קרן פנסיה אירופאית רכשה מישראל אג"ח ל-50 שנה בשווי חצי מיליארד יורו

קרן פנסיה אירופאית רכשה מישראל אג"ח ל-50 שנה בשווי חצי מיליארד יורו

 מדובר בגיוס ראשון מסוגו לאג"ח ישראלי עם זמן פירעון ארוך כל כך. התשואה עומדת על 2% לשנה. בהנפקה זו מדינת ישראל נכנסת לראשונה לקבוצה מצומצמת של מדינות שהנפיקו חוב לחצי מאה

קרן פנסיה אירופית רכשה אג"ח ישראלי לזמן פירעון של 50 שנה בשווי של חצי מיליארד יורו. כך עולה מהנתונים שפרסם היום (ה') משרד האוצר. מדובר בהנפקה פרטית עליה החליט החשב הכללי רוני חזקיהו כחלק מגיוסי החוב האחרונים שישראל מבצעת באירופה. ההנפקה בוצעה בריבית קבועה באירו של 2%, המשקפת עלות נמוכה בהשוואה להנפקות ארוכות קודמות.

על פי משרד האוצר: "בהנפקה זו מדינת ישראל נכנסת לראשונה לקבוצה מצומצמת מאוד של מדינות איכותיות המנפיקות לטווחים ארוכים מאוד, כאשר עד כה המדינה הנפיקה לטווחים של עד 30 שנה".

בינואר האחרון הממשלה ביצעה הנפקה ציבורית בהיקף של 2.5 מיליארד אירו. המשקיע בהנפקה זו הינו קרן פנסיה מהגדולות והמובילות באירופה הנחשבת למשקיעה איכותית, שלא השקיעה בעבר באגרות החוב של מדינת ישראל. החתמים בהנפקה היו לוידס ו-Deutsche Bank אשר משמשים כעושי שוק ראשיים באג"ח ממשלתיות.

שר האוצר משה כחלון: "חוזקה של כלכלת ישראל נבחנת באמון המשקיעים והמוסדות הפיננסים העולמיים בה. ההנפקה הזו היא הבעת אמון בכלכלת ישראל ובמשק הישראלי, אך יותר מכך, היא מבטאת את אמון העולם בכך שמדינת ישראל כאן כדי להישאר. אני מברך את אגף החשכ"ל על העבודה המקצועית והמסורה שהביאה להישג הזה".
החשב הכללי, מר רוני חזקיהו: "הביקוש הגובר של המשקיעים המובילים בעולם להנפקות החוב הישראלי לטווח ארוך מסמל את האמון הרב בכלכלת ישראל ואת הגישה הנוחה של מדינת ישראל לשווקי ההון הבינלאומיים. ההנפקה לטווח זה נעשית כחלק מאסטרטגיית הארכת מח"מ החוב, המקבעת את הריבית הנמוכה לטווח ארוך"
סגן בכיר לחשב הכללי, גיל כהן: "ההנפקה הינה חלק ממדיניות ניהול החוב הכוללת הנפקות בשווקים הגלובליים לצורך גיוון מקורות המימון והגדלת בסיס המשקיעים הזרים בחוב מדינת ישראל"