הזדמנות או מלכודת? המוסדיים רחוקים מלהיות אדישים להשפעות נגיף הקורונה

הזדמנות או מלכודת? המוסדיים רחוקים מלהיות אדישים להשפעות נגיף הקורונה

בהראל מזהירים מהשקעות בשווקים מתעוררים וסקטור התיירות, באלטשולר שחם הקטינו חשיפה לשווקים מתעוררים עד לכדי 2.5% בלבד, אקסלנס: הנזקים עשויים להפוך לבלתי הפיכים

שבוע שלישי להתפשטות נגיף הקורונה הסיני ונראה שהשפעתו על בתי ההשקעות המקומיים הגיעה לשיאה. על פי הסקירה השבועית של כלכלני הראל, עוד מוקדם לראות בירידות החדות שהתרחשו בשווקים במזרח אסיה בשבועות האחרונים כהזדמנות.

בבית ההשקעות הראל פיננסים כותבים: "התפרצות נגיף הקורונה שינתה את התמונה החיובית של הכלכלה העולמית במהירות והובילה אותנו לשבוע שני של ירידות חדות בארה"ב ובעולם וגם בישראל". בהראל ממליצים ללקוחות ולמשקיעים להיזהר מהשקעה במניות של השווקים המתעוררים ובמניות מסקטור התיירות שיסבלו מהשלכות ההשפעה הסינית.

אחד מבתי ההשקעות שמזוהים ביותר בשוק המקומי בהסתכלות חיובית על שוק המניות בסין וענף התיירות והפנאי העולמי הוא בית ההשקעות אלטשולר שחם. בית ההשקעות אף השיק ב-2017 קרן נאמנות שמשקיעה בתחום ומנהלת כבר יותר מרבע מיליארד שקל. למעשה, על פי הערכות בשוק, אלטשולר שחם הוא גם בית ההשקעות עם ההשקעה מבין הגדולות בשווקים המתעוררים. על פי הערכות, מנהלי ההשקעות בבית ההשקעות הקטינו את החשיפה לשווקים מתעוררים בחודשיים האחרונים עד לכדי 2.5% בלבד. נתוני פנסיה נט תומכים בהערכות אלו. קרנות הפנסיה של אלטשולר שחם הקטינו חשיפה למניות בשיעור של כ-2.6% (מ-50% ל-47.4%) וחשיפה לחו"ל בשיעור של 3.1% (מ-35.3% ל-32.2%) בחודש ינואר. בית ההשקעות לא התייחס עד כה לאחזקותיו בתחום התיירות.

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, התייחס בסקירתו השבועית למגפת הקורונה בסין, ומעריך כי הנזקים ממנה עשויים להפוך לבלתי הפיכים: "הכלכלה השנייה בגודלה בעולם סגורה לעסקים. השוק מחכה לנקודת 'שיא ההדבקה' של וירוס הקורונה. זאת, לאור הסגר והבידוד האגרסיבי בסין. ככל שיגיע מהר יותר, כך השוק יתקן במהירות את כל הירידות, אך ככל שנקודת השיא תתעכב, כך הנזקים עשויים להפוך לבלתי הפיכים. הקורונה, כמו כל זעזוע מאקרו כלכלי, משבש את תוכניותיהן העסקיות של חברות, אך הניסיון מלמד שמשך השיבוש עשוי להיות משמעותי הרבה יותר מהיקפו. נדגים זאת על סקטור התיירות בישראל בזמן ירי הרקטות על גוש דן. בזמן ירי הרקטות לישראל התיירות המקומית נפגעה. לאחר זמן מסוים בלי תיירים בעלי המלון יגיעו למסקנה שאין להם ברירה אלא לפטר עובדים, שהם לא יוכלו לעמוד בהחזרי ההלוואות שלקחו, לא יוכלו להמשיך לממן את השקיית הגינות, לשלם את המיסים ועוד. לאחר נקודת שבירה כזאת, גם אם הרקטות / משבר הקורונה יסתיים והכלכלה תחזור לשגרה, כבר לא יהיה עם מה לעבוד – המלון סגור".