איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה: בענף לא מעריכים נכון את האפקט שייווצר בחודשים הקרובים – סיום הגרייס למעסיקים הגדולים ישנה את הענף

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה: בענף לא מעריכים נכון את האפקט שייווצר בחודשים הקרובים – סיום הגרייס למעסיקים