אהרון פוגל מזהיר: אסור לממשלה הבאה שתקום להעלות מיסים

אהרון פוגל מזהיר: אסור לממשלה הבאה שתקום להעלות מיסים

פוגל דיבר בכינוס הפיננסי של איילון ולדבריו יפגע הדבר בהכנסות המדינה ממיסים, המנכ"ל אריק יוגב: 2020 תהיה שנת החיסכון הפיננסי באיילון

אהרון פוגל, יו"ר דירקטוריון איילון אחזקות, אומר כי אל לה לממשלה הבאה לכשתיבחר להעלות מיסים.

פוגל, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד האוצר, דיבר בכינוס המועדון הפיננסי של איילון והדגיש: "לא רק שזה לא יצמצם את הגירעון, אלא שמיסוי נוסף, אם יוטל חלילה, יקטין את הכנסות המדינה ממסים". לטענתו, "שיעור המס השולי האפקטיבי על היחיד במדינת ישראל מגיעה כבר לכ-60%. הרי מעבר למס על השכר והרווח, יש את המע"מ שהוא למעשה מס נוסף על התמורה לעבודה והון וישנן כל אותן 'הונאות' כמו מס בריאות למשלמיסים שבינם לבין המטרות המוצהרות שהם נועדו לכאורה לשרת אין ולא כלום".

פוגל הוסיף: "שיעור מס כזה הוא חסם מרכזי לצמיחה. פשוט נוגד את ההתנהגות האנושית הטבעית. במקום להשאיר לאדם את רוב שכרו מעמלו ולעודד השקעות וצמיחה, כדי להגדיל את הכנסות המדינה ממסים אנחנו חייבים להוריד את נטל המס על היחיד, לבטל פטורים ואפשרויות לתכנוני מס ולהגביר אכיפה שתרחיב את בסיס הגבייה".

פוגל, שכיהן בין השאר גם כיו"ר הוועדה המייעצת של בנק ישראל, התייחס גם למדיניות הבנק אשר "ב-15 השנה האחרונות אחראית לשקל חזק מדי, ומציאות זו מזיקה לעתיד הכלכלה והחברה בישראל. מקדשים אצלנו כל מיני רייטינגים  דירוגים שהפכו פרות קדושות ממשומערימים חסמים מיותרים על הפעילות הכלכלית ועל המשק כולו, רק כדי למנוע סטיה חסרת כל משמעות בריבית".

פוגל ביקר גם את מדיניות החובתוצר של ישראל וקבע: "אנחנו מקדשים גם את יחס חובתוצר בגובה של 60% – דבר שנקבע בתקופות שהיו ריביות גבוהות. בהצמדות ליחס זה, אנחנו פוגעים באפשרויות הממשלה לשפר את איכות השירותים וההשקעות בתשתית. שימוש מושכל במקורות יאפשר קיום משק איתן וטוב גם ביחס חובתוצר של 70%". הוא סבור כי כשתקום הממשלה הבאה, היא תהיה חייבת להגדיר לעצמה כיעד את השיפור המתמיד באיכות ורמת החיים של אזרחי ישראל, תוך הקפדה על שוויון הזדמנויות וצמצום פערים.

"כשקובעים סדרי עדיפויות, צריך לזכור שכל החלטה על רכישת צוללת, למשל, היא לא רק החלטה לא לקנות באותם משאבים עוד מטוס קרב, אלא משמעה לוותר בכך גם על בריאות, רווחה או חינוך. כדי להגביר את הצמיחה צריך להטמיע באומץ חשיבה כלכלית אחרת. המדינה חייבת להשתתף בסיכוןבערבויות ובעידוד הפניית כספי החסכונות של כולנו להשקעות. כשבמקום זה מחייבים אותנו לרתק הון בשיעורים משמעותיים, מצמצמים את עיקרון העירבון המוגבל של חברות וחסמים נוספים. מתקיימת גם מדיניות כביכול סוציאלית, שנסמכת על פטורים או הגרלות, כמו מחיר למשתכן. שימוש בהגרלה אולי מונע בכך הפגנות בטווח המיידישהרי מי יכול לבוא בטענות לממשלה על כך שהוא לא זכה בהגרלה, אבל ההשלכה האמיתית האינהרנטית של מדיניות כזאת היא צמצום מידי של התחלות בנייה בגלל תחרות שהמדינה עצמה יוצרת ליזמים. התוכנית עצמה היא אחת הסיבות להמשך עליית מחירי הדיור. פוגל קרא לכולם וגם לפוליטיקאים לזכור, שבסופו של דבר המשק הישראלי צומח ומשגשג הודות לנשים, אנשים, חברות ועמותות שמובילים את היוזמה והצמיחה במשק כל אחד בתחומו, ולא בגלל פוליטיקאי שמנכס לעצמו הישג כזה או אחר.

בהמשך דיבר גם מנכ"ל איילון, אריק יוגב, שציין כי "אחד היעדים המרכזיים בשנת 2020 הוא צמיחה משמעותית בפעילות החיסכון הפיננסי באיילון". הוא הוסיף כי "נקבעה אסטרטגית השקעות עדכנית לאיילון. מערך ההשקעות שלנו שודרג וערוך היום להעניק ערך מוסף ייחודי לסוכנים וללקוחות, תוך מיצוי הניסיון העשיר של מנהלי ההשקעות לצד כלי שירות מתקדמים". יוגב הציג את האסטרטגיה של איילון בשנים האחרונות, המכוונת גם להרחבת הפעילות בתחום הבריאות וביטוח החיים והחיסכון, בנוסף לפעילות המשמעותית בתחום הביטוח הכללי. יוגב סקר את השדרוג שעבר אגף ההשקעות בחברה בשנים האחרונות וכן את הכלים תומכי השירות שפיתחה איילון לאחרונה. לדבריו, מאז הושקה פעילות איילון למתן אשראי חוץ בנקאי, מנהלת החברה פעילות ענפה בתחום, וזו כבר מהווה מנוע צמיחה עבור סוכני איילון ושירות ייחודי נוסף ללקוחותיהם.

בכינוס השתתפה רונה יוסף, סמנכ"לית ומנהלת אגף ההשקעות באיילון, שעמדה על יתרונות ההשקעה באפיקי החיסכון השונים באיילון. בכלל זה, דמי ניהול אטרקטיביים, הימנעות מאירוע מס בעת מעבר בין מסלולי ההשקעה השונים, היכולת ליהנות מהשקעות בהלוואות פרטיות, קרנות השקעה ונדל"ן, כמו גם מהשתתפות בהנפקות כבר בשלב המוסדילירון רוכמן, מנהל תחום השקעות חו"ל באגף ההשקעות של איילון, העריך במפגש כי אם משבר הקורונה יסתיים כצפוי עד חודש אפריל, הרי שהשוק הסיני יתאושש מהר וימשיך לצמוח בקצב של כ-5% בשנה וכך יהיה בכלל השווקים באסיה ובעולם. הוא הוסיף: "כל עוד הריבית תישאר נמוכההשווקים ימשיכו להיות יקרים". תמיר הרשקוביץ, מנהל תחום השקעות נוסטרו באגף ההשקעות באיילון, העריך כי קצב צמיחת התמ"ג בישראל יעלה במהלך השנה הקרובה בכ-3% וכי שוק המניות ימשיך ליהנות מסביבת ריבית נמוכה ומתמחור אטרקטיבי במכפילי רווח דומים לאלה הקבועים כיום

תמונה: כנס המועדון הפיננסי של סוכני איילון. מימין: אריק יוגב, רונה יוסף ואהרון פוגל

צילום: יוגב גפן