שיחת פוליסה עם דניאל כהן, משנה למנכ"ל הפניקס ומנהל החטיבה לחיסכון ארוך טווח: הרפורמה בריסקים תחזק את ההסטה של השוק לעבר קרנות הפנסיה

שיחת פוליסה עם דניאל כהן, משנה למנכ"ל הפניקס ומנהל החטיבה לחיסכון ארוך טווח: הרפורמה בריסקים תחזק את ההסטה של השוק לעבר קרנות הפנסיה

החשש הוא שהרפורמה ואופן המכירה יותיר בחוסר ביטוחי מבוטחים שמעוניינים לרכוש ביטוח למקרה מוות עם היקף גדול יותר ממה שניתן בקרנות הפנסיה

דניאל כהן, משנה למנכ"ל הפניקס, ומנהל החטיבה לחיסכון ארוך טווח

הרפורמה בריסקים תחזק את ההסטה של השוק לעבר קרנות הפנסיה, זו עוד אבן שיורדת מחומת העליונות של ביטוח המנהלים על פני קרן הפנסיה – כך אומר דניאל כהן, משנה למנכ"ל הפניקס, ומנהל החטיבה לחיסכון ארוך טווח בחברה.

בשיחה עם פוליסה, ימים ספורים לאחר כניסתה לתוקף של הרפורמה, ועוד בטרם אישרה הפניקס את המוצרים החדשים ואת התעריפים מול הפיקוח, אומר כהן כי ההשפעה המרכזית של הרפורמה תהיה על חבילת ביטוח המנהלים. לדבריו, הפיקוח על הביטוח לא אישר בשלב זה למיטב ידיעתו  לאף חברה לשווק ביטוח חיים ריסק בתוך ביטוח מנהלים, אלא רק כמוצר פרט Stand Alone.

 

מה תהיה ההשפעה על השוק?

כהן: מדובר בפגיעה במבוטחים, בעיקר כאלה הרוצים לבטח את עצמם בביטוח ריסק בהיקף גדול יותר מאשר ניתן על ידי קרנות הפנסיה, אך לא מעוניינים להוציא את הכסף מהנטו, אלא רוצים שהעלות תהיה על חשבון הפוליסה וכחלק מההפרשות לתגמולים.

 

* עד כמה הרפורמה הזו צפויה להסיט מבוטחים לעבר קרנות הפנסיה?

כהן: חלק מהפתרון של אותם אנשים יהיה בקרנות הפנסיה. למעשה, השוק כבר נמצא במעבר לעבר קרנות הפנסיה, והרפורמה הזו הולכת לחזק את המגמה.

 

* כיצד אתה רואה את הרפורמה עצמה?

כהן: מדובר ברפורמה שנוצרה לאחר  שאחת מחברות הביטוח הורידה בעצמה את התעריפים לפני כשנה. אותה חברה גררה את השוק למתן הנחות גדולות מאוד למבוטחים.  אז נראה היה כי התעריף המאושר גבוה משמעותית מהתעריף בו נמכר המוצר בפועל ומכאן הדרישה לעגן את אותן הנחות בתעריף הרשמי.

 

* מה דעתך על התעריף אליו מושכים בפיקוח?

כהן: מדובר בתעריף מאוד קיצוני. הבעיה המרכזית היא שהוא לא מאפשר לנו גמישות ביכולת שלנו להתחרות על הלקוחות ועל ערוצי הפצה.

 

* כרגע התחרות המרכזית הניצבת מול חברות הביטוח בתחום הפנסיוני מגיעה מצד קרנות ברירת המחדל. כיצד אתה מעריך את היכולת של חברות הביטוח להתחרות בבתי ההשקעות?

כהן: חשוב להבין שלא כל מה שהקרנות הנבחרות אומרות ומוסרות זה מדויק. בסוף יום, במסגרת הקרנות הנבחרות יש כיום כ-450 אלף עמיתים ו-15 מיליארד שקל. אבל חשוב לזכור, זו אוכלוסייה של שכר נמוך ושיעור תחלופת עבודה גבוה. קרנות ברירת המחדל מחויבות לקבל את כולם ללא חיתום ובד"נ מאוד נמוכים. לדעתי, בסופו של יום, הקרנות הנבחרות יהיו קרנות סקטוריאליות לאוכלוסייה מסוימת.

מעבר לכך, התוצאה  של התחרות בדמי הניהול מול הקרנות הנבחרות כבר באה לידי ביטוי בדמי הניהול שירדו משמעותית בכל הקרנות של חברות הביטוח והפערים הם זניחים  מול הקרנות הנבחרות.

אנחנו לא רואים בכך איום גדול על הפעילות שלנו, ובוודאי שמהווים מענה מצוין למגוון פוטנציאל הלקוחות בענף זה.

 

* עד כמה הרפורמה משפיעה על תהליך הירידה הטבעי בדמי הניהול?

כהן: דמי הניהול בהפניקס יורדים כמו בכל השוק, בצורה מאוד משמעותית. אנחנו מוכרים בהפניקס פנסיה בדמי ניהול של 2.5% מההפקדות ו-0.2%-0.25% מהצבירה, כך שהפער בין דמי הניהול שלנו לבין דמי הניהול בקרנות ברירת המחדל מאוד נמוך, ועמית של הפניקס לא יעבור בגלל דמי ניהול לקרן אחרת.  צריך להדגיש כי דמי הניהול הוא נתון משמעותי אך ישנם נתונים נוספים משמעותיים – תשואות לאורך זמן, גרעון אקטוארי, מבנה דמוגרפי ועוד.

 

* מה עוד חדש בתחום ביטוחי חיים בהפניקס?

כהן: תיקון 190 גרם למעבר מאוד גדול של צבירות למסלול לזמן פרישה. מדובר בתכנית ביטוח שמתאימה לכל מי שרוצה קצבה, ורוצה לנעול מקדם כבר עכשיו.

במקביל, אנחנו מקדמים מגוון רחב של מוצרים, מובילי שוק ותואמים לצרכים המשתנים של הלקוחות. בקרוב נשיק ליין חדש של מוצרים שיפתיעו את השוק.

בנוסף לכך, יש לנו פעילות פיננסית ענפה, בין היתר במסגרת פוליסות החיסכון, שנהנות בין היתר מהתשואות המובילות של הפניקס.

 

* כשנה לאחר השלמת המהלך – כיצד אתה רואה את המיזוג בין הפניקס ואקסלנס גמל?

כהן: המיזוג היה נכון ויצר חברת גמל מובילה בשוק. כעת אנחנו שוקלים למזג גם את הגמל והפנסיה יחד.