קיימים ארגונים שמציעים קיצורי דרך, אבל לנו אין מתחרים

קיימים ארגונים שמציעים קיצורי דרך, אבל לנו אין מתחרים

שיחת פוליסה עם ברק אצילי, יו"ר לשכת המתכננים הפיננסיים: אצילי מתייחס לראשונה לתחרות שנוצרה ללשכה בקרב הייצוג של המתכננים הפיננסיים, על סערת פוליסות החיסכון: מדובר ב"מלחמות היהודים", על התפשטות הקורונה: המצב הנוכחי מוכיח שוב את האמירה של המתכננים לחוסכים: פיזור, פיזור, פיזור

זו הייתה שנה הישגית במיוחד ללשכת המתכננים הפיננסיים. הלשכה, שעד לפני חודשיים, הייתה איגוד המתכננים הפיננסיים, הצליחה השנה למתג את עצמה כארגון המקומי הבלעדי המייצג של האיגוד העולמי לתכנון פיננסי וקיבלה את ההיתרים לחבר ולבצע את מבחני ההסמכה בישראל. עתה תנסה הלשכה למצב עצמה בשורה הראשונה של הלשכות המקצועיות ולקבל הכרה מעשית ממשרד האוצר.

"הפיכתנו ללשכה, היא גולת הכותרת של השנה האחרונה. לא מדובר במתיחת פנים בלבד, אלא בשינוי אסטרטגי וערכי המציב אותנו בשורה ראשונה עם שאר הלשכות המקצועיות. אנחנו הסיירת של המתכננים הפיננסיים. אני לא מכיר גוף נוסף שדורש זמן רב כל כך של לימוד ומבחנים ובדיקת שעות מינימליות". כך מסביר יו"ר הלשכה ברק אצילי, שיסיים את כהונתו כיו"ר בחודש אפריל הקרוב ונכון לכתיבת שורות אלו טרם החליט אם לרוץ לקדנציה נוספת.

* בחודשים האחרונים סוערים השווקים בעקבות השפעת נגיף הקורונה על הכלכלה העולמית. האם המתכנן הפיננסי צריך היערכות מיוחדת בזמנים שכאלו?

אצילי: אין ספק שלהתפשטות הנגיף יש השפעה על שוק ההון. שוק ההון הגיע לגבהים יפים מאוד בשנים האחרונות. לצד העליות, עלה גם הסיכון באפיק המנייתי ובאג"ח. אסטרטגית, אנחנו חוששים שהשפעה של הקורונה תהיה כזו שתגביר את הסיכון בשוק ההון. המצב הנוכחי מוכיח שוב את האמירה של המתכננים לחוסכים שהיא: פיזור, פיזור, פיזור.

בתור מתכננים, אנחנו אחראים על אלוקציית נכסים נכונה. האלוקציה הנוכחית צריכה לקחת בחשבון השפעות שליליות על יצירת פעילות בסין בעתיד הקרוב והרחוק. ודאי כאשר אנחנו מבינים שהנתונים מסין הם לא העדכניים ביותר.

* בשנת 2018, נודע כי קמים בישראל ארגונים מתחרים בקרב קהילת המתכננים הפיננסיים. עד כמה היווצרותם של מתחרים חדשים דחף אתכם לקבל את ההכרה כלשכה?

אצילי: עם כל הכבוד לכולם, אין לנו מתחרים. זכינו להימנות עם עוד 25 מדינות בעולם שזכו להסמיך את הCFP (ההכרה העולמית ברישיון מתכנן פיננסי) בצורה אוטונומית. מבין הגופים האחרים שמתיימרים לעסוק בתכנון פיננסי, עוד לא ראיתי גוף שמתקרב לרמת הכרה כזו. בענף קיימים ארגונים שמציעים קיצורי דרך, אבל אני מעדיף לא להתייחס לזה.

בענף מכירים בנו כנציגים הבכירים לנושא התכנון הפיננסי. אנחנו משתפים פעולה עם לשכת יועצי המס ולשכת רואי חשבון. אנחנו מקדמים נושאים חשובים במישור המדיני כמו תכנון פרישה ואוריינות פיננסית.

אנחנו משתפים פעולה עם ארגון להב בתחום האוריינות הפיננסית. אנחנו מאמינים שהמתכננים יידעו להעביר את החומר בצורה הטובה ביותר. מדובר בהעשרה מגיל יסודי ועד לימודי מבוגרים.

* לבנק הפועלים יש פעילות דומה בנושא, האם תשתפו פעולה עם הבנקים?

אצילי: אנחנו לא נשתף פעולה עם בנקים, אנחנו רוצים להציג אובייקטיביות מלאה. הכיוון הוא לשלב את המורים בפעילות מקצועית.

