לאומי שוקי הון: ערך מניות הביטוח גבוה בעשרות אחוזים מהשווי בו הן נסחרות

לאומי שוקי הון: ערך מניות הביטוח גבוה בעשרות אחוזים מהשווי בו הן נסחרות

אתמול זינקו מניות הביטוח לאחר הודעת הרשות על הארכת מועד הסולבנסי, האנליסט אייל דבי: מניות הביטוח איבדו רבע מערכן בתקופה קצרה

"ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים, שכן הם חששו מגיוסי הון נוספים במחירים נמוכים, דבר שהיה מדלל את ההחזקה שלהם במניות". כך הסביר אייל דבי, אנליסט לאומי שוקי הון, את הזינוק שנעשה אתמול בשווי מניות הביטוח, לאחר הודעתו של הממונה על הביטוח על הארכת זמן ההיערכות בחברות הביטוח לתקנות הסולבנסי.

רשות שוק ההון, פרסמה אתמול (ב') מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי מספר 17 (IFRS). השינוי העיקרי יהיה הארכת תקופת הפריסה, כך שתעמוד על 16 שנים ולא שבע שנים כפי שנקבעה עם החלת הרפורמה ב-2017. תגובת המשקיעים לא איחרה לבוא ומניות הביטוח זינקו בשיעור של עד 6.5% בהובלת מגדל.

על פי דבי: "החשש מגיוס הון לא היה מופרך, שהרי כלל ביטוח ביצעה לא מזמן גיוס אקוויטי, כאשר גם מגדל הציגה יחס כושר פירעון נמוך מאחד – מה שהציב גם אותה בעמדה דומה".

לדברי דבי, "ירידת הריבית בשנה האחרונה הובילה להגדלה אדירה של העתודות האמורות, שפגעה בהתאם בהון העצמי של החברות. העניין הוא שהגדלת העתודות האמורה היא עניין חשבונאי, ולכן ההשפעה שלה על שוויין הכלכלי של המניות הייתה אמורה להיות יחסית נמוכה. ההיפך קרה, מניות הביטוח איבדו רבע מערכן בתקופה קצרה, של פחות מחצי שנה. זו הייתה תגובה אלימה ומוגזמת, שגם ללא ההקלות האחרונות לא הייתה לה הצדקה – היא פשוט הייתה בלתי סבירה בעוצמתה. בשורה התחתונה, ערכן של מניות הביטוח גבוה בעשרות אחוזים משווי השוק בו הן נסחרות, גם ללא ההקלות האחרונות".