בצל הקורונה: חברות הביטוח איבדו עד כ-50% משווין מתחילת השנה

בצל הקורונה: חברות הביטוח איבדו עד כ-50% משווין מתחילת השנה

מניית כלל ביטוח מובילה את הירידות עם נפילה של 47.9%, המרוויחות מהמשבר: מנורה מבטחים שהפגינה עמידות יחסית ועולה למקום השלישי מבחינת הגודל, אלטשולר שחם הפכה לחמישית בגודלה בענף

משבר נגיף הקורונה עד כה גרם נזק של 35 מיליארד שקל לקופות הגמל והירידות בשוק ההון בימים האחרונים עלולות עוד להחמיר את המצב. אך לא רק החוסכים הם נפגעים אלא גם חברות הביטוח שמשילות שיעורים משמעותיים משווין לנוכח המשבר והפוטנציאל לפגיעה בעסקיהן.

מתחילת השנה, מדד ביטוח מניות והמירים השלים ירידה של כ-36.3% מתחילת השנה, לעומת "מדד השוק" תל אביב 125 שירד 12.64% באותו הזמן.

כלל ביטוח היא זו שרשמה את שחטפה את המהלומה המשמעותית ביותר ב-2020 כאשר איבדה כמעט חצי משוויה עד כה. מניית החברה ירדה בשיעור של 48.9% מתחילת השנה ושווי השוק של כלל  ביטוח עומד על כ-1.8 מיליארד שקל.

מניית הראל ירדה מתחילת השנה בשיעור 37.7%. הראל, למרות המשבר, מצליחה לשמור על תואר חברת הביטוח הגדולה ביותר עם שווי שוק של 3.6 מיליארד שקל. נזכיר כי שנה שעברה החברה הצליחה לעבור את גבול 6 מיליארד שקל בשווי שוק.

מניית מגדל היא גם אחת הנפגעות העיקריות כאשר מנייתה צנחה בשיעור של 37.7% מתחילת השנה. שווי השוק של החברה עומד על כ-2.2 מיליארד שקל.

מניית הפניקס ירדה מתחילת השנה 35.3% ושווי השוק שלה עומד היום על 3.46 מיליארד שקל.

המנייה של ביטוח ישיר ממשיכה את המגמה השלילית שאפיינה אותה ב-2019 ומתחילת השנה איבדה 32%. שווי שוק של החברה עומד היום על כ-1.3 מיליארד שקל בלבד.

שתי החברות שהפגינו עד כה יחסית את העמידות הגבוהה ביותר למשבר הן חברות מנורה מבטחים ואיילון. מניית מנורה ירדה בשיעור של 28.2% ושווי השוק של החברה עומד על כ-2.3 מיליארד שקל, שווי השוק השלישי בגודלו בענף. מניית איילון ירדה 26.3% ושווי השוק של החברה עומד על 245 מיליון שקל.

נפגעים נוספים בענף

למרות המגמה השלילית הקיצונית בענף הביטוח, נראה שחברות הפנסיה עד כה חשופות פחות לנזקי הקורונה. מניית אלטשולר שחם גמל ופנסיה ירדה עד כה 1.6% בלבד ב-2020. מתוך כך, שווי השוק של החברה הוא קצת יותר מ-2 מיליארד שקל. כלומר, אם נשווה את חברת הגמל לשאר מניות הביטוח היא הפכה לנוכח המשבר לחברה החמישית בגודלה בענף. מרוויחים נוספים מעמידות החברה במשבר הם עובדי ובכירי החברה שמחזיקים באופציות של החברה. על פי נתוני האופציות, כפי שפורסמו אתמול בבורסה, הן מגלמות רווח של 35.7 מיליון שקל למחזיקים.

מניית מיטב דש ירדה מתחילת השנה בשיעור של 22%. שווי בית ההשקעות נאמד היום ב-661 מיליון שקל בבורסה.

תשואות מניות הביטוח מתחילת השנה