נגיף או ברבור שחור? מגפת הקורונה הביאה למחיקת חצי משוויין של חברות הביטוח

נגיף או ברבור שחור? מגפת הקורונה הביאה למחיקת חצי משוויין של חברות הביטוח

כלל ביטוח צללה 61.2% עד כה ב-2020, מגדל נחתכה ב-53% באותה התקופה, ביטוח ישיר ירדה בפחות מ-10% עד כה במרץ, אך איבדה חצי משוויה ב-12 החודשים האחרונים

התפרצות הקורונה בישראל מהווה תרחיש קיצון לענף הביטוח, ברבור שחור אם תרצו. בדיקת שווי מניות הביטוח תראה שבתוך מעט יותר מחודש הצליח הנגיף לחסל כמעט חצי משווי הענף. אם בתחילת השנה שווי מניות הביטוח עמד על 23.5 מיליארד שקל, היום שווין של אותן מניות מסתכם ב-12.8 מיליארד בלבד.

מגדל וכלל ביטוח על פי הערכות הן החברות עם הרגישות הגבוהה ביותר לתנודתיות ששולטת בשוק ההון, בעיקר בשל האחזקה הגבוהה בפוליסות משתתפות ברווחים. בהתאם לכך, מניות מגדל וכלל ביטוח הן אלו שרשמו את התשואה השלילית ביותר מתחילת השנה.

מתחילת השנה איבדה כלל ביטוח 61% משוויה. זאת לאחר שמתחילת חודש מרץ נפלה בכ-45%. בתוך כך, שווי השוק של חברת הביטוח ירד ל-1.36 מיליארד שקל בלבד.

מניית מגדל איבדה יותר מחצי משוויה כאשר עד כה ירדה המניה ב-53% בשנה הנוכחית. מתחילת החודש צללה המניה ב-39%. שווי השוק של מגדל עומד על 1.62 מיליארד שקל.

אל שתי חברות אלו יש להוסיף את איילון, שצללה 55% ב-2020 ושווי החברה יורד לשפל של 149 מיליון שקל.

צמד החברות הגדולות של הענף, הראל והפניקס, רשמו תשואה די דומה מתחילת השנה כאשר ירדו 40% ו-41% בהתאמה. הראל נפלה ב-22% בחודש מרץ והפניקס – 30%. שווי השוק של הראל עומד על 3.46 מיליארד שקל והיא מצליחה לשמור על מעמדה כחברה הגדולה בענף. הפניקס מייד אחריה, עם שווי של 3.15 מיליארד שקל.

החברות החסינות

בחודש פברואר, כאשר המשבר היה עוד בחיתוליו (לפחות בישראל), מנורה מבטחים הייתה מבין אלו שהציגו עמידות יחסית להשלכותיו. זאת, ככל הנראה, בגין החשיפה הקלה לפוליסות המשתתפות ופוליסות הסיעוד. אך העמידות לא נמשכה לאורך זמןמניית החברה בחודש הנוכחי נופלת בשיעור של 32%. מתחילת השנה מניית מנורה מבטחים איבדה 45% ו שווי השוק של החברה עומד היום על 1.77 מיליארד שקל, והיא החברה השלישית בגודלה בענף.

ביטוח ישיר זוכה כעת בתואר המנייה העמידה ביותר למשבר כאשר בחודש מרץ היא ירדה בשיעור של 13%.  מתחילת השנה נפלה המנייה בשיעור של 32%. שנה לאחור איבדה יותר ממחצית שווייה שעומד כיום על 1.26 מיליארד שקל.

תשואת מניות הביטוח