רוזנפלד מגיב על הביקורת נגד פוליסות החיסכון: רשות ניירות ערך מנסה לבצע מחטף בחירות כדי לקדם את מוצרי ההשקעה שבפיקוחה

רוזנפלד מגיב על הביקורת נגד פוליסות החיסכון: רשות ניירות ערך מנסה לבצע מחטף בחירות כדי לקדם את מוצרי ההשקעה שבפיקוחה

ההתקפות וההגנות על פוליסות החיסכון עלו שלב עם התבטאות חריפה של נשיא לשכת סוכני הביטוח בפתחה של ישיבת ועד המנהל בלשכה. גורמים ברנ"ע: כאשר המפוקח פועל להגן על המפקח כל מי שעיניו בראשו יכול להבין מה קורה פה

נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד פתח היום (ה') את ישיבת הוועד המנהל של הלשכה בטענות נגד רשות ניירות ערך והפרסומים האחרונים נגד פוליסות החיסכון.

רוזנפלד הדגיש, כי "הניסיון לבצע מחטף בחירות, כאשר אנו נמצאים במצב של העדר משילות בירושלים, הוא התנהלות מקוממת שאינה ראויה. אין לכך מקום כלל ומוטב היה כי לא תעשה, בטח ובטח שלא על חשבון ענף שלם של אנשי ביטוח אשר פועלים ועובדים לטובת ציבור המבוטחים בישראל".

מוקדם יותר השבוע פורסם כי יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה מסרה לממונה על הפיקוח, את דאגתה מהאופן שבו משווקות פוליסות החיסכון, העדר השקיפות שלהן והעלויות הגבוהות של המוצר בהשוואה למוצר חיסכון אחרים ועדיפים, בדגש על קופות גמל להשקעה. בתוך כך, נאמר כי גואטה תשתף פעולה עם משרד האוצר להגביל את שיווקן של הפוליסות.

על פי רוזנפלד: "נדמה כי הניסיון לשמר לכאורה את קרנות הנאמנות על חשבון פגיעה במוצרי פוליסות החסכון, אינו מכבד ואין בו ולו קורטוב של צדק, שהרי די אם נדגיש לציבור כי מדובר על מוצרים של חברות ביטוח מפוקחות, אשר מדווחות בצורה מלאה, כגופים מוסדיים ומפוקחים, על ידי רשות שוק ההון והעומד בראשה, ולכן הניסיון לייצר אמירות ושמועות לפיהן אין שקיפות בפוליסות החסכון לעניין היקף הנכסים הינה טענה שכל כולה לזרוע חול בעיני הציבור".

 

למנף את הסיכון

הביקורת של רוזנפלד נוגעת, ככל הנראה, גם לטענות נגד חברות הביטוח וחלק ממשווקי הביטוח שלהן שבמסגרת המכירה של פוליסות חיסכון מציעים למשקיעים למנף את כספם. לחוסכים מוצע לקחת הלוואה של 80% על חשבון ההשקעה ולהשקיע אותה בבורסה מחדש בפוליסת חיסכון אחרת. בכך, נהפך מכשיר השקעה, שאמור להיות סולידי, למכשיר שמסכן את המשקיעים במקרה של ירידות בשווקים.

מהו היתרון של פוליסות חיסכון על פני קופות גמל להשקעה או קרן נאמנות? רוזנפלד מסביר ש"פוליסה לחיסכון אינה מוגבלת בתקרה ובה המשקיעים הם כמבוטחים החוסכים במוצר, יכולים לעבור בין מסלולי השקעה על פי הבנתם, ועל פי הליווי המקצועי שהם מקבלים, כספם נזיל בכל עת, והם כאמור, מלווים בסוכן הביטוח, שמסייע להם ותורם להם לפעול בצורה מושכלת בניהול חסכונותיהם".

לסיום מציין רוזנפלד: "לא יעלה על הדעת שדרך העיתונות ומשיקולים זרים מנסה רשות ניירות ערך לנגח מוצר חיסכון טוב ואיכותי, שמוכיח את עצמו שנה אחר שנה, וכל זאת על מנת לקדם ולהרחיב את היקפי ההשקעה במוצרים המצויים תחת רשות ניירות הערך, דוגמת קרנות הנאמנות".

גורמים ברשות ניירות ערך ייחסו את המתקפה של הלשכה עליהם כתגובה לזעזוע שעבר השוק בנוגע לחשיפה על ההתנהלות בענף פוליסות החיסכון. הגורמים ציינו כי רשות ניירות ערך ביקשה להגביל את מוצר פוליסות החיסכון עוד טרם מינויה של גואטה. לסיכום מסרו ש: "כאשר המפוקח פועל להגן על המפקח כל מי שעיניו בראשו יכול להבין מה קורה פה".