צעד נוסף לקראת סיום הסאגה: היועמ"ש תומך בסיום הייצוגית על גביית ריביות תת שנתיות

צעד נוסף לקראת סיום הסאגה: היועמ"ש תומך בסיום הייצוגית על גביית ריביות תת שנתיות

לפני 12 שנים הוגשה תביעה ייצוגית נגד הראל, הפניקס, כלל ביטוח, מגדל ומנורה מבטחים בשל גבייתן תשלום המכונה "תת שנתיות" * התביעה בוטלה בעקבות חוות דעתה של רשות שוק ההון, אך החוזרה ביוני 2018

היועץ המשפטי לממשלה תומך בעמדתה של רשות שוק ההון בנוגע לסגירתה של הייצוגית על הריביות התת שנתיות, כך פרסמה היום (ב') כלל ביטוח לבורסה.

לפני שבועיים פורסם בפוליסה כי בית המשפט העליון החליט להיעזר בחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה באחת מהייצוגיות הוותיקות ביותר שעומדות נגד חברות הביטוח, בטרם יקבל את החלטתו הסופית בפני הרכב של שבעה שופטים.

הסוגיה מלווה את הענף מאז שנת 2008, עת הוגשה תביעה ייצוגית נגד הראל, הפניקס, כלל ביטוח, מגדל ומנורה מבטחים בשל גביית תשלום המכונה "תת שנתיות". הגבייה מהווה תוספת של 4% או 6% למחיר המשולם על ידי מבוטח בגין פריסתו לתשלומים חודשיים בפוליסות ביטוח חיים ובשיעור הגבוה מהמותר. לטענת התובעים, התשלום נגבה במספר דרכים: גביית תת שנתיות ביחס לגורם הפוליסה, גביית תת שנתיות בשיעור הגבוה מן המותר, גביית תת שנתיות ביחס לרכיב החיסכון וגביית תת שנתיות ביחס לפוליסה שאינה פוליסת ביטוח חיים.

ב-2016 אישר המחוזי את הייצוגית בסך של 2.3 מיליארד שקל, אך שנתיים לאחר מכן הפך העליון את ההחלטה. ביוני 2018 הגישו התובעים בקשה לדיון נוסף בעליון.