בעקבות הירידות: גם בית ההשקעות פסגות הקטין את שיעור ההלוואה המקסימלי בקופ"ג וקרן ההשתלמות

בעקבות הירידות: גם בית ההשקעות פסגות הקטין את שיעור ההלוואה המקסימלי בקופ"ג וקרן ההשתלמות

העמיתים יוכלו להלוות עד 50% מהכסף הלא נזיל בקופתם, על פי נתוני בית ההשקעות, פסגות הלוותה כ-750 מיליון שקל בקופות הגדולות בענפים השונים

בבית ההשקעות פסגות הוחלט אתמול (ד') להקטין את שיעורי ההלוואה המקסימליים הניתנים לעמיתי קרן ההשתלמות וקופות הגמל  – לשיעור של עד 50%. כך נודע לפוליסה. צמצום שיעורי ההלוואות נעשה במסגרת בחינה של בית ההשקעות בעקבות המגמה השלילית והתנודתיות הגבוהה שמאפיינת את השווקים בעת הנוכחית.

פסגות מנהל כ-38 מיליארד שקל בקופות הגמל, ויותר מ-15 מיליארד שקל בקרנות ההשתלמות. נכון לחודש פברואר, בקופת הגמל הגדולה של בית ההשקעות, קופת גדיש לבני 50 עד 60, 350 מיליון שקל מולווה לעמיתים. בקרן ההשתלמות הכללית של בית ההשקעות הולווה סכום של כמעט 400 מיליון שקל לעמיתים.

בהחלטתו מצטרף פסגות לבית ההשקעות אלטשולר שחם שהודיע ללקוחותיו על הקטנת שיעורי ההלוואה מוקדם יותר השבוע. הגופים שהחליטו לסיים באופן מוחלט את השירות עד כה הם ילין לפידות, מיטב דש והכשרה, שעצרה את האפשרות לקחת הלוואה על חשבון ההון הנצבר בפוליסות החיסכון.

ענקיות נוספות בענף ההשתלמות, הראל והפניקס עדיין בוחנות את האפשרות להשהות את הפעילות או לפחות לצמצם את שיעורי ההלוואה והחלטה בנושא תתקבל בימים הקרובים.

מינוף בימי הקורונה

שיעור ההלוואה המירבי שניתן לקבל על פי חוק עומד על 80% מהכספים הנזילים בקרנות ההשתלמות. השיעור המירבי להלוואה בקופות גמל עומד על 50% מהכספים הנזילים בקופה.

ההלוואות לעמיתים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות הפכו פופולאריות ככלי לשימור לקוחות בענף בשנים האחרונות. עצירת ההלוואות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות היא אמצעי זהירות הגיוני של בתי ההשקעות להקטין את המינוף של הלקוחות ולמנוע הפסדים פוטנציאליים. זאת, משום שההלוואה בשוק יורד, עלולה לגרום לביטחונות שמושקעים בבורסה להיות נמוכים יותר מגובה ההלוואה עצמה.

צידו השני של המטבע לצעדים של הקטנת מינוף בקרב בתי ההשקעות הוא קיטון האשראי במשק. קיטון זה עלול לזמן הקטנת השקעות והתרחבות כלכלית ובכך נגיף הקורונה יעבור ממצב של משבר בריאותי למשבר פיננסי וריאלי.