קריסת הבניין בחולון – קריאת השכמה לבנקים ולחברות הביטוח / מאת חיים אטקין

קריסת הבניין בחולון – קריאת השכמה לבנקים ולחברות הביטוח / מאת חיים אטקין

חברות הביטוח צריכות לשדרג את פוליסות הביטוח בכלל ואת ביטוחי המשכנתאות בפרט כדי שיכללו סיכון קריסה מכל סיבה שהיא והוצאות שכר דירה לתקופה ארוכה ובגבולות אחריות מוגדלים, לתקופת ההקמה של הבניין עד שלוש שנים

מאת חיים אטקין – שמאי מקרקעין, רכוש וחקלאות

שבועיים אחרי קריסת הבניין ברמת גן ופינוי הדיירים – קרס היום (א') מבנה מגורים ותיק בחולון.

חברות הביטוח צריכות לשדרג את פוליסות הביטוח בכלל ואת ביטוחי המשכנתאות בפרט כדי שיכללו סיכון קריסה מכל סיבה שהיא והוצאות שכר דירה לתקופה ארוכה ובגבולות אחריות מוגדלים, לתקופת ההקמה של הבניין עד שלוש שנים. הכל כדי לדאוג ליציבות המערכת הפיננסית וליכולתם של בעלי המשכנתאות להשתקם. על הפיקוח על הביטוח לפעול בעניין בהקדם.

מבחינת הבנקים, זו עדות לבועת הנדל"ן המטורפת שהתפתחה כאן, שכן כל מי שרכש דירה כזו בשנים האחרונות רכש למעשה קרקע לדירה והבנק שמשכן את הנכס נותר עם בטוחה של קרקע לדירה בחולון או ברמת גן. לדייר יש זכות תביעה כנגד הבנק על הפרש השווי. קריסת הבניין היא עדות אילמת לבועה.

בועת הנדל"ן השכיחה את בסיס השווי המתייחס לגילו של המבנה ואת המושגים הנלמדים כמו גיל כרונולוגי, גיל אפקטיבי ותוחלת חיים כלכלים של מבנה.

כל מי שרכש דירה במבנה שגילו ומצבו דומה לזה של המבנה שקרס ברמת גן או בחולון, רכש למעשה קרקע לדירה במקרה הטוב וקרקע במושע במקרה הפחות טוב (אם לבניין אין תיק בית משותף).

ההפרש שבין שווי לדירה לבין שווי קרקע לדירה הוא ההפרש שבין המחיר לשווי והוא יכול להיות גם פי שניים, ולרוכש עומדת הזכות לתביעה כנגד בנק.

חברות הביטוח ידחו את התביעות בגין קריסות הבניינים שצנחו להם כך סתם מעצמם בשל מיצוי תוחלת חיים כלכליים, אלא אם יתברר כי הקריסה התרחשה מסיכון המבוטח תחת פוליסת המבנה – דבר שעל פניו ממבט מרחוק לא נראה שכך הוא הדבר. מדובר למעשה בבלאי טבעי ורגיל שמאיין למעשה כיסוי ביטוחי. המשמעות היא סבל בלתי נתפס של בעלי הדירות ובני משפחותיהם שחרב עליהם עולמם.

הדירים יישארו חסרי כל, עם משכנתאות וחובות וללא כל יכולת להשתקם, עד שקבלן יקבל את הקרקע עם עודפי זכויות מיוחדות כדי לאפשר לו לתת לדיירים דירות חדשות בבניין שייבנה ובמקביל ישלם לדיירים שכר דירה לתקופת הבנייה אך עד שזה יתרחש (שנה לכל הפחות) יאלצו הדיירים למצוא לעצמם פתרונות והכל בשים לב שתכולת הדירה נותרה בבניין שקרס ואבדה.

מילה טובה לרשויות המקומיות ברמת גן ובחולון, שפעלו מהר והגיבו. יחד עם כוחות הכיבוי מנעו אסון והרג של תמימים וחפים מפשע כשהם מונעים אסון כבד.

הכותב הינו מייסד ובעלים של בית שמאי – בית הספר לפרקטיקה שמאיתכתיבת תגובה