בוטלה הייצוגית נגד מנורה מבטחים בטענה לניצול סעיף רשלנות תורמת

בוטלה הייצוגית נגד מנורה מבטחים בטענה לניצול סעיף רשלנות תורמת

בית המשפט המחוזי קיבל את טענת חברת הביטוח, כי יש למחוק את הבקשה משום שכנגד מנורה מבטחים קיים הליך משפטי דומה באותו נושא

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את בקשתה של מנורה מבטחים למחוק את הייצוגית שהוגשה נגד החברה בתחילת השנה (ה-1 בינואר 2018) בטענה לניצול סעיף רשלנות תורמת. כך הודיעה מנורה מבטחים לבורסה ביום ה' שעבר. בית המשפט קיבל את טענת מנורה מבטחים כי אין מקום לפתוח בתביעה ייצוגית נגד החברה מאחר שקיים הליך משפטי אחר נגד חברת הביטוח אשר עוסק באותו עניין.

ההליך אליו התייחסה מנורה מבטחים הוא הליך של תביעה ייצוגית שהוגשה נגדה ונגד הראל בנובמבר 2015. בייצוגית המוזכרת נטען כי  צמד חברות הביטוח אימצו פרקטיקה של הפחתה שרירותית מסכומי הנזק והפיצויים בטענה לרשלנות תורמת מצדו של צד ג'. לטענת התובעים אסתר בריוטי ואיל רוזן, התביעה שהגישו עוסקת "בשיטת מצליח" שאימצו לעצמן חברות ביטוח ועסקינן במקרים בהם פונה צד ג' לחברת הביטוח בטענה כי נגרמו לו נזקים עקב רשלנותו של המבוטח. סך התביעה עמד על שלושה מיליון שקלים.

הבקשה לייצוגית שבוטלה  הוגשה על ידי אסתר שטינמץ, באמצעות בעלה עו"ד אורי שטינמץ. שטינמץ הייתה מעורבת בתאונת דרכים שאירעה לטענת התביעה ברשלנותה המלאה של נהגת רכב שפגעה ברכבה. על פי התביעה, מנורה לא פנתה אליה על מנת לשמוע את גרסתה לאירוע, כדי לקבל תמונה אמיתית של האירוע מטעם שני הצדדים. בתוך כך, החליטה חברת הביטוח לקזז 20% מתגמולי הביטוח המגיעים לה בטענה לרשלנות תורמת.

על פי התביעה, מנורה הסכימה בעקבות השגה / ערר של המבקשת על ידי מייל שנשלח אליה דרך סוכנות הביטוח שלה, להקטין את שיעור קיזוז הרשלנות לכדי 7.5%, כפוף לוויתור המבקשת על יתרת האחוזים וחתימת ויתור על תביעה עתידית. אולם המבקשת סירבה לכך. לדברי התובעת, קבלת הערר שלה ובאחוזים ניכרים (כשני שלישים) רק מחזקת את העוול הראשוני שנעשה לה בדמות הקביעה השרירותית הראשונית של רשלנות תורמת בגובה 20%. המבקשת העריכה את היקף התביעה הייצוגית במיליוני שקלים ולפחות בסך 2.85 מיליון שקל.