ביניים: אנחנו על המפה

* עד כמה אתם מרגישים את השינוי מצד הביקוש מאז שאתם יכולים לערוך את המבחנים בישראל?

אצילי: קבלת החברות לארגון העולמי שמה אותנו על המפה העולמית. השנה נכנסו למכללה כפול סטודנטים. יש גם מתכננים שחידשו את הרישיון. אנחנו מרגישים שהנושא של התכנון הפיננסי נמצא באוויר. הצטרפו ללשכה גם רואי חשבון ויועצי מס. ברור שהתכנון הפיננסי הוא המתודה המנצחת.

* כמה חברים מונה הלשכה?

אצילי: אנחנו יותר ממאתיים מתכננים והשנה הצטרפו אלינו יותר מחמישים. היעד שהצבתי לקדנציה הבאה הוא להכפיל. בארה"ב קיימים 80 אלף מתכננים על אוכלוסייה שגודלה 320 מיליון. כלומר, על פני אותו היחס, אנחנו צריכים להגיע ל-2,400 מתכננים. אבל הדרך לשם עוד ארוכה, מאחר שבארה"ב המקצוע כבר קיים עשורים רבים.

* המכללה לתכנון פיננסי, שהיא ארגון מחוץ ללשכה, אך כזה שעובד איתה בשיתוף פעולה, התאחדה לאחרונה עם האקדמיה של החברה לראיית חשבון BDO. האם היית בעד האיחוד?

אצילי: האינטראקציה שלנו עם המכללה מבוססת על כך שהיא מקבלת מאיתנו את האישור המקצועי על התכנים ואנו בודקים כיצד מועברים בה התכניםאבל היא אינה ברשותנו. החבירה שלהם לBDO הייתה מבחינתנו מבורכת. אנחנו בעד שיתופי פעולה עם גורמים מקצוענים.

ביניים: מלחמות היהודים

* המתכננים הפיננסיים מקבלים תגמול ללא קשר למוצרים. היית ממליץ גם לסוכני הביטוח לעבור למודל זה?

אצילי: אי התלות במוצרים עוזר לנו מאוד לעבוד על בסיס של נאמנות, אך אני לא ממליץ לאף אחד על המבנה הזה, כי אני מבין שכל איש מקצוע נמצא במצב מורכב.

* ענף הפנסיה עבר תהפוכות רבות בשנים האחרונות והופך כמעט לשוק של מוצר יחיד. מה ההשקפה הרשמית של הלשכה על התחום?

אצילי: אני חושב שאנחנו צריכים פלטפורמה רחבה עם הרבה מוצרים. מגוון מוצרים מאפשר התאמה טובה יותר. גם היעילות של המוצרים משתנה עם הזמן. לדוגמה, קרנות הפנסיה נחשבות היום כמוצר מועדף, אך רק לפני עשרים שנה טענו שהן לא יעילות. התאמת המוצר לפורש הפוטנציאלי תלויה בגורמים רבים, כמו שכר, אופי, צרכים ועוד ויש צורך באיש מקצוע שימליץ על המוצר הנכון. אין מוצר אחד שמתאים לכולם. אחנו בוחנים מטרות ונכסים ואז מתאימים פתרונות. כשיש ריבוי מוצרים זה עוזר לנו.

* האם אתם ממליצים על קרנות פנסיה ברירת מחדל?

אצילי: זה עוד כלי שהוא בהחלט רלוונטי, אבל כאמור, ההתאמה היא אישית.

* מה ההשקפה של הלשכה על פוליסות חיסכון מול גמל להשקעה?

אצילי: "לפי דעתי מדובר ב"מלחמות היהודים". מבחינת הלשכה, עדיף מגוון רחב של מוצרים. אנחנו בעד תחרות כי אותנו מעניין הלקוח. מה שחשוב הוא הפתיחות והחדשנות שיביאו לרווחת הציבור. אני מציע לשני הרגולטורים (רשות שוק ההון ורשות ניירות ערך) את עקרונות הנאמנות של הCFP".

* מתי יקבל המקצוע מתכנן פיננסי הכרה ממשרד האוצר?

אצילי: ויתרנו על הכרה זו בשנה שעברה. עתה אנחנו בוחנים מחדש את מבנה הרגולציה ומחפשים נתיב פשוט יותר.

* מילים לסיכום?

אצילי: אנחנו מקווים שגם הבנקים וגם המוסדיים יפעלו על פי הערכים לפיהם פועלת הלשכה, שמסתכמים בארבע מילים "למה לסבך כשאפשר לפשט"?

תמונה: יו"ר לשכת המתכננים הפיננסיים ברק אצילי