נגיף הקורונה תוקף את קרנות הפנסיה כאשר הן מחזיקות בשיעור המניות הגבוה ביותר בכל הזמנים

נגיף הקורונה תוקף את קרנות הפנסיה כאשר הן מחזיקות בשיעור המניות הגבוה ביותר בכל הזמנים

בראשית שנת 2019 החזיקו קרנות הפנסיה החדשות מניות בשיעור של 29.2% - שיעור גבוה ב-20% לעומת האחזקות המנייתיות ב-2017. אחזקות האג"ח הקונצרני במסלול ירידה

מאת אלמוג עזר

שנת 2019 הייתה השנה המוצלחת ביותר בעשור הקודם עבור העמיתים בקרנות הפנסיה עם תשואה של עד כ-17%. בדיקת פוליסה מצביעה על כך שההצלחה הגיעה על רקע הגדלת החשיפה למניות, מתוך הכרה שחשיפה גבוהה מועילה לעמיתים לאורך זמן.

אך האם העמיתים בקרנות מוכנים למשבר בשוק מניות שעלול להיווצר מנגיף הקורונה?

העלייה בשווי המניות והגדלת החשיפה האקטיבית של מנהלי הקרנות למניות הביאה לידי כך ששבועיים לפני הופעת הנגיף נמצאו הקרנות עם שיעור החשיפה הגבוה ביותר למניות בשני העשורים האחרונים.

קרנות הפנסיה החדשות התחילו את 2020 עם חשיפה מנייתית גבוהה, שהגיעה ל-29.2%, שיעור שגבוה בכמעט 20% לעומת החשיפה בתחילת 2017. הגדלת החשיפה לאורך 2019 נעשתה על חשבון קיטון אחזקות באג"ח קונצרני ופיקדונות.

בחודש ינואר, על פי הערכות, נגיף הקורונה יצר נזק שמוערך בכ-10 מיליארד שקל לקופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות. חודש פברואר מתאפיין באותה התנודתיות, כאשר הגורמים בשווקים עדיין מנסה להבין מה פוטנציאל ההרס שטומן בחובו הנגיף הסיני לכלכלה הסינית והכלכלה העולמית.

בימים הקרובים יתפרסמו האחזקות החדשות של קרנות הפנסיה הוותיקות והחדשות. יהיה מעניין לבחון את השקפת מנהלי ההשקעות על ההשפעות האפשריות של נגיף הקורונה וכיצד נהגו עם החשיפה המנייתית. עד כה, ידוע לפחות על מקרה אחד (אלטשולר שחם) בו מנהל השקעות בקרן פנסיה בחר להקטין באופן אקטיבי את החשיפה המנייתית, בפרט לשוק המניות האסייתי.