רשות שוק ההון החלה לאסוף נתונים על מכירות ביטוחי מנהלים ב-2019

רשות שוק ההון החלה לאסוף נתונים על מכירות ביטוחי מנהלים ב-2019

נציגי הרשות מסרו לפוליסה כי בשלב זה הם רק אוספים מידע, בשנה שעברה אישר הפיקוח תעריפי ביטוח חיים שהוזילו את עלות ביטוח החיים בכ-30%, והפסיק את מכירת ביטוחי החיים במסגרת פוליסות ביטוח המנהלים ועקב כך נרשמה ירידה משמעותית במכירות המוצר, עד כדי עצירה מוחלטת בחלק מהחברות

רשות שוק ההון החלה בימים אלה לאסוף מידע מחברות הביטוח על מכירות ביטוחי המנהלים בשנת 2019 – כך נודע לפוליסה. בבדיקה עם נציגי הרשות הם אישרו את המידע, אך הדגישו כי "בשלב זה הם רק אוספים מידע".

איסוף המידע על כמות ואופי הפוליסות שנמכרו, לצד דמי הניהול, נעשה ככל הנראה על רקע כוונת הרשות להכניס שינויים בהוראות הרגולציה בתחום זה.

בשנה שעברה אישר הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, תעריפי ביטוח חיים שהוזילו את עלות ביטוח החיים בכ-30%, והפסיק את מכירת ביטוחי החיים במסגרת פוליסות ביטוח המנהלים. בעקבות כך נרשמה בכל הענף ירידה משמעותית במכירות המוצר, עד לכדי עצירה מוחלטת בחלק מהחברות. זאת, לאחר שבשנת 2013 הופסק השיווק של פוליסות עם מקדם מובטח (מתחת לגיל 60), מהלך שכבר אז פגע ביכולת התחרות של ביטוחי המנהלים מול המוצר המתחרה – קרן הפנסיה.

ברקת הציג מספר פעמים את שאיפתו להחיל את מודל הסוכן האובייקטיבי, כתנאי מקדים לשחרור הרסן מעל ביטוחי המנהלים. ברקת הציג את המודל בין היתר גם בישיבה שערכה ועדת הכספים, בה הצהיר כי בכוונתו להביא את המודל לחקיקה.

במסגרת הרפורמה בתעריפי הריסקים מחודש פברואר 2019, נמסר מהרשות כי "כיום מחיר ביטוח החיים המשווק כחלק מביטוח מנהלים אינו שקוף למבוטח, אינו מאפשר השוואה למוצרי החיסכון הפנסיוני האחרים, ולכן מביא לפגיעה בחיסכון הפנסיוני של המבוטח".