בית הדין הארצי של הלשכה: למועצה אין סמכות לפטר יו"ר או לצמצם ועדה שהוקמה על פי החלטת נשיא הלשכה

בית הדין הארצי של הלשכה: למועצה אין סמכות לפטר יו"ר או לצמצם ועדה שהוקמה על פי החלטת נשיא הלשכה

בית הדין קבע, כי ככל שהוועדה הוקמה על ידי נשיא הלשכה, אין בסמכות המועצה לפטר יו"ר ועדה או לצמצם ועדה. עוד נקבע כי תקנון לשכת סוכני הביטוח אינו מתייחס לחברת ליסו"ב ועל כן, לדעת ביה"ד, אין למועצה סמכות לדון בפיטורי יו"ר הדירקטוריון

"למועצה הארצית של לשכת סוכני הביטוח אין סמכות לפטר יו"ר או לצמצם ועדה שהוקמה על פי החלטת נשיא הלשכה" – כך קבע היום בית הדין הארצי של הלשכה, בתשובה לעתירה שהגישה רחל כבודי, במסגרת תפקידה כיו"ר הוועדה ליחסי ציבור וקשרי חוץ ללשכה, נגד מקסים דרעי בתפקידו כיו"ר המועצה הארצית.

בעתירה דרשה כבודי לבטל את סדר היום שהציג דרעי לישיבת המועצה המתוכננת ליום ה' השבוע, הכוללת הצעה לבחור יו"ר חדש לליסו"ב במקום צבי ויינשטיין, לבטל את הוועדה ליחסי ציבור בראשות כבודי ולמזג את ועדת הרווחה בראשות מאיר רוטברג עם ועדת קשרי קהילה, בראשה עומד אלי שטרק, ובחירת יו"ר משותף לשתי הוועדות.

בית הדין, בהרכב שכלל את עו"ד אלי איש-שלום כאב בית הדין ואת עו"ד ישראל אליוביץרונית ליאורירון פל ובועז מועלם, קבע:

  1. ככל שהוועדה ליחסי ציבור וקשרי חוץ ללשכה הוקמה על ידי נשיא הלשכה, אין בסמכותו של יו"ר המועצה או של המועצה הארצית של לשכת סוכני הביטוח לפטר יו"ר ועדה ו/או לצמצם ועדה שהוקמה על פי החלטת נשיא השלכה.
  2. תקנון לשכת סוכני הביטוח אינו מתייחס לחברת ליסו"ב ועל כן לדעת ביה"ד, אין למועצה הארצית או ליו"ר המועצה סמכות לדון בפיטורי יו"ר הדירקטוריון.
  3. לאור האמור בהחלטות לעיל, על יו"ר המועצה להסיר את הנושאים הנוגעים לעתירה של רחל כבודי מסדר היום הקבוע לישיבת המועצה שתתקיים ביום חמישי ה- 26.7.2018.

עוד נאמר בהחלטת בית השין: "בטרם התקיימה ישיבת ביה"ד לדיון בעתירתה של סו"ב רחל כבודי נעשו מספר ניסיונות להתערב בהחלטות ביה"ד. ביה"ד רואה בחומרה רבה כל ניסיון להתערב בהחלטות או במטרה להשפיע על מי מחברי ביה"ד".

גורמים בסביבת דרעי מסרו בתגובה: "מדובר בהחלטה הזויה, שאינה מאפשרת לדמוקרטיה לתפקד.

על פי ייעוץ משפטי שהתקבל, בית הדין חרג מסמכותו. על פניו, נראה שבית הדין לא נתן לצדדים להגיב כמחויב. לטעון שלמועצה אין סמכות לדון בנושאים זה לעקר את תוכן המועצה".