נדחה הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות

נדחה הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות

רשות שוק ההון החליטה לדחות את הקיצוץ בשיעור של כ-1.3% בקרנות הפנסיה בתמיכת ועדת הכספים מוקדם יותר, ההסתדרות איימה בשביתה כוללת לנוכח המשבר

רשות שוק ההון החליטה לדחות את הקיצוץ בשיעור של כ-1.3% בקרנות הפנסיה הוותיקות בעקבות לחץ שהופעל על ידי ועדת הכספים. על פי ועדת הכספים, הדחייה תאפשר בחינת פתרונות ראויים לגירעון האקטוארי, כתחליף לקיצוץ שנקבע לחודש זה.
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בירך על ההחלטה: "הצבענו היום על דחייה לינואר 2020 במסגרת דיון הוועדה. דרשנו זאת למען אותם חוסכים שעבדו כל חייהם ואני שמח שהדבר קורה. אך לא ננוח, נביא את החוק לדחיית גיל הפרישה לנשים ונקדם אותו על מנת לוודא שהגזירה מעל קרנות הפנסיה הוותיקות לא תשוב".
מוקדם יותר היום, בעקבות המשבר בקרנות הוותיקות, איימה ההסתדרות הכללית כי תכריז על סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ביום שני הקרוב (ה-10 ביוני). ההסתדרות גייסה גם את הסתדרות המורים למאבק. על פי ההסתדרות: "משמעות ההפחתה – בשיעור 1.259% – היא הפחתת סכומים לא מבוטלים מציבור הגמלאים, אשר תלויים באופן בלתי מבוטל בקצבה לשם הבטחת קיום בסיסי ומכבד".
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הודיע, כי אין בכוונתו לסגת מההכרזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי. זאת, עד אשר יועבר אליו מד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון והביטוח, מסמך המאשר רשמית כי אכן יידחה הקיצוץ שתוכנן בקרנות הפנסיה הוותיקות. לדברי בר דוד: "ההסתדרות לא תיתן יד ולא תאפשר את הפגיעה באוכלוסיית הגמלאים. עד עתה פעלנו מתוך ניסיונות הידברות למצוא פתרון אשר ידחה וימנע את הפגיעה במקבלי הקצבאות, אך לא נראה שמולנו עומד מי שמבקש לשים את רווחת הגמלאים בראש סדר העדיפויות".
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דויד הוסיפה: ״לא ייתכן שציבור הגמלאים ישלם את מחיר הגירעון. נצא למאבק נחוש עד אשר יימצא פתרון".