולית, הנושא הוא עדין עד מאוד, מכיוון שאותם ידוענים "מפקירים" את פניהם או את גופם בפני אותו מנתח פלסטי. הדבר סבוך שבעתיים כאשר מדובר בניתוחי פנים, כי פנים לא ניתן להסתיר, גם לא בשכבה עבה של מייק אפ.

הטיפול בידוענים איננו נופל או עולה מאותו הטיפול שיקבלו מטופלים רגילים. הבעיה מתחילה כאשר אותו ידוען חושב או רואה שינוי מסוים בפניו שאינו לרוחו, קרי, מביע חוסר שביעות רצון מתוצאות הטיפול והתלונה העיקרית היא "שאת פניי רואים עשרות אנשים בכל שבוע, איך אסביר את השינוי שחל בפניי.."?

פעמים רבות, כאשר מדובר בידוענים כמו למשל מנחות בטלוויזיה, נזריק כמות קטנה יותר של בוטוקס או חומר מילוי, כיוון שהמגישות בטלוויזיה רוצות וחייבות לבטא מימיקה (תנועות הבעה) של הפנים, ואל להן להישאר עם הבעה "קפואה". אין דבר גרוע יותר מהמצב בו מצלמה מתמקדת בפניו של שדרן בטלוויזיה שמנסה להביע תמיהה או כל הבעה אחרת ואף שריר בפניו איננו זז… הטלוויזיה היא מדיום אשר מעצים  את הפגמים. לעומת זאת, ישנן נשים רבות אשר מבקשות שהמצח שלהן יהיה חלק למשעי ואף שריר לא ינוע בו.

חשוב לציין, כי באספקט הטיפולי אין כל הבדל בין מטופל כזה או אחר.

מניסיוני, אני שומע מנשים רבות את המשפט: "אני רוצה להיראות כמו זו וזו בטלוויזיה". אוכל לומר כי פעמים רבות המראה של הדמות בטלוויזיה שונה בתכלית השינוי מזו שאני פוגש אצלי במרפאה… יש פנים שהמצלמה "אוהבת אותן" ובעזרת איפור וזוויות תאורה נכונות היא נראית מיליון דולר ולאור היום המראה שונה בתכלית השינוי, וזהו ההבדל בין השואו טיים לחיים האמיתיים.

___________________

ד"ר אלכס לבנברג, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, בעל מרפאות פרטיות בתל אביב וחיפה, עובד במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים איכילוב, יועץ רפואי לחברות הייטק רפואיות

 

מאת עו"ד שירלי גינזבורג

חוק זכויות החולה קובע כי "מטפל או מוסד רפואי לא יפלו בין מטופל למטופל מטעמי דת, גזע, מין, לאום, ארץ מוצא, נטייה מינית, גיל או מטעם אחר כיוצא באלה"… עוד קובע החוק כי "מטופל זכאי לקבל טיפול רפואי נאות, הן מבחינת הרמה המקצועית והאיכות הרפואית, והן מבחינת יחסי האנוש".

כפועל יוצר מכך, המטפל יעניק טיפול זהה לכל מטופל, הן מהבחינה הרפואית והן בפן האישי. האם כך זה פועל במציאות?

בתביעת רשלנות רפואית צריך להוכיח קיומו של נזק. כאשר המטופל הוא ידוען שמתפרנס מכך, זה עשוי לבוא לידי ביטוי בפיצוי שנפסק לטובתו. כך למשל, דוגמנית פנים / מגישת טלוויזיה שנגרם לה נזק כתוצאה מניתוח מתיחת פנים (פייס ליפט), תטען לאובדן הכנסות וצורך בביצוע טיפולים ממושכים בעתיד לצורך תיקון הנזק והחזרת המצב לקדמותו, והכל, כתוצאה מהרשלנות  הנטענת.

בפסק דין שעסק בהסרת נגע עורי ובעקבותיו נוצרה צלקת קבעה כבוד השופטת ד"ר איריס סורוקר, כי "הסיכון להיווצרות הצלקת היה במקרה זה סיכון מוגבר, הן משום מיקום הניתוח, והן נוכח גוון עורה של התובעת, הכהה יחסית. נתונים מיוחדים אלה חייבו משנה זהירות והסבר ברור בדבר טיב הצלקת שעלולה להיווצר".

אם נקיש ממקרה זה נוכל לומר בזהירות, כי במקרה של ידוענים מומלץ כי הרופא ינהג בזהירות יתרה ויתחשב "בנתונים המיוחדים" של המטופל היושב מולו.

כך, למשל, יקדיש את הזמן הראוי למתן ההסברים הדרושים למטופל על מנת שזה ייתן את הסכמתו מדעת, לרבות הסבר על החלופות הטיפוליות, על התוצאות הצפויות, זמן ההחלמה המשוער ועל הסיכונים ותופעות הלוואי. הסבר זה, כמו גם טופס ההסכמה מדעת, יינתנו למטופל זמן מספיק בטרם ביצוע הפרוצדורה הרפואית על מנת שהמטופל יוכל לנהל את הסיכונים שלו ולהיוועץ עם מומחים, ככל שימצא לנכון.

סוגיה נוספת שיש לקחת בחשבון היא הלו"ז של המטופל הידוען, שצריך להתחייב לשיתוף פעולה עם הרופא במילוי ההנחיות והגעה לפגישות ביקורת ומעקב. קל וחומר בטיפול באמצעות מכשור אשר דורש סדרת טיפולים כדי לקבל את התוצאה האופטימלית.

כל אלה רצוי כי יימסרו למטופל ויילקחו בחשבון בטרם ביצוע הטיפול.

ומה לגבי פרסום? הרופאים שוכחים לפעמים כי ישנה חובה חקוקה המוטלת עליהם באשר למגבלות הפרסום מטעמם, בדומה לעורכי דין, רואי חשבון ועוד, וישנן מגבלות החלות על הרופאים מה מותר לפרסם ומה לא. כך למשל, נאסר על הרופאים לעשות שימוש בשם, כינוי, תמונה, תצלום או דמות של אנשים מפורסמים וידועי שם.

הידוענים שואפים להיראות נפלא בכל רגע ורגע, אך גם עליהם מוטלת האחריות לשתף פעולה עם הרופא ולנהוג משנה זהירות. כי המקצוע מחייב.

___________________

עו"ד שירלי גינזבורג (LL.M) מעניקה שירותים משפטיים לבתי חולים, מרפאות, רופאים, חברות ציוד רפואי, ייעוץ משפטי וליווי סוכנים בתחום ביטוח אחריות מקצועית רפואית, מרצה לקהלים רפואיים בבתי הספר להכשרת רופאים בטיפולים אסתטיים