ארגון כן לזקן משך את הייצוגית נגד הפיקוח וחברות הביטוח עקב ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים

ארגון כן לזקן משך את הייצוגית נגד הפיקוח וחברות הביטוח עקב ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים

עו"ד יפעת סולל היועצת המשפטית של כן לזקן: השופט הבהיר לנו שהוא לא רוצה לנהל משפט נגד חברות הביטוח בלבד לאחר שהמדינה הוצאה מתוך ההליך. אני קוראת לכל נפגעי הביטוח הסיעודי להגיש תביעה פרטנית נגד חברת הביטוח שמכרה להם מוצר פגום

עו"ד יפעת סולל
צילום: יח"צ

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר אתמול (ג') לעורכי הדין יפעת סולל, אורון שוורץ, יוגב נרקיס, רותם ניר ואופירה סמבל למשוך את בקשתם לייצוגית נגד רשות שוק ההון וחברות הביטוח הפניקס, הראל ומגדל ללא צו הוצאות. כך דיווחו החברות היום לבורסה. הייצוגית, בסך של 17 מיליארד שקל, הוגשה נגד הגורמים המוזכרים בטענה שהפיקוח על הביטוח אישר לחברות הביטוח למכור, וחברות הביטוח מכרו, פוליסות ביטוח סיעודי קולקטיבי שהן "מוצר פגום". הפגם במוצר על פי התביעה נטוע בתנאי הפוליסה, המאפשרת לחברות הביטוח לסיים באופן חד צדדי את הפוליסה או לא לחדשה לאחר תקופה מוגבלת, בלי להזהיר את המבוטחים מראש, תוך גרימת נזקים ישירים ועקיפים לאותם מבוטחים.

"השופט שדן בתיק במחוזי, הבהיר לנו שהוא לא רוצה לנהל משפט נגד חברות הביטוח מאחר שהמדינה הוצאה מתוך הליך התביעה והמצב הקיים הוא מעשה ידיה". כך מסבירה עו"ד סולל בשיחה עם פוליסה את הסיבה למשיכת התביעה. סולל היא היועצת המשפטית של ארגון כן לזקן שהגיש את הייצוגית. לדבריה: "בחרנו להוציא את הרשות מהתביעה הייצוגית, לאחר שבהליך מוקדם בתוך התביעה הייצוגית התבקשנו לעשות כך מבית המשפט. נוצר כאן מצב מגוחך, משום שאין ערכאה משפטית אחת בה ניתן לתבוע על בסיס טיעונים קולקטיביים את המדינה וחברות הביטוח ביחד. התחלנו את התביעה כנגד המדינה בבית המשפט העליון, אך התבשרנו שהתביעה אינה מתאימה לערכאה זו, כי האשמה תלויה בחברות הביטוח ולכן הפנו אותנו לבית משפט אזרחי. באזרחי, חברות הביטוח טענו בדיוק ההיפך. משרד האוצר טוען כי הוא אינו אחראי לפוליסות שנרכשו על ידי המבוטחים, בעוד חברות הביטוח טוענות כי אין להן אחריות ציבורית ואין זה מתפקידן לתת הגנה לרווחת החברה בישראל".

נציין כי החוק מגן על הרגולטור מתביעות ייצוגיות, אך ההגשה המקורית של התביעה כללה החרגה בנושא, בטענה שהמדינה פעלה כאן כגורם שותף לעוול עם חברות הביטוח והאחריות שלה בנושא היא בעלת שני פנים (גורם משותף וגורם מפקח).

לקראת סוף 2017, ביטל הפיקוח בהנהגת דורית סלינגר את הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. בעקבות הביטול, משרד האוצר קבע רפורמה בה המבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי מגיל 55 יהיו רשאים להצטרף לביטוח הסיעודי בקופות החולים ללא בחינת מצבם הרפואי בתום תקופת הביטוח הקולקטיבי.

לטענת סולל, קיימים עדיין מבוטחים רבים שנפגעו מהמוצר הפגום שנמכר להם בדמות ביטוח סיעודי. לדבריה, "הביטוח הסיעודי הוא הונאת צרכנים המונית, אולי מהחמורות שידעה מדינת ישראל, בה נגבו במשך שנים, מדי חודש, סכומי כסף בגין מה שנחזה כביטוח סיעודי והתברר כעורבא פרח, אך עתה ההליך המשפטי היחיד שנותר הוא הפרטני. אנחנו קוראים בארגון כן לזקן לכל אחד מהנפגעים להגיש תביעת נזיקין אישית נגד הרשות ונגד חברת הביטוח הספציפית שביטחה אותו. זו הדרך היחידה בה עוד נותר להילחם".

בכן לזקן לא החליטו עדיין אם ייצגו נפגעים בתביעות פרטניות. לסיום אומרת סולל: "הייתי רוצה להגיד שהמיוצגים בייצוגית 'נותרו קרחים' בעקבות ביטול התביעה, אך מצבם חמור יותר כי הם נותרים ללא ביטוח סיעודי".