שלוש שנים לאחר החוזר של רשות שוק ההון גם רשות ניירות ערך תומכת באימוץ השקעות אחראיות

שלוש שנים לאחר החוזר של רשות שוק ההון גם רשות ניירות ערך תומכת באימוץ השקעות אחראיות

ב-2017 פרסמה רשות שוק ההון חוזר הצהרה על מדיניות השקעה צפויה בגופים מוסדיים בה הסבירה כי היא דורשת מהמשקיעים להתערב במדיניות ההשקעה של החברות, יו"ר רשות ניירות ערך לעומתה, אינה תומכת בהוראות רגולטוריות בשלב זה

"קיימות שתי דרכים להטמעת ה-ESG בשוק ההון: הדרך הטובה – אימוץ וולונטרי של הגילוי על ידי חברות, כפי שקורה בעולם. הדרך הפחות טובה – היא הוראות רגולטוריות ובדרך כלל היא פחות נעימה וכואבת". כך הסבירה יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה שהתארחה היום (ב') בכנס שוק ההון של עיתון כלכליסט. מדובר בצעד נוסף של רשויות הרגולציה לקראת הטמעה של בחינת השקעות המוסדיים דרך תרומתן כהשקעות חברתיות (ESG).

הצעד הראשון בנושא, נעשה לפני שלוש שנים, כרשות שוק ההון פרסמה חוזר על רצונה שחברות הביטוח יפעלו על פי תקן ההשקעות החברתיות. המפקחת על הביטוח הקודמת דורית סלינגר הסבירה את מטרת החוזר שמכוון לכך שכמו בעולם, גם בארץ היה רצוי שגופים מוסדיים יתייחסו לפרמטרים סביבתיים, חברתיים ושל ממשל ולא יחששו לדרוש מהחברות בהם משקיעים שינוי לטובה בנוגע לאחראיות חברתית וסביבתית.

גואטה הסבירה: "הסיבה שאני מדברת על תפקידם של המוסדיים בהקשר זה קשורה לתחום אחד בעולם ניהול ההשקעות אשר נוכחותו בשוק אינה מורגשת, שלא לומר שאינה קיימת כלל – ואני מדברת על תחום ה – ESG. תחום זה בשוקי העולם הפך מרכיב דומיננטי במכלול שיקולים שעומדים בפני חברות, משקיעים מוסדיים ודירקטוריונים. גופי ההשקעה בעולם שנושאים את דגל ה-ESG אינם יפי נפש, או אלטרואיסטים. גופי השקעה בעולם שנושאים את דגל ה- ESG פשוט מבינים שהמשקיעים שינו את הכללים והם פשוט מצייתים לכללי השוק החדשים".

על פי גואטה, "גופים בעולם שרוצים לגייס כסף בשוק הציבורי ואינם יכולים לענות בפשטות ובבהירות על השאלה מה דירוג או איכות ה-ESG שלך – לא יוכלו בעתיד הקרוב ליהנות מזרמי השקעות משמעותיים, אלא אם ישנו את האופן בו הם מתייחסים לנושאים האלה שחשובים למשקיעים. זוהי למעשה הסיבה היחידה מדוע מנהלי הנכסים הגדולים בעולם מוכנים 'להפסיד' בטווח הקצר פעילות של חברות שלא עומדות בסטנדרט הזה כדי להגן על נתח השוק שלהם והקיימות שלהם בטווח הארוך כמנהלי כספי אחרים. ישראל נמצאת מרחק שנות אור מאחור ביחס לעולם בנושא ESG אבל המצב בר תיקון ואפילו בקצב יחסית מהיר.

"כמות החברות הנסחרות בבורסה בתל אביב ומפרסמות דוח אחריות היא כ-35 חברות. אבל החברות האלה מצליחות לזכות באהדה רבה מצד משקיעים זרים. במחקר שפורסם על ידינו לפני כשלושה חודשים הראינו באופן מובהק שחברות ישראליות שמצליחות לקבל ביקוש ממשקיעים זרים, מצליחות גם לייצר תשואה עודפת לכלל המשקיעים בהן".

לדבריה של גואטה קיימות שתי דרכים, הטובה, והפחות טובה: "הדרך הטובה היא יצירת מודעות והבנה של חברות שגילוי בנושא ESG שיפרט את החשיפות ואת פועלן בנושא – ייטיב איתן, ירתק תשומת לב של משקיעים זרים אליהן, מה שייצר השפעה רחבה על כלל המשקיעים ולכן גילוי שכזה הינו בגדר פעולה לטובת החברה וכלל בעלי מניותיה. הדרך הפחות טובה, היא בדרך של הוראות רגולטוריות".