מנכ"ל קרדיטפלייס: המוסדיים שולחים כספים לחו"ל ומתעלמים מהזדמנויות סולידיות בישראל

מנכ"ל קרדיטפלייס: המוסדיים שולחים כספים לחו"ל ומתעלמים מהזדמנויות סולידיות בישראל

המרוץ אחר התשואה. דקל גולן מציע למוסדיים תשואה גבוהה דרך חשיפה פרטית לחובות של חברות מובילות במשק. על פי המנכ"ל חלק מהמשקיעים מגיעים לקרדיטפלייס דרך יועצים פנסיונים שמבקשים לגוון את ההשקעות שלהם

מאת אלמוג עזר 

 

הישראלים מפקידים מדי חודש יותר מ-3 מיליארד שקל לחסכונות לטווח הארוך ו"הר הפנסיה" רק הולך וגדל.  מציאות חיובית זו ככל שתהיה, מציבה בפני מנהלי ההשקעות המוסדיים אתגר גדול בחיפוש אחר תשואה טובה בשוק קטן.

דקל גולן, מנכ"ל קרדיטפלייס

מסיבה זו נאלצים המוסדיים לחפש אלטרנטיבות השקעה בחו"ל, כולל למקומות שנכוו בהם בעבר, כמו למשל נדל"ן – מארה"ב ועד מזרח אירופה. דקל גולן, מנכ"ל קרדיטפלייס סבור כי למרות הזרמת הכספים לחו"ל, המוסדיים עוד רחוקים מלמצות את פוטנציאל ההשקעה בשוק המקומי. "יש עדיין אלטרנטיבות השקעה מאוד אטרקטיביות בישראל", כך הוא אומר בראיון לפוליסה ומסביר מה היתרונות בהשקעה מפוזרת וסולידית, שתורמת לכלכלה הישראלית ומשמשת תחרות לבנקים.

קרדיטפלייס עוסקת בתחום הפקטורינג, שהתפתח בשיעור ניכר בשנים האחרונות בישראל. תחום הפקטורינג מציע פתרונות מימון ושירותים נלווים למגזר המסחרי והקמעונאי מחוץ לשוק האשראי המסורתי וקרדיטפלייס עוסקת בו דרך P2P. בחברה מעריכים שעד היום רכשו המשקיעים על פלטפורמת קרדיטפלייס תקבולים בהיקף של כ-250 מיליון שקל, בתשואה ממוצעת של כ-5.5%. בהתחשב בריבית הריאלית האפסית במשק, מדובר בריבית גבוהה למדי.

גולן: "הפקטורינג הופך עסקת אשראי לעסקת מזומן וכך משפר משמעותית את היחסים הפיננסיים ואמות מידה הפיננסיות של חברות וכך גם החברות מוזילות את האשראי הבנקאי שלהן. קרדיטפלייס מתווכת בין תקבולים עתידיים של חברות מובילות במשק לבין הרבה משקיעים שמקבלים בתמורה ריבית אטרקטיבית וברמת סיכון נמוכה".

נזכיר כי תחום אסדרת ה-P2P עדיין נמצא תחת דיונים בוועדת הכספים. זאת, כאשר החברות העוסקות בתחום טוענות כי הבנקים מקשים עליהם לפעול, בעיקר על ידי קושי בפתיחת חשבונות בבנק של החברות העוסקות ב-P2P. זו כנראה אחת הסיבות לכך שהחברות הגדולות בתחום בוחרות לעסוק בו מחוץ לגבולות ישראל.

על פי גולן, כדאי שהרגולטור יבין ש"מדובר בהשקעה ברמה סיכון נמוכה מאוד, כיוון שהחובות הם של חברות מובילות במשק וההשקעות מבוטחות על ידי חברת ביטוחי האשראי. בנוסף, הכספים מנוהלים בחשבון נאמנות בפירמות גדולות כמו BDO זיוהאפט. הפעילות שלנו מסייעת לעסקים קטנים ובינוניים ומהווה תחרות לבנקים. לאחר פעילות מוצלחת בישראל הרחבנו בשנה האחרונה את הפעילות גם לאירופה, שם אנחנו אנו משרתים יצואנים ישראליים רבים אשר מתמודדים עם קשיים מימוניים וביורוקרטיים".

ההצלחה של קרדיטפלייס תלויה בחברות שנעזרות בה כדי להקדים תשלומים וגם בכמות המשקיעים שיסמכו על החברה שתניב להם תשואה גבוהה בהשקעה ברמת סיכון נמוכה. בראיון של נציגי אוור לנד לפוליסה, בשנה שעברה, טענו נציגי החברה כי ההצלחה בתחום יכולה להיעשות באופן עקיף גם על ידי חברות הביטוח, אשר דרך הלוואות P2P יכולות להגדיל את החשיפה שלהן לאשראי צרכני מקומי.

"חלק מהמשקיעים מגיעים לקרדיטפלייס דרך יועצים פנסיוניים שמסייעים ללקוחותיהם לגוון את ההשקעות שלהם ולמקסם רווחים. אסטרטגיה מוכרת, שמנוצלת על ידי יועצים פנסיוניים,  היא להציע ללקוחותיהם לקחת הלוואה בריבית אפסית מקרן ההשתלמות שלהם ולהשקיע את כספי ההלוואה בקרדיטפלייס. "התשואה של החיסכון משתפרת בכ-3% ללא מאמץ ובסיכון מאוד נמוך", מסכם גולן.

איש העסקים דקל גולן הקים את קרדיטפלייס בשנת 2010 עם סרז' עזיזה ומשקיעים נוספים. בתחילת הקרירה המקצועית הוא מילא שורה של תפקידי ניהול בכירים בישראל ולאחר מכן יצא לעולם. בתחילה פיתח זיכיונות של מכרות כסף בשטחי ברית המועצות והקים חברה שרכשה והקימה חוות חקלאיות באפריקה, שם הצליח בעיקר בגידולי קפה ותה. בשני המיזמים השקיעו משקיעים מהידועים בעולם, כולל המשקיע האגדי ג'ורג' סורוס, אוניברסיטת ייל ואחרים.