הקורונה, החיסכון הפנסיוני וקבלת החלטות / מאת איציק אסטרייכר

הקורונה, החיסכון הפנסיוני וקבלת החלטות / מאת איציק אסטרייכר

כאשר הסערה בשיאה, המסכים אדומים ואי הוודאות גדולה, כדאי לבחון את העובדות ההיסטוריות בשוק החיסכון הפנסיוני בישראל, דווקא אלו שלא קיבלו החלטות מתוך משבר ולחץ לגבי החיסכון הפנסיוני, הרוויחו מכך לאורך שנים

משבר הקורונה העולמי אשר מייצר משבר כלכלי עולמי, מוביל לירידות חדות בשוקי ההון. הטלטלה בשווקים משפיעה כמעט על כל אפיקי ההשקעה, גם על אלה אשר נחשבים בימים כתיקונם לסולידיים יחסית, דוגמת אגרות חוב ממשלתיות ואגרות חוב של חברות יציבות המדורגות בדירוגים גבוהים. הירידות החדות במדדים מתורגמות לתשואות שליליות למרבית החוסכים בקופות הגמל, אשר ירשמו תשואות שליליות חריגות בחודשים פברואר מרץ 2020. כאשר הסערה בשיאה, המסכים אדומים ואי הוודאות גדולה, כדאי לבחון את העובדות ההיסטוריות בשוק החיסכון הפנסיוני בישראל.

עובדות על תשואות קופות גמל בישראל לאורך זמן

* משרד האוצר מפרסם באתר האינטרנט שלו, תשואות של קופות גמל מאז 1999, לאורך 21 שנים, מהן עולה כי התשואה המצטברת של קופות הגמל בין 1999 ל-2019 הסתכמה ב-278.35%, תשואה שנתית ממוצעת של 6.54%.

* לאורך 21 שנים נרשמו תשואות שנתיות שליליות ב-4 שנים בלבד, ואילו ב-17 שנים נרשמו תשואות שנתיות חיוביות. בכל אחת מארבע השנים בהן נרשמו תשואות שליליות, נשמעו סיבות והסברים אשר חלקן אז נשמעו לראשונה ולא הכרנו אותן קודם לכן.

שנת 2002 הייתה רצופה פיגועי התאבדות חסרי תקדים בתוך מדינת ישראל, אוטובוסים מתפוצצים, מתאבדים במסעדות ומקומות ציבוריים, צה"ל יוצא למבצע חומת מגן, הכלכלה נפגעת כתוצאה מהאטה וסגירת עסקים, וקופות הגמל רושמות תשואות שליליות בשיעור ממוצע של 0.8%. בשנת 2007 התרחבה בארה"ב תופעה של אי פירעון אגרות חוב אשר היו מגובות במשכנתאות ונוצר משבר אשר זכה לשם משבר הסאב פריים.

בחודש ספטמבר 2008 הולאמו סוכנויות המשכנתאות הגדולות בארה"ב ובנק ההשקעות הרביעי בגודלו, ליהמן ברדרס, הודיע על פשיטת רגל. שרשרת קריסות כלכליות גרמו לירידות חדות בבורסה בארה"ב ולאחר מכן גם באסיה ובאירופה. המשבר הפיננסי הגלובלי והמצב הביטחוני בישראל אשר הוביל לתחילת מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה, הובילו לירידות חדות בשוקי ההון בעולם כולו וגם בישראל. קופות הגמל רשמו בחודש ספטמבר ירידות של 5.52%, בחודש אוקטובר ירידות של 7.81% ובחודש נובמבר ירידות נוספות של 2.23%. בסיכום שנת 2008 רשמו החוסכים בקופות גמל את ההפסדים הגדולים ביותר שחוו עד אז, מינוס 17.86%.

שנת 2011 עם האביב הערבי, מחאת האוהליםהמחאה כנגד יוקר המחייה בישראל הניבה לחוסכים בקופות הגמל תשואה שלילית של כמעט 3%.

* ומה קרה לאחר התשואות השליליות? לאחר הפסדים בקופות גמל, שהיו מדי פעם לאורך השנים, נשאלת השאלה מה היה גורלם של החוסכים? של מרבית הציבור, אשר לא נחפז לקבל החלטות בקשר לחיסכון הפנסיוני שלו? האם שיקול הדעת והסבלנות של החוסכים לטווח ארוך משתלמת? לאחר הפסדים של 0.8% בשנת 2002, הניבו קופות הגמל בשנת 2003 רווחים בשיעור ממוצע של 16.67%. לאחר הפסדים של 17.86% בשנת 2008, שהיו חסרי תקדים עד אז, נרשמו ב-2009 רווחי שיא של 28.36%, אשר לא נשברו מאז.

לאחר הירידות של כ-3% בשנת 2011 רשמו קופות הגמל רווחים של 10% בשנה שלאחריה, ואפילו לאחר הירידות של 2018 בשיעור של 1% תיקנו קופות הגמל והניבו לחוסכים רווחים של 11.4% בשנת 2019. לאחר כל שנה בה הניבו קופות הגמל תשואות שליליות, נרשמו רווחים גדולים אף יותר בשנה שלאחריה ואפילו לאחר הפסדי השיא בשנת 2008 נרשמו כבר בשנה שלאחריה רווחי שיא בקופות הגמל.

רוב הציבור מתייחס לחיסכון הפנסיוני באחריות, לכספים הנצברים בקופות גמל הוא מתייחס כחיסכון ארוך טווח שאין לבחון אותו בטווח הקצר והעובדות מלמדות שטוב שכך. הסבלנות שגילה במשברים הקודמים הוכיחה את עצמה והשתלמה. דווקא אלו שלא קיבלו החלטות מתוך משבר ולחץ לגבי החיסכון הפנסיוני, החלטות שלרוב אין מהן דרך חזרה, הרוויחו מכך לאורך שנים.

___________

הכותב הוא יו"ר מור קופות גמל.