העתירה לבג"ץ והאיסור על העמלות בצירוף ברבים מציפים את הבעיה הכללית של סוכני הביטוח

העתירה לבג"ץ והאיסור על העמלות בצירוף ברבים מציפים את הבעיה הכללית של סוכני הביטוח

שיחה עם חיים מידן, מבעלי סוכנות הביטוח שי משב. יש כאן עודף רגולציה שחייבים להתמודד עימו. המפקחת על הביטוח הודתה שגופים עסקיים מצאו דרך לעקוף את הנחיות רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל. לקבוע רפורמה כדי שאנשים רק יחפשו דרך לעקוף אותה – זה מיותר

חיים מידן, מבעלי סוכנות הביטוח שי משב

"העתירה לבג"ץ ופרשת האיסור על העמלות בצירוף ברבים מציפים את הבעיה הכללית של סוכני הביטוח" – כך אומר חיים מידן, מבעלי סוכנות הביטוח שי משב, שותפם של קובי שליסל ואבי דגן.

לדברי מידן, המהלך של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לאסור על חברות הביטוח לשלם עמלות לסוכנים על צירוף ברבים פוגע בתהליכי העבודה שלהם. "מה רוצים שהסוכנים יעשו? שלא יעשו עסקאות עם מעסיקים גדולים?", הוא מבקר את הרפורמה. לדבריו, מי שיחליף את סוכני הביטוח יפעל באותה הצורה בדיוק, וימצא דרך אלטרנטיבית לקבל הכנסות.

 

* מה עמדתך בנוגע לעתירה שהגישה לשכת סוכני הביטוח לבג"ץ?

מידן: אני לא מתיימר למלא את מקומם של נבחרי הלשכה, ולא לנתח את דרכי החשיבה של הנשיא והנשיאים הקודמים. העתירה לבג"ץ נראית לי דרך להעלות לתודעת הציבור את הבעיה. צעד כזה של המפקחת פוגע בתהליכי העבודה של הסוכנים.

בין עם העתירה נכונה או לא נכונה, העתירה מציפה את המציאות המורכבת של הסוכנים. אני מקווה שהעתירה לבג"ץ נעשתה בלית ברירה, כי באופן עקרוני אני לא מאמין בפעולה לעומתית עם המפקחת. אנחנו חיים במדינה מסודרת, וטוב שאנחנו מפוקחים על ידי רגולטור חזק. אבל, בהחלט יש כאן עודף רגולציה שחייבים להתמודד עימו.

 

* מה למשל?

מידן: רפורמת ברירת מחדל – המפקחת על הביטוח הודתה שגופים עסקיים מצאו דרך לעקוף את הנחיות ברירת מחדל. אז לקבוע רפורמה כדי שאנשים רק יחפשו דרך לעקוף אותה – זה מיותר. תנו שקט ותנו לעבוד.

 

* מה דעתך על הפרקטיקה עצמה, של הסכם לרבים?

מידן: אין בה שום דבר רע. כיצד מצפים שסוכן הביטוח יפעל? לאן הוא ישלח את החוסך? או שמא מצפים שהוא יעבוד ללא תגמול? הרי היסטורית, קרנות הפנסיה הוותיקות היו פועלות באופן ישיר, והיו שם חוסכים רבים שלא קיבלו ייעוץ. כך גם היום – יש מבוטחים רבים שעדיין לא מקבלים ייעוץ.

אם ירחיקו את הסוכן מפעילות זו, הרי שיחליף אותו גורם אחר שיפעל באותה דרך. אותו גורם גם ימצא דרך לקבל הכנסות, והלקוח ימשיך לא לקבל שירות.

אין תחליף ליחס האישי והאנושי של סוכן ביטוח. סוכן זה איש מקצוע שלא יכול להתעלם מהלקוח, ולא יכול שלא לתת לו שירות ותמיכה אישית. אנחנו רואים כיצד הלקוחות מתנהלים מול גופים עסקיים גדולים כגון חברות סלולר – שם זה נראה כאילו הלקוח עובד אצלם ולא ההיפך.

 

* מה דעתך על הכוונה להחיל עמלת הפצה אחידה על כל המוצרים הפנסיוניים?

מידן: זה לא משנה באיזה דרך נגבה תשלום – העיקר שנדאג להכנסתו של הסוכן. אנחנו מבינים שאנחנו בעולם עסקי משתנה. הרי אין אובייקטיביות מוחלטת. עמלת הפצה אחידה תפנה את הסוכנים למוצרים שבהם ישתלם להם לעשות את העבודה. העבודה תמשיך להיות מקצועית, אך סוכן ידאג לקבל את התועלת השולית הגדולה ביותר.

 

* מה עמדתך בנוגע לגביית תשלום מלקוחות?

מידן: בתהליך הדרגתי זה יכול בסופו של דבר לקרות. הסוכנים הבטוחים בעצמם פועלים כך כבר זמן רב.

 

* האם מדובר במהלך בריא?

מידן: אני לא בעד ניתוק הקשר בין הסוכנים לחברות הביטוח. אני חושב שיש בזה יתרונות רבים, גם לשקט הנפשי של הסוכן. אפילו הגופים שמאגדים סוכנים, כמו שי משב, צריכים את השקט הנפשי. המתכונת הנוכחית היא טובה.

 

* כיצד אתה רואה את התפתחות היחסים עם חברות הביטוח?

מידן:  ברצוני להתייחס למערכות הדיגיטליות שחברות הביטוח משלבות, בעיקר באלמנטר, שעשויות בין היתר לגרום להפחתת עמלות הסוכן. מדובר בפגיעה בהכנסת הסוכנים.

החברות יודעות את הערך של סוכני הביטוח, אבל בכל זאת הן פועלות על מנת להקטין את הפעילות שלהם ואומרות – תהיה לך פחות עבודה תפעולית, אבל גם פחות פרנסה. וזה תופעה שצריך לתת עליה את הדעת.

 

* מה חדש בפעילות שי משב?

מידן: יש כל הזמן פעילות חדשה. בין היתר, אנחנו עובדים עם גוף חיצוני על הקמת מערכת חדשנית לשיווק והתמקצעות הסוכנים בתחום ביטוח חיים, שתתרום רבות לסוכנים.

כמו כן עברנו לאחרונה למשרדים חדשים, באותו בניין. המעבר למשרדים חדשים נעשה כחלק מההתפתחות העסקית והצמיחה של שי משב.