מתי יבוא הסוף לקיפאון הפוליטי שמעכב את הרפורמות החשובות של ענף הביטוח?

מתי יבוא הסוף לקיפאון הפוליטי שמעכב את הרפורמות החשובות של ענף הביטוח?

על סדר היום של הכנסת החדשה צפויים לעלות נושאים רבים הקשורים לעולם הביטוח ובהם מודל הסוכן האובייקטיבי וכניסת חברות האשראי לעולם הביטוח. נשיא הלשכה, ליאור רוזנפלד, נפגש ערב הבחירות עם שר האוצר המיועד של הליכוד, ניר ברקת, שהתחייב לבחון לעומק את סוגיית חברות האשראי

מאת אלמוג עזר

האם ניצחון מפלגת הליכוד ברשות בנימין נתניהו יביא סוף לקיפאון הפוליטי שמעכב את הרפורמות המרכזיות שישפיעו על ענף הביטוח והסוכנים?

נכון לכתיבת שורות אלו, תוצאות הבחירות הן שהליכוד הוא המפלגה הגדולה עם 36 מנדטים, בעוד גוש הימין מהווה 58-60 ממושבי הכנסת הקרובה. תוצאה זו מקרבת גם את ניר ברקת אל עבר משרת שר האוצר הבא של ישראל.

לאחר יותר משנה בה כנסת ישראל עבדה במתכונת מצומצמת של תקופת בחירות, הכנסת ה-23 אמורה להכריע לפחות בשתי שאלות מהותיות שיקבעו את אופי הענף בשנים הבאות. הממונה על הביטוח, ד"ר משה ברקת, יבקש לקדם מול הכנסת הבאה את מודל הסוכן האובייקטיבי וינסה להביא לסיום התגמול הדיפרנציאלי של מוצרים מטעם החברות לסוכנים.

בנוסף, נושא בוער אחר הוא ההיתר לחברות האשראי לפעול בתחום הביטוח ולהקים סוכנויות. בשבוע שעבר נודע, כי AIG כבר חתמה על הסכם הפצה עם מקס פיננסים לפוליסות בתחום ביטוח נסיעות, דירה ורכב רכוש. סוכנות מקס פיננסים היא חברה בת של מקס כרטיסי אשראי. החתימה של חברת הביטוח עם הסוכנות הזו מהווה סדין אדום בפני לשכת סוכני הביטוח שנלחמת בכניסתן של חברות האשראי לענף.

בנוסף קיימות רפורמות רבות שממתינות לוועדת הכספים, דוגמת הוצאות ניהול השקעות בקרנות הפנסיה, ניוד כספי פנסיונרים, תקנות הקופות גמל להשקעה ועוד.

ניר ברקת: ניתן מענה לסוכני הביטוח

בשבועות האחרונים ערכה הנהגת הלשכה והנשיא ליאור רוזנפלד פגישות עם יועציו המקצועיים של בנימין נתניהו. בנוסף, התקיימה פגישה עם שר האוצר המיועד ניר ברקת בנושא כניסת חברות האשראי לענף הביטוח.

הלשכה אף פרסמה סרטון משותף לניר ברקת עם רוזנפלד, בו הראשון מבטיח כי לאחר הבחירות "נשב עם נציגי הסוכנים נלמד את הסוגייה, נקשיב היטב, נלמד מה קורה בעולם וניתן מענה לסוכני הביטוח".

בתגובה לדבריו מסר רוזנפלד לסוכנים: "שמחנו להבין כי יש הסכמה רחבה בין ראש הממשלה, ח״כ ניר ברקת וד"ר משה ברקת על עצירת המהלך של כניסת חברות כרטיסי האשראי לענף עד כינון ממשלה חדשה".

עוד עדכן רוזנפלד, כי נפגש עם הממונה על הביטוח והגיע אתו להבנה כי יש להמתין לדיונים מעמיקים בנושא.