דלק ממשיכה למכור מניות הפניקס: מכרה 5% לבנק דיסקונט

דלק ממשיכה למכור מניות הפניקס: מכרה 5% לבנק דיסקונט

שיעור האחזקה של דלק בהפניקס ירד ל-31.6%, כאשר אחזקה מתחת ל-30% תביא לאיבוד גרעין השליטה בחברה. העסקה בוצעה לפי שווי של 5.3 מיליארד שקל

יצחק תשובה, בעל השליטה בחברת דלק

חברת דלק ממשיכה במאמציה להקטין את אחזקתה בהפניקס. לאחר שמכרה בשבוע האחרון 9.8% ממניות החברה לבנקים מזרחי טפחות ופועלים (בשיעורים שווים), דלק הודיעה היום (יום ד') כי מכרה 4.9% נוספים ממניות הפניקס לבנק שלישי במספר. על פי מידע שהגיע לפוליסה,  הערכות מבוססות בשוק הן כי הבנק המדובר הוא בנק דיסקונט.

שיעור אחזקתה של דלק בהפניקס ירד ל-31.6%, כאשר אחזקה מתחת ל-30% תביא אותה לאיבוד גרעין השליטה בחברה. זאת, בדומה לתהליך שהתרחש בכלל ביטוח השבוע, בה החברה הפכה לחברה ללא גרעין שליטה.

העסקה האחרונה בוצעה לפי מחיר של 21.03 שקל למניה. סך הכל שולמו 263 מיליון שקל תמורת 4.9% ממניות החברה. מדובר במחיר גבוה יותר ששילמו מזרחי טפחות ופועלים עבור המניות בסך של 20.45 ו-20.25 שקל למניה בהתאמה. השינוי במחיר העסקאות נובע מעלייה במחיר המניה בבורסה לניירות ערך מאז ה-29 באוגוסט. בתקופה זו מחיר המניה עלה ב-3.8%.

העסקה עצמה היא עסקת SWAP שתאפשר לדלק ליהנות מעלייה אפשרית בשווי המניות בשלוש השנים הבאות. במסגרת עסקת ההחלף, בתום תקופה של עד 36 חודשים תבוצע התחשבנות בין החברה לבין דיסקונט ביחס להפרש בין מחיר המכירה לבין מחיר עתידי של מניית החברה. לדלק יינתן ההפרש במחיר אם מחיר המניה יעלה.

העסקה מגיעה על רקע כישלונה של דלק לקבל את האישור מרשות שוק ההון למכירת הפניקס. דלק מחויבת לסיים את שליטתה בהפניקס כחלק מחוק הריכוזיות, אך היא עדיין לא הצליחה למצוא חברה שתקבל את הסכמתה של הרשות לאישור העסקה.