95% ממבוטחי הבריאות שירדו במשקל או הפסיקו לעשן לא מדווחים על כך ומשלמים פרמיה גבוהה

95% ממבוטחי הבריאות שירדו במשקל או הפסיקו לעשן לא מדווחים על כך ומשלמים פרמיה גבוהה

על פי פוליסי צ'ק, מבוטחים שרזו או נגמלו מעישון בהצלחה יכולים לחסוך אלפי שקלים בשנה אם ידווחו לחברות הביטוח, חברות הביטוח לא מדווחות ללקוחות כמה הם משלמים בנוסף בגין גורמי הסיכון הבריאותיים. על פי הסקר, 5% בלבד מצליחים לרדת במשקל או להפסיק לעשן ולשמור על כך לטווח ארוך

ארז דיין, מייסד פוליסי צ'ק צילום: יח"צ

בסקר שערכה חברת פוליסי צ'ק, העוסקת באיתור טעויות של חברות הביטוח, נמצא כי 95% מבעלי הביטוח הפרטי, אשר עברו תהליך מוצלח של ירידה במשקל עודף או הפסקת עישון לטווח ארוך, לא פנו לחברות הביטוח במטרה לעדכן את פרמיית הביטוח שלהם בהתאם לסטטוס החדש. שינוי הסטטוס הבריאותי עשוי לבטל את עודף התשלום בשיעור של 25%-150% שמשלמים אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון, וזאת, בנוסף לפרמיה הבסיסית.

הסקר שערכה פוליסי צ'ק באוקטובר-נובמבר 2019 בוצע באמצעות שאלון און-ליין בקרב 1,818 מלקוחות החברה, שהעידו כי הם מעשנים או סובלים ממשקל יתר. מן הממצאים עולה כי 5% (91 איש) בלבד מן האנשים הסובלים מעודף משקל או מעשנים ביצעו בחמש השנים האחרונות תהליך מוצלח לירידה במשקל או הפסקת עישון, אשר הצליח לטווח הארוך – לתקופה של יותר משנתיים ועד היום.

לדברי ארז דיין, מייסד פוליסי צ'ק, "כיום, כאשר אדם רוכש פוליסת בריאות מחברת הביטוח, הוא נדרש למלא הצהרת בריאות או לבצע בדיקות רפואיות. בתהליך החיתום נקבעת תוספת לפרמיה הרגילה בשיעור של 25% עד 150% בהתאם לעודף המשקל, כמות העישון או בהתאם למקצוע עם סיכון או תחביב מסוכן. לדוגמה, לקוח שרכש פוליסת ביטוח בריאות בפרמיה חודשית של 375 שקל לחודש, הכוללת תוספת של 50% על הפרמיה בגין משקל יתר, וירד במשקל בגיל 35, לאורך זמן יחסוך כ-2,250 שקל בשנה ועד גיל 65 יחסוך סך של 67,570 שקל".

לדבריו, "לא ברור מדוע חברות הביטוח לא מדווחות ללקוחותיהם בדוח השנתי את העלות הנוספת הנגבית בגין גורמי סיכון כגון משקל יתר או עישון. דיווח כזה עשוי, בין היתר, להגדיל את המודעות של הלקוחות לתוספת התשלום, וזו עשויה להיות גורם המדרבן לעשות שינוי".

עוד אמר דיין, כי "גם לחברות הביטוח יש עניין בכך שלקוחותיהם יעשו שינוי בריאותי. עם העלייה בתוחלת החיים ובהיקף המחלות הכרוניות ובשל התחרות בין חברות הביטוח, הערכת הסיכון הבריאותי של המבוטח נעשתה בעבר וגם כיום ללא התאמה אישית בין רמת הסיכון לפרמיה ולאפשרות לשיפור בריאותי ועדכון הפרמיה בהתאם. התהליך היום יוצר עודף תביעות והוצאת כספים מעבר למתוכנן מקופת החברה והתוצאה היא צמצום הרווחיות של החברות עד כדי כך שלאחרונה חברות הביטוח הפסיקו לשווק פוליסות ביטוח סיעודי".

בהתייחסו לממצא כי 5% בלבד מן הנסקרים הצליחו להפסיק לעשן או לרדת במשקל ולשמור על כך לאורך זמן, אמר דיין כי הנתונים הללו מתיישבים עם הסטטיסטיקה העולמית.

פוליסי צ'ק פועלת בתחום איתור עוולות וטעויות של חברות הביטוח בעולמות הפנסיה, ביטוחי מנהלים וביטוחי בריאות.