אפקט הנגיף: מגפת הקורונה מחקה עד כה 35 מיליארד שקל מענף הגמל והפנסיה

אפקט הנגיף: מגפת הקורונה מחקה עד כה 35 מיליארד שקל מענף הגמל והפנסיה

קרנות הפנסיה וקופות הגמל במסלול המנייתי צפויות לרשום נפילות של כ-7.3% בפברואר, מנהלי ההשקעות מנסים להרגיע: הורדנו משמעותית את כמות המניות ורכשנו הגנות לנכסים

מגיפת הקורונה אולי עדיין רחוקה מלהתפשט בישראל, אך על קרנות הפנסיה וקופות הגמל היא כבר השפיעה באופן ממשי. מאז הגילויים הראשונים על הימצאות המחלה בישראל, ענף הגמל והפנסיה מחק 35 מיליארד שקל, על רקע הירידות החדות בשווקים בחודשיים האחרונים (ובמיוחד השבוע האחרון).

על פי הסקירה של מיטב דש, קופות הגמל יציגו תשואה שלילית ממוצעת של 2.5%. התשואה השלילית גורמת לקיטון של 25 מיליארד שקל בענף החיסכון לטווח ארוך, שמנהל כטריליון שקל. הקיטון בחודש פברואר מצטרף לקיטון שנעשה בחציו השני של ינואר בסך של 10 מיליארד שקל.

נזכיר כי בעקבות העליות החדות של שוק המניות ב-2019, מנהלי קרנות הפנסיה פתחו את השנה הנוכחית עם האחזקה המנייתית הגבוהה ביותר בכל הזמנים. למזלם של החוסכים, הירידות החדות שנבעו מאפקט הקורונה הגיעו במהלך הדרגתי שהעניק למנהלי ההשקעות מספיק זמן להתכונן למגמה השלילית בשווקים.

"קשה לי לדמיין מנהלי השקעות שלא החליפו אסטרטגיה בחודשיים הללו", כך מסרו לנו נציגי המנהלים הגדולים בענף. "עוד בשבועות הראשונים היה מובן שזה הולך למקום מורכב מאוד ולכן רכשנו הגנות ואופציות כהגנה מפני התמוטטות בשווקים".

כך או אחרת, סביר להניח שההגנה הנרכשת נעשית עבור קרנות הפנסיה וקופות הגמל הכלליות, בעוד הקרנות המנייתיות רשמו החודש ירידות חדות במיוחד. על פי מיטב דש, קופות הגמל המנייתיות השיגו תשואה שלילית של כ-7.3% בטווח תשואה שלילית של 6.0% עד תשואה שלילית של 8.0%. המשקיעים במסלול המנייתי יכולים להתנחם בכך, שאמנם קרנות וקופות המבוססות מניות הן בעלות תנודתיות חדה יותר לעומת המסלול הכללי, אך לאורך זמן הן מניבות תשואה גבוהה יותר.

המגמה השלילית בשווקים בינואר-פברואר 2020