ברקת בוועדת הכספים: נביא בחקיקה מודל תגמול חדש לסוכני הביטוח

ברקת בוועדת הכספים: נביא בחקיקה מודל תגמול חדש לסוכני הביטוח

לדברי המפקח על הביטוח, בדיווח לוועדת הכספים, התערבות הרשות בעמלות הסוכנים בביטוח החיים הייתה חסרת תקדים: "אנחנו רואים את תפקיד הסוכן לא כאיש מכירות אלא כאיש שעומד לצד המבוטח, ולכן התגמול צריך להיות לאורך זמן, ולא מוטה על ידי יצרנים. שכר טרחה מהצרכן או תגמול אחיד מהיצרן". לשכת סוכני הביטוח: ברור לכולם כי מהלכי חקיקה לא יעברו ללא הסכמתנו מתוך הבנה שהדאגה לציבור היא גם הדגל שאנו נושאים בגאון

ד"ר משה ברקת, היום בוועדת הכספים

"נביא בחקיקה מודל תגמול חדש לסוכני הביטוח" – כך אמר היום המפקח על הביטוח ד"ר משה ברקת, בדיון הראשון של ועדת הכספים (הזמנית) בכנסת ה-22. במסגרת דיווח על פעילותה של רשות שוק ההון בראשותו ותוכניות העבודה שלה, הוא התייחס להתערבות בעמלות הסוכנים בביטוחי החיים והגבלת עמלות ההיקף, ואמר כי מדובר במהלך חסר תקדים: "אנחנו רואים את תפקיד הסוכן לא כאיש מכירות אלא כאיש שעומד לצד המבוטח, ולכן התגמול צריך להיות לאורך זמן ולא מוטה על ידי יצרנים. שכר טרחה מהצרכן או תגמול אחיד מהיצרן".
במסגרת הסקירה שלו על פעילות הרשות התייחס ברקת לכל תחומי הפעילות של הרשות והציג את פעילויותיה בתחומים אלו. הוא הציג את חזון הרשות ואת יעדי העל והמשימות האסטרטגיות (ראו שקופית).
על התחום החדש יחסית שנמצא בפיקוח של הרשות – הפיקוח על שירותים פיננסיים, אמר ברקת: "לא הבנתי לעומק את המחסור האדיר במשאבים על הפיקוח על שירותים פיננסיים. אחרי עבודה מאומצת מקווה שאנחנו חוזרים למסלול כדי שתהיה רגולציה כמו שצריך". עוד הוא דיווח על קשר עם רשות הסייבר במטרה לקדם את ביטוחי הסייבר, ועל קשר עם רשות החדשנות במטרה "לדחוף חזק את העולמות הטכנולוגיים".
"אני רוצה להביא את העולם הגלובלי לישראל ולהביא לפה גופים בינלאומיים. זה יקל עלינו בתחום ביטוחי המשנה, וברגע שביטוחי המשנה יהיו זולים יותר, אני אדאג שההוזלה תגיע לצרכן" – כך ברקת.
עוד הדגיש ברקת, כי הרשות לא שמה לעצמה למטרה רק לשפר את השירות לצרכן הממוצע: "שמנו דגש על אוכלוסיות מיוחדות עם צרכים מיוחדים – קשישים, חולים, צעירים שמחליפים עבודות, נהגים צעירים. גם הם צריכים לקבל שירות ראוי".
על השקעת כספים בחו"ל: "חייבים לבדוק למה הם מושקעים בחו"ל ולא בארץ. בהשקעות בחו"ל, אנחנו נושאים בסיכון, אבל איפה התועלת למשק? נפתח שוק של אפשרויות השקעה בארץ, בסכומים של 50-100 מיליארד שקל להשקעה בפרויקטים של תשתיות, אבל לא על חשבון החוסכים. החוסכים צריכים לקבל תשואה נאותה".
הוא התייחס לסכומי הכסף האדירים המנוהלים על ידי המוסדיים, בסך כולל של 1.7 טריליון שקל, ואמר: "כאשר יש סכומים כאלה גדולים ההשפעה על המשק גדולה, ולכן אני דוגל בהפרדה בין ההצבעה על הנוסטרו וכספי העמיתים. הרי לחברות הביטוח יש אינטרסים כלכליים אחרים משל העמיתים".
במסגרת סקירת פעילות הרשות, אמר ברקת: "החלנו כללי שקיפות קפדניים בתחום שיווק ביטוחי מנהלים, שהביאו לעצירת מכירות ביטוחי מנהלים. אני מקווה שנחזור למסלול בצורה שקולה. מדובר במוצר שלא מתאים לבעלי הכנסה נמוכה, אבל בהחלט מתאים לחלק מהשכבות באוכלוסייה. המהלך שנקטנו בו היה צעד קיצוני שהיה דרוש לשוק".
על הבחינה של רשות שוק ההון את הרפורמה בביטוחי בריאות מ-2016: "פוליסת הבריאות האחידה הייתה מהלך טוב ומבורך. על הפוליסה הזו אפשר להוסיף תוספות ובתנאי אחד: שהכל יהיה שקוף. האחידות היא רק בפרק אחד, פרק הניתוחים. צריך לתת לציבור כלים לבחור את המוצרים הטובים עבורו, אבל צריך שהסוכנים יפעלו לטובת הציבור".
על דמי ניהול לגמלאים, בתשובה לטענות של חברי כנסת: "אנחנו מעודדים תחרות, אבל אם זה לא יקרה, נבחן שוב את הגבלת דמי הניהול, שכיום עומדת על 0.5%". ברקת העריך שהחלטה סופית תתקבל בתוך כחצי שנה.
בסיכום דבריו, ובתגובה לדברי חברי הכנסת, הדגיש ברקת כי הוא מעוניין בשיתוף פעולה עם ועדת הכספים, אולם חזר על בקשתו לתקצוב ועצמאות דומה לרשויות מקבילות.

גפני: בעד העלאת גיל הפרישה לנשים

בפתח הישיבה, טרם הגעתו של ברקת, התייחס יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, לתקנות קופות הגמל להשקעה ואמר: "לי אין שום עניין להתנגד אליהן. ברגע שיגיעו התקנות, אביא אותן לאישור". הוא הכחיש את התנגדותו לניודי הכספים או להורדת דמי הניהול ואמר: "אנחנו רוצים להפחית את דמי הניהול ואני מעוניין בניוד".
עוד הוא התייחס לסוגיית גיל הפרישה לנשים ואמר: "אני בעד העלאת גיל הפרישה לנשים, וכך גם כל חברי הוועדה. קבענו בחקיקה את כל מה שצריך לעשות בעניין. הצעת החוק כללה התייחסות והפרדה בין מקצועות רגילים לבין מקצועות שוחקים שצריך למצוא להם פתרון, ולכן גם ארגוני הנשים תמכו בהצעה, אבל משרד האוצר התנגד".

לשכת סוכני הביטוח: כל חקיקה תהיה בהסכמה שלנו

בלשכת סוכני הביטוח הגיבו לדברי ברקת: "אין כל חדש בחזון הרשות והדברים נאמרו כבר מספר פעמים. לחלק מהסעיפים ניתן אף להסכים ובתנאי שתגמול הסוכן לא ייפגע ויחד עם זאת נשדר שקיפות. אין לנו ספק ולא מאתמול, כי הסוכן העתידי יהיה חייב לגבות שכר טרחה על הידע, השירות, הייצוג והערך המוסף שהוא נותן ללקוח ובנוסף גם היצרן לא יהיה פטור מהעמלה. בשיחות שלנו עם רשות שוק ההון עולה כל העת הצורך בשיתוף פעולה ובהליכה למהלכים משותפים ולא חד צדדים, ובכל מקרה ברור לכולם כי מהלכי חקיקה לא יעברו ללא הסכמת לשכת סוכני הביטוח מתוך הבנה שהדאגה לציבור היא גם הדגל שאנחנו נושאים בגאון".