מערך הסייבר הלאומי יכשיר סוכני ביטוח בתחום הסייבר

מערך הסייבר הלאומי יכשיר סוכני ביטוח בתחום הסייבר

ההכשרות מתקיימות בשיתוף עם לשכת סוכני הביטוח, רק לכ-13% מהחברות והארגונים במשק הישראלי יש כיסוי סייבר, ביחס לעולם, שוק ביטוחי הסייבר בישראל נמצא עדיין בחיתוליו, שוק ביטוחי הסייבר בעולם צפוי לצמוח בהיקף של יותר מ-25 מיליארד דולר בעשור הקרוב

תוכנית חדשה וראשונה מסוגה להכשרת סוכני ביטוח בתחום הסייבר נפתחה לאחרונה במערך הסייבר הלאומי. התוכנית היא חלק ממהלך נרחב של המערך להאצת שוק ביטוחי הסייבר בישראל, במטרה להביא לעלייה בביקוש לביטוח סייבר מצד ארגונים וחברות במשק הישראלי. ההכשרות, המתקיימות בשיתוף עם לשכת סוכני הביטוח, נועדו לסוכנים שיעניקו שירותי ביטוח בתחום הסייבר.

היוזמה לתוכנית נולדה בעקבות ממצאי סקר מקיף שיזם המערך לאיתור כשלי שוק בתחום, ממנו עלה כי רק לכ-13% מהחברות והארגונים במשק הישראלי יש כיסוי ביטוחי למקרה של מתקפת סייבר. ביחס לעולם, שוק ביטוחי הסייבר בישראל נמצא עדיין בחיתוליו. על פי נתוני ה-OECD, שוק ביטוחי הסייבר בעולם צפוי לצמוח בהיקף של יותר מ-25 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

כפי שעלה מן הסקר, מרבית החברות והארגונים במשק אינם מודעים לסיכוני הסייבר אליהם הם חשופים ואינם מבינים את הערך שמייצר להם ביטוח סייבר, ולכן ממעטים לדרוש כיסוי לאירועי סייבר במסגרת פוליסת הביטוח. המערך פועל לנתח את כשלי השוק בתחום ולסייע בפתרון.

שני שרביט, סמנכ"לית בכירה למדיניות במערך: "התהליך הטכנולוגי המורכב, היעדר מידע מספק על אירועי עבר וקושי בהערכת ההסתברות שארגון אכן ייפגע בתקיפת סייבר, נוסף לקושי בהערכת עלות הפגיעה, מקשים על תהליך ההערכה של הסוכנים. סוכני הביטוח הם ערוץ השיווק העיקרי של מוצרי ביטוח לעסקים קטנים ובינוניים, ושליטתם בסיכוני הסייבר היא קריטית ליצירת עלייה בביקוש לביטוח סייבר".

ניצן עמר, ראש אגף בכיר תשתיות עמידות במערך: "ההכשרה לסוכני הביטוח נבנתה כחליפה מותאמת לקהל סוכני הביטוח, במטרה להקנות להם כלים וידע בבואם לעסוק בתחום, מתוך הבנה שהתחום מורכב ומחייב הבנה".

ההכשרה תערך במרכז הארצי לניהול אירועי סייבר בבאר שבע, ותכלול התמחות בסיכוני סייבר, בנזקי סייבר, בהערכת נזקי סייבר, בניהול אירוע סייבר ובניהול תביעות סייבר. היעד הוא שתוך כחמש שנים כ-800 סוכני ביטוח יתמחו בתחום ביטוחי הסייבר באופן מלא ומקיף.

עוד נמסר כי התוכנית להאצת שוק הביטוח בישראל, שנועדה להקטין את הפערים, להסיר את החסמים ולתקן את כשלי השוק, כוללת מספר מהלכים מרכזיים שנועדו להעלות את הביקושים. במסגרת התוכנית פונה המערך לדירקטורים של חברות במשק וחושף בפניהם את הסיכונים בזירת הסייבר ואת האחריות שחלה עליהם במקרים של תקיפת סייבר. כמו כן, המערך מעודד ארגונים מסוגים שונים לרכוש ביטוח, ופועל לביטוח הממשלה עצמה.

במקביל, המערך פועל לשיפור הידע המקצועי של סוכני הביטוח בתחום הסייבר, לשיפור רמת הפוליסות ולאסדרת שירותי הביטוח. מהלכים אלו צפויים להעלות את הביקוש ולהאיץ משמעותית את שוק ביטוחי הסייבר בישראל.