פרופ' דב צ'רניחובסקי בפאנל ביטוח סיעודי: החור השחור של מערכת הבריאות הציבורית הוא הביטוח הסיעודי

פרופ' דב צ'רניחובסקי בפאנל ביטוח סיעודי: החור השחור של מערכת הבריאות הציבורית הוא הביטוח הסיעודי

אורית קרמר, משנה למנכ"ל ומנהלת תחום ביטוח בריאות במנורה מבטחים: ביטוח סיעודי זה נושא מאוד לא פשוט, מדובר בתביעות של אנשים מבוגרים עם בעיות קשות, אבל עדיין אין סיבה להגיע לאחוזי תשלום כה נמוכים. הכיסוי של קופת חולים הוא נמוך, והתפקיד של סוכנים הוא להשלים את הכיסוי בביטוח פרטי

החור השחור של מערכת הבריאות הציבורית הוא הביטוח הסיעודי, ובהיבט הזה אנחנו מדינה מפגרת ביחס לעולם – כך אמר היום פרופ' דב צ'רניחובסקי בפאנל ביטוח סיעודי שנערך במסגרת כנס בריאות 2018 שערכה לשכת סוכני הביטוח.

צ'רניחובסקי התייחס לשאלה האם יש עדיין סיכוי לביטוח סיעודי ממלכתי והוסיף: "יש לנו מערכת שירותי רווחה מאוד טובה, למרות ביקורת רבה ומוצדקת עליה. במדינות מפותחות יש ביטוח סיעודי ממלכתי ברמה סבירה. בישראל זה לא קיים ואני לא רואה את זה באופק.

הוא התייחס לביטוח הסיעודי הקהילתי שמממן טיפול בבית, ולטיפול המוסדי באמצעות משרד הבריאות, ואמר: "זו רשת ביטחון בסיסית מאוד. על זה אנחנו רואים צורך להוסיף המון. אם אין ביטוח ממלכתי, אפשר לתת לאנשים לצבור מעין חיסכון, אפילו חובה, כנגד זיכוי במס – אם המדינה לא רוצה להוציא ממש כסף מכיסה".

אורית קרמר, משנה למנכ"ל ומנהלת תחום ביטוח בריאות במנורה מבטחים התייחסה לפרסומים על דחיפת מוצרים ללקוחות ואמרה: "סוכנים לא מוכרים תשע פוליסות של תאונות אישיות ללקוח. אני בטוחה שסוכן שהיה רואה מבוטח כזה, היה מבטל לו חלק מהפוליסות. זה לא הסוכנים אלא המוקדים".

קרמר התבטאה גם ביחס לביטוחים הסיעודיים של קופות החולים: "אין ספק שיש בעייתיות ויש הבדלים בין החברות. ביטוח סיעודי זה נושא מאוד לא פשוט, מדובר בתביעות של אנשים מבוגרים עם בעיות קשות, אבל עדיין אין סיבה להגיע לאחוזי תשלום כה נמוכים. הכיסוי של קופת חולים הוא נמוך, והתפקיד של סוכנים הוא להשלים את הכיסוי בביטוח פרטי".

סוכן הביטוח דב ברומר הציג את הגידול במקרי הסיעוד ואמר שסוכני הביטוח צריכים להציג את הגידול הזה בפני המבוטחים ולבנות מודל משולש: מדינה, וקופות החולים ולהשלים עם ביטוח פרטי, ובמיוחד את ההשלמה מעבר ל-5 שנים. לדבריו, יש להציג את המוצר לא כהמתנה של חמש שנים, אלא כרצף לכיסוי ביטוחי.

צ'רניחובסקי התייחס למונח "סוכן ביטוח" ואמר כי יש למלא את המילה "סוכן" ביותר תוכן. לדבריו, בישראל מוציאים על ביטוח סיעודי יותר מכל מדינה אחרת למעט שווייץ – "גם בסקטור הפרטי יש עוד הרבה מה לעשות. הסוכן צריך להכיר את השוק, ולהגיש לאדם את התכנית האופטימלית מבחינתו".

ד"ר שי בריל, מנהל בית החולים בית רבקה, אמר כי תוחלת החיים הארוכה בישראל מצביעה על כך שמערכת הבריאות עושה עבודה מצוינת. הוא התייחס לגידול במספר בני ה-70 בעקבות בייבי בום לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, ואמר: "אותם בני 70 צורכים פי שלושה יותר שירותי רפואה. התוצאה: העומס על המערכת הרפואית הולך לגדול".