כותרת: מיטב דש רוכשת שני תיקי אשראי בסך כולל של 270 מיליון שקל ממימון ישיר

כותרת: מיטב דש רוכשת שני תיקי אשראי בסך כולל של 270 מיליון שקל ממימון ישיר

עסקת רכישת תיק הלוואות צרכניות בשווי של כ-150 מיליון שקל ועסקת תיק הלוואות לרכישת רכבים בשווי של כ-120 מיליון שקל

ברק בנסקי, מנהל ההשקעות הראשי מיטב דש גמל ופנסיה
צילום: רמי זרנגר

כותרת: מיטב דש רוכשת שני תיקי אשראי בסך כולל של 270 מיליון שקל ממימון ישיר

חברת הגמל בבית ההשקעות מיטב דש רכשה לאחרונה תיק אשראי צרכני של הלוואות צרכניות בהיקף של כ-150 מיליון שקל ממימון ישיר. העסקה מצטרפת לעסקת רכישה קודמת של תיק הלוואות לרכישת רכב בהיקף של כ-120 מיליון ש"ח מסוף דצמבר 2017. כחלק מתנאי העסקאות מימון ישיר תספק שירותי תפעול, גביה ושירות לקוחות למיטב דש וללקוחותיה.

עד היום, עסקאות דומות בוצעו בין מימון ישיר לבנקים, לחברות כרטיסי אשראי וכן במסגרת עסקאות מימון מובנה בשוק ההון. זוהי הפעם הראשונה שגוף מוסדי רוכש תיק הלוואות צרכניות בעסקה פרטית ממימון ישיר.  תיק ההלוואות הנרכש מורכב מפיזור רחב מאוד של כ-9,000 לווים, ומשמעותו הקטנת הסיכון בהשוואה לאשראי עסקי הניתן ללקוח בודד. גובה ההלוואה הממוצעת ללקוח עומד על כ-16 אלף שקל. התיק הנרכש מורכב מהלוואות לכל מטרה ומהלוואות POS  (Point of Sale), תחום הנחשב לבטוח יותר בשל העובדה כי מדובר באשראי שניתן עבור מטרה ספציפית, מה שגורם ללווים להתייחס אל הלוואה זו כחלק מעסקת תשלומים.

באוקטובר 2017, מימון ישיר, הודיעה כי תנפיק אג"ח על תיק הלוואות שברשותה במיוחד למשקיעים מסווגים. המהלך היה אמור לאפשר המשך צמיחתה של החברה ולספק לה הון זמין .תיק ההלוואות שמשמש כשעבוד וכספק הרווחים מורכב מכ-2,600 הלוואות בסך של 200 מיליון שקל של מימון ישיר בשוק הרכב.

עד כה חברת מימון ישיר מכרה  תיקי הלוואות מגובות ברכבים בהיקף של מיליארדי שקלים לבנקים, לגורמים מוסדיים בשוק ההון במסגרת עסקאות פרטיות ובעסקאות מימון מובנה בשוק ההון. מיטב דש רכשה תיק הלוואות בהיקף של 120 מיליון שקל. במסגרת עסקה זו רכשה מיטב דש הלוואות שניתנו ללווים פרטיים  עבור רכישת כלי רכב. רמת הסיכון במודל העסקה נחשבת נמוכה שכן כלי הרכב המשועבד משמש כבטוחה להחזר האשראי. ההלוואות יינתנו לתקופה של עד חמש שנים כאשר משך החיים הממוצע של התיק הנרכש הינו כשנתיים. תיק זה כולל כ-2,000 לקוחות, כאשר גובה ההלוואה הממוצעת ללקוח עומד על כ-59 אלף שקל.

במיטב דש הובילו את מהלך העסקאות ברק בנסקי מנהל ההשקעות הראשי בחיסכון טווח ארוך יחד עם אבי ברקוביץ' ראש מערך השקעות לא סחירות וגדי ברקו מנהל מערך אשראי ועימם ממימון ישיר אורן שקדי סמנכ"ל הכספים וגל ליאור מנהלת מחלקת גיוסי הון.

ברק בנסקי מנהל ההשקעות הראשי במיטב דש: "מדובר בשתי עסקאות תיקי אשראי צרכני שהושלמו לאחרונה ומתבססות על היתרונות של מימון ישיר כחברה מובילה בעלת מודל חיתום עם ותק רב. הפיזור הרחב מקטין את הסיכון בתיקים שנרכשו. אנו מאמינים כי לקוחות מיטב דש ייהנו בעיסקאות אלו מתשואה עודפת בהשוואה לחלופות הקיימות בשוק הסחיר".