ליאור הורנצ'יק: נלחם בכל האמצעים נגד ההתנהלות החד צדדית של הרשות – ואם יהיה צורך נגיע לבג"ץ

ליאור הורנצ'יק: נלחם בכל האמצעים נגד ההתנהלות החד צדדית של הרשות – ואם יהיה צורך נגיע לבג"ץ

מ"מ נשיא הלשכה וסגן הנשיא: המהלך האחרון של הממונה על הביטוח ד"ר משה ברקת בוצע בשקט, ודע לנו על המהלך שבועות ספורים בלבד טרם הפרסום הפומבי. צפו בווידאו

מאת אלמוג עזר

 

רפורמת הריסק של רשות שוק ההון, תפסה את לשכת סוכני הביטוח בסוג של הפתעה. בראיון לפוליסה מסביר ממלא מקום נשיא הלשכה וסגן הנשיא ליאור הורנצ'יק: "המהלך האחרון של הממונה על הביטוח ד"ר משה ברקת בוצע בשקט, ללא ידיעתנו ורחוק מהסכמתנו. נודע לנו על המהלך שבועות ספורים בלבד טרם הפרסום הפומבי של הרשות על הרפורמה". גורם ההפתעה הביא את הלשכה "קודם כל לבקש לעצור את המהלך, כדי לנסות להגיב עניינית ולא להיות נגדו באופן אוטומטי", אומר הורנצ'יק.

 

* בעקבות הרפורמה, ארגנתם צוות פעולה מול הרשות?

הורנצ'יק: כל הפעולות שלנו נעשות מול רשות שוק ההון ומתבצעות על ידי הנשיא (ליאור רוזנפלד), דרכי וראש הוועדה הפנסיונית. אל מול עינינו נמצא לקוח הקצה, בשילוב עם אנשי אמונו – הסוכנים וסוכנויות הביטוח. אנחנו לגמרי בעד הורדת תעריפים, אבל אף אחד לא ישכנע אותי שחיוב סוכן להשיב עמלה במקרה של ביטולים בטווח של שש שנים הוא צעד חיוני.

אנחנו מתמודדים עם סיטואציה מורכבת מבחינת ביטוחי הריסק, אבל ישנן התפתחויות חיוביות. עד עכשיו, שתי חברות כבר הודיעו שלא ישנו את עמלת הסוכנים ואני בטוח שגם שאר החברות יאשרו קו בימים הקרובים.

 

ליאור הורנצ'יק, מ"מ נשיא הלשכה

* מדוע אתם מתנגדים כל כך להארכת האחריות על הביטולים מצד הסוכן?

הורנצ'יק: אני לא מכיר סוכנים שהטוויסטינג מעניין אותם (העברת מבוטחים מחברה לחברה בשביל העמלה). הארכת האחריות עלולה ליצור מצב אבסורד, שבו בגלל שגובה הפרמיה הוא גבוה יותר, אני "אחטוף קנס" (אשלם את הביטול לחברת הביטוח המקורית של הלקוח).

התעריפים לא היו בידיים שלנו מעולם וממילא זה לא המקום של הרשות להתערב מול הגורמים המקצועיים והיצרנים.

 

* מהם הצעדים הבאים של הלשכה?

הורנצ'יק: בימים הקרובים, יתקיימו פגישות נוספות, בהשתתפות רוזנפלד, יו"ר הוועדה הפנסיונית, אנוכי והממונה על ביטוח ד"ר משה ברקת.

 

* מה תעשו אם לא תגיעו להסכמה עם הרשות וזו תתעקש על שש שנים?

הורנצ'יק: אנחנו בוחנים את כל האפשרויות, גם האופציה של פנייה לבג"ץ על השולחן. אני לא אוהב לקחת סיכונים מיותרים, לכן רק אם ארגיש שידנו על העליונה ואם האמת היא לטובתנו ניגש לבית המשפט. זאת בהנחה שלא נגיע להבנות מול הרשות.

 

הראיון עם הורנצ'יק נעשה במסגרת גיליון מיוחד שתפרסם פוליסה בחודש מרץ, שיפורסם בכנס ביטוח חיים ופנסיוני. בראיון המלא, מתייחס הורנצ'יק לשסע בלשכה בין הפלגים השונים ולשאיפות של הלשכה לקראת הבחירות המתקרבות ואף מסכם את ההתרחשות הפוליטית האחרונה שחוותה הלשכה עם מפלגת העצמאים.