מכרז קרן ברירת מחדל נסגר, אולם תוצאותיו יישארו חסויות לפחות עד אוקטובר

מכרז קרן ברירת מחדל נסגר, אולם תוצאותיו יישארו חסויות לפחות עד אוקטובר

הדיון הראשון בעתירת חברות הביטוח נגד רשות שוק ההון בקשר למכרז ייערך ב-3 באוקטובר. כפי שקבע בג"ץ – תוצאות המכרז לא יפורסמו עד להחלטה בנושא

ד”ר גיא רוטקופף, מנכ"ל התאחדות חברות הביטוח ודורית סלינגר, המפקחת על הביטוח

מכרז קרן ברירת מחדל נסגר היום (יום א', ה-26 באוגוסט) בשעה 13:00, אולם תוצאותיו יישארו חסויות לפחות עד אוקטובר. בתי ההשקעות אלטשולר שחם והלמן אלדובי אישרו בפני פוליסה כי הם ניגשו למכרז. פסגות ומיטב דש סירבו להשיב לפניית פוליסה, אולם על פי הערכות, גם הם ניגשו למכרז. זאת על רקע העובדה כי חברת מיטב דש (לצד הלמן אלדובי) צברה ניסיון רב בתפעול המנגנון, והיא כבר השקיעה משאבים רבים בהקמתו. כאשר בוחנים את תנאי המכרז, המאפשרים ל-4 חברות לזכות, ומעניקים נקודת פתיחה נוחה יותר לחברות הקטנות, הרי שאך טבעי שארבע קרנות הפנסיה הקטנות ייגשו עם דמי ניהול קרובים למינימום – ויזכו.

בקרב החברות, ההערכות הן שחברות הביטוח המנהלות את קרנות הפנסיה הגדולות לא ניגשו למכרז, בין היתר כתוצאה מהאפליה המתקנת לטובת החברות הקטנות. החברה היחידה שאישרה שהיא לא הגישה הצעה הייתה כלל ביטוח. יתר החברות סירבו להתייחס לנושא.

חדשות נוספות

 

על פי מידע שהגיע לפוליסה, הדיון הראשון שיקיים בג"ץ בעתירת חברות הביטוח נגד רשות שוק ההון בקשר לכללי המכרז, ייערך ב-3 באוקטובר ב-9:00 בבוקר. עד אז, כאמור, יישארו תוצאות המכרז חסויות אצל הפיקוח על הביטוח, כפי שקבע בג"ץ בהחלטתו מה-14 באוגוסט. הדיון ייערך בפני השופטים חנן מלצר, ג'ורג' קרן ויוסף אלרון.

 

עתירה: לקרנות הפנסיה הגדולות אין יכולת להציע הצעה טובה יותר מקרנות הפנסיה האחרות

 

בעתירה שהגישו התאחדות חברות הביטוח ומגדל, נטען כי רשות שוק ההון והמפקחת על הביטוח דורית סלינגר בוחרות להתעלם מהנחיות בית המשפט. לדברי החברות, לקרנות הפנסיה הגדולות אין שום יכולת להציע הצעה טובה יותר מקרנות הפנסיה האחרות. בעתירה נטען, כי אמנם ההסדר החדש נועד להקטין את דמי הניהול ולשרת את טובת החוסך, אולם המכרז מאפשר לקרנות הפנסיה הקטנות להציע דמי ניהול בשיעור גבוה של 2.49% ועדיין להבטיח את בחירתן.

עוד נטען בעתירה, כי בג"ץ קבע בעתירה הקודמת בנושא, שהסתמכות על קריטריון יחיד של דמי ניהול אינו נכון, ויש לשקול האם שיקול המחיר ייוותר בלעדי. בנוסף, נאמר בעתירה, מצופה מהרשות להסדיר בחקיקה את אופן בחירת קרנות ברירת מחדל.