זה לא ברבור שחור / מאת אברהם מורדוך

זה לא ברבור שחור / מאת אברהם מורדוך

אין כאן אירוע נדיר וגם לא בלתי צפוי, האבחנה חשובה, כי אם חברות הביטוח מקבלות את ההנחה שזה ברבור שחור, זה נותן להם הצדקה לאי המוכנות הטוטלית שלהן לאירוע הזה

בכתבה בפוליסה בגיליון מה-23 במרץ השנה "נגיף או ברבור שחור? מגפת הקורונה הביאה למחיקת חצי משוויין של חברות הביטוח" יש התייחסות להתפרצות הקורונה כאל ברבור שחור. אני רוצה למחות על כך. זה לא ברבור שחור. תופעת הברבור השחור כפי שהגדיר אותה נסים ניקולס טאלב, הפרופסור מאוניברסיטת קולומביה ומי שכתב את הספר בשם הזה והביא לעולם את המושג הזה, היא תופעה בעלת שלושה מאפיינים:

אירוע נדיר ובלתי צפוי;

אירוע בעל השפעה דרמטית על חיינו;

אירוע שלאחר הופעתו אנו רוקחים הסבר להתרחשותו הגורם לו להיראות אקראי פחות וחזוי יותר.

מגיפת הקורונה במפורש לא עומדת בקריטריון הראשון. האירוע הוא לא נדיר ולא בלתי צפוי. אירועי מגיפות כתוצאה מנגיפים קרו גם במאה ה-21 (למשל, מגיפת ה-SARS) וודאי גם במאה ה– 20 (השפעת הספרדית ועוד רבות). כלומר, אין כאן אירוע נדיר וגם לא בלתי צפוי. כל וירולוג (מומחה למחלות נגיפיות) טען שמגיפת הקורונה תפרוץ. השאלה לא הייתה אם, אלא מתי. הרצאתו המרתקת של ביל גייטס בTed בשנת 2015 מדברת על כך באופן הברור ביותר.

אם התנאי הראשון לא מתקיים, ואנו מסכימים שהמגיפה הזו היא לא ברבור שחור, אז אין כבר חשיבות לשני התנאים האחרים.

מדוע חשובה ההבחנה הזו?

כי אם חברות הביטוח מקבלות את ההנחה שזה ברבור שחור, זה נותן להם הצדקה לאי המוכנות הטוטלית שלהן לאירוע הזה והצדקה לכך שהמגפה הביאה למחיקת חצי משוויין של החברות.

לא המגיפה גורמת למחיקת השווי, שאגב פוגע בכיסו של כמעט כל אחד ואחד מאיתנו, אלא ההתעלמות, קוצר הראייה, ניהול הסיכונים הלקוי והזלזול בהנחיות של רשות שוק ההון.

הרשות במפורש הנחתה את חברות הביטוח לעשות סימולציות למקרי מגיפה. כל חברות הביטוח עשו סימולציות לכל נושא אחר מלבד לנושא של התפרצות מגיפה. הם התעלמו מההנחיות, גרמו לנזק עצום לעצמן ולנזק רב אפילו יותר למספר רב של האזרחים במדינת ישראל.

אל תתחבאו מאחורי כנפיו הפרוסות של הברבור. קחו אחריות ונראה אתכם יוצאים מתוך הנזקים הנוכחיים ומונעים את אירועי אי הוודאות הבאים.

____________

הכותב הינו מומחה בעל הכרה בינלאומית בתורת האילוצים.