נגיף הקורונה יצר נזק של כ-10 מיליארד שקל לקופות הגמל וקרנות הפנסיה

נגיף הקורונה יצר נזק של כ-10 מיליארד שקל לקופות הגמל וקרנות הפנסיה

בשבועיים האחרונים נסחרים השווקים מסביב לעולם במגמה שלילית מאוד בעקבות החשש מהתפשטות הנגיף, על פי מיטב דש, ענף הגמל איבד 1% תוך שבועיים בלבד. בנק הפועלים מצביע על אפשרות להורדת ריבית בעקבות הופעת הנגיף, שעלולה לפגוע בחברות הביטוח

נגיף הקורונה יצר נזק שמוערך בכ-10 מיליארד שקל לקופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות. על פי מיטב דש, במהלך ינואר הגיעו המוסדיים לתשואה של 1.4%, אך בסיום החודש רשמו תשואה המוערכת בכ-0.4% בלבד. בקופות הגמל וקרנות הפנסיה, אובדן של 1% בתשואה שקול לכ-10 מיליארד שקל. הירידות החדות בשוקי המניות והאג"ח נובעות מהחשש להתפשטות הנגיף הקורונה ופוטנציאל ההשפעה על הכלכלה העולמית.

על פי הסקירה, למרות השפעות הנגיף, קופות הגמל וקרנות הפנסיה במסלול הכללי סיימו את החודש עם תשואה חיובית של 0.4%. קופות הגמל במסלול המנייתי השיגו תשואה של כ-0.6%. התשואה החיובית נרשמת בעיקר בעקבות הפתיחה החזקה של המדדים בשבועיים הראשונים של השנה בוול סטריט. ה-S&P 500 והנאסד"ק עלו בחודש ינואר ב-1.6% ו-3.6% בהתאמה.

גם בישראל המגמה בשווקים הייתה חיובית למרות הנגיף. מדד תל אביב 35 עלה ב-0.5%, מדד תל אביב 125 עלה ב-1.2% ומדד תל אביב 90 עלה ב-2.1%.

עד כה השפעות נגיף הקורונה היו משמעותיות יותר בשווקים באירופה ובמזרח הרחוק. באירופה נרשמה מגמה שלילית בינואר כאשר ה-DAX הגרמני ירד ב-0.7%, ה-CAC הצרפתי ירד ב-1.8% וה-Eurostoxx 50 ירד ב-1.5%. ביפן ניכרת מגמה שלילית חדה יותר כאשר מדד הניקיי ירד בשיעור של 2.9%. המדד העולמי של השווקים המתפתחים ירד ב-3.6%.

פרט להשלכות הבריאותיות והסכנה לשלום הציבור, נגיף הקורונה עלול לגרום לצרות פיננסיות נוספות לחברות הביטוח. על פי סקירה של בנק הפועלים, התפשטות וירוס הקורונה שהגבילה את התנועה במדינה ופגעה בשרשרת האספקה העולמית למוצרים, מעלה באופן ניכר את ההסתברות להפחתת ריבית בארה"ב. אם אכן מהלך שכזה ימומש במהלך השנה, על פי הבנק, "זה עשוי להספיק כדי שבנק ישראל יצטרף ויפחית אף הוא את הריבית לרמה של 0.1%".

בבנק מציינים, כי פעולות התמיכה הפיננסיות כבר החלו כאשר הבנק המרכזי בסין הודיע שיזרים כ-22 מיליארד דולר לשווקים הסיניים על מנת לתמוך בעסקים המקומיים ולאפשר נזילות בשווקים.

ירידת עקום הריבית כתוצאה מהורדת ריבית יזומה בשווקים עלולה לפגוע שוב במאזן של חברות הביטוח. זאת, לאחר ששנת 2019 לוותה בהפרשות ענק של חברות הביטוח בסך של כארבעה מיליארד שקל. למעשה, הרבעון השלישי של השנה היה מבין הרבעונים החלשים של החברות בשנים האחרונות. הורדת ריבית נוספת, ובתוך כך ירידה כללית בעקום הריבית, עלולה להביא להפרשות נוספות של החברות ופגיעה מחודשת ברווחים.