ד"ר אודי פרישמן: ישנם ניסיונות להביא לישראל בדיקות קורונה פרטיות – אך משרד הבריאות לא מאשר

ד"ר אודי פרישמן: ישנם ניסיונות להביא לישראל בדיקות קורונה פרטיות – אך משרד הבריאות לא מאשר

עוד הוסיף פרישמן כי להערכתו, חברות הביטוח יסכימו לממן בדיקות מסוג זה למי שמכוסה בכתבי שירות של אבחון מהיר וכיסוי אמבולטורי. הדברים נערכו בשיחה דיגיטלית פתוחה – ראיון וידאו בשידור חי ובהשתתפות פעילה של הצופים ששאלו שאלות וקיבלו תשובות

ישנם ניסיונות להביא לישראל בדיקות קורונה פרטיות, אך משרד הבריאות לא מאשר בשלב זה. כך חשף היום ד"ר אודי פרישמן, במסגרת שיחה דיגיטלית פתוחה עם עיתון פוליסה ומורלי דורי, מנכ"לית ומייסדת PILפלטפורמה לכלים דיגיטליים לאנשי ביטוח, שנערכה בשידור חי בהשתתפות הצופים.

לדבריו, משלוח בדיקות קורונה, שקיבל אישור של מנהל התרופות האירופי, אמור להגיע בקרוב לישראל, אך לא רק שמשרד הבריאות מסרב לאשר אותןהוא גם מסרב לדון בכך עם היבואנים. עוד הוסיף פרישמן, כי להערכתו, חברות הביטוח יסכימו לממן בדיקות מסוג זה למי שמכוסה בכתבי שירות של אבחון מהיר וכיסוי אמבולטורי – "זו שערורייה. אדם שמכוסה בביטוח בריאות פרטי ורוצה לעבור בדיקה, לא ראוי שמדינת ישראל תמנע זאת ממנו".

"זכותו של משרד הבריאות לשלוט בביצוע בדיקות שנעשות מתקציב ציבורי. אבל אם יש ביטוח פרטי, זכותו של המבוטח לעבור את הבדיקה. כל מה שנדרש זה לאשר להכניס את הבדיקות לארץ".

פרישמן התייחס בהרחבה למגפת הקורונה מנקודת מבטו כרופא, ואמר כי למגפה יש גם צדדים חיוביים.

האחד, לדבריו, הוא הסטת תקציבי מחקר לפיתוח תרופות למחלות ויראליות, שעד כל לא נמצאה להן תרופה גנרית, כפי שנמצאה תרופה גנרית למחלות שנגרמות מחיידקהאנטיביוטיקה. "אם כתוצאה מהאירוע העולמי הזה, המחקר הרפואי העולמי ימצא את הטיפול הגנרי לווירוס, היה שווה להיות שלושה שבועות בהסגר.

השינוי השני שהציג פרישמן הוא מעבר מטיפול בחולים בבתי חולים לטיפול בבתים ובקהילה: "מערכת הבריאות צריכה לשנות את המשקל שלה. בתי החולים צריכים להיות מרכזי מצוינות לדברים מסובכים. כל היתר צריך להיות מטופל בבית ובקהילה. אני מקווה שמשבר הקורונה יפיל את האסימון, ושמקבלי ההחלטות יבינו שצריך להשקיע את הכסף בטיפולים בבית ובקהילה. יכול להיות שזה יקרה עכשיו".

במסגרת התייחסותו להשפעות הנגיף על ענף הביטוח, פרישמן התייחס לכוונת חברות ביטוח להכניס חריג קורונה לפוליסות ואמר: "כשאני ראיתי את הפרסום, הייתי בטוח שזה פייק ניוז. זה לא נדרש מבחינה מקצועית, הקורונה זה סיכון כמו כל סיבוך אחר, הפוליסה לא מכסה את הקורונה אלא את הסיבוכים, ואני שמח על התגובה המהירה של המפקחלא היה ולא יהיה.

דורי התייחסה להשפעת הקורונה על ענף ביטוחי נסיעות לחו"ל, ואמרה כי ההשפעה המרכזית היא על כיסוי ביטול נסיעה, אשר ניתן לרכישה בשני כיסויים שונים. "בפוליסת נסיעות לחו"ל ניתן להרחיב לכיסוי זה המכסה הוצאות ביטול נסיעה עקב מחלה או אשפוז של המבוטח או קרוב משפחה מדרגה ראשונה. אגב, יש חברות שמכסות ביטול גם כאשר חברת התעופה ביטלה את הטיסה עקב מגיפה במסגרת זו.

לדבריה, "לצד המוצר הבסיסי יש גם מוצר של ביטול נסיעה מכל סיבה, שחלק מהחברות מוכרות. וזו שאלה מאוד מעניינתכמה נזקים היו שם? האם ימשיכו למכור אותו? אולי דווקא הביקוש בקרב הציבור למוצר יגבר".

פרישמן התייחס להשפעות אפשריות של המגיפה על עולם ביטוחי הסיעוד ואמר: "אני מקווה שלא תהיה פה תמותה בהיקף גדול, ואם אנשים יהפכו להיות סיעודיים כתוצאה מסיבוך של הקורונה, כמובן שחברת הביטוח תשלם, אבל אני לא חושב שמדובר במספרים כאלה שישפיעו על המאזנים של חברות הביטוח".

שאלות מהקהל

* האם אכן קיים קוקטייל שריפא 30 חולים, אך לא נוסה על חולים אחרים?

פרישמן: ישנן שלוש תרופות שאולי עוזרות לקורונה. לפי דוח מבקר המדינה יש מלאי נמוך בכ-10% מהנדרש. אני מקווה שזה לא יעלה בחיי אדם, ושמערכת הבריאות תדע להשלים את המלאים עד שהמגיפה תגיע לשיא. אף אחד בעולם לא יודע בדיוק כיצד משפיעות התרופות וכיצד הן בדיוק עובדות, וגם לא בטוחים שמה שריפא את החולים זה התרופה ולא מערכת החיסון הטבעית של הגוף.

* מדוע לא נערכות בדיקות קורונה במסלולי האבחון המהיר בבתי החולים הפרטיים?

פרישמן: ישנם ניסיונות להביא לישראל בדיקות קורונה פרטיות, אך משרד הבריאות לא מאשר. משלוח בדיקות קורונה, שקיבל אישור של מנהל התרופות האירופי, אמור להגיע בקרוב לישראל, אך לא רק שמשרד הבריאות מסרב לאשר אותןהוא גם מסרב לדון בכך עם היבואנים.

להערכתי, חברות הביטוח יסכימו לממן בדיקות מסוג זה למי שמכוסה בכתבי שירות של אבחון מהיר וכיסוי אמבולטורי. זו שערורייה. אדם שמכוסה בביטוח בריאות פרטי ורוצה לעבור בדיקה, לא ראוי שמדינת ישראל תמנע זאת ממנו. זכותו של משרד הבריאות לשלוט בבדיקות, וזה שהוא רוצה לקבוע מי נבדק ומי לא, זכותו. אבל אם יש ביטוח פרטיזכותו לעבור את הבדיקה. כל מה שנדרש זה לאשר להכניס את הבדיקות לארץ.

בסיכום השיחה התבקש פרישמן להעריך מתי וכיצד תסתיים המגיפה ואמר: "בהנחה שהנתונים מגיעים מסין נכונים, ושסין התגברה על המגיפה ואין שם חולים חדשים והמשק חזר לעבודה, אני שומר על אופטימיות, ומעריך שאחרי פסח ולקראת מאי נוכל לחזור לשגרה. אני מדגיש, מדובר בניחוש ובתקווה ולא יותר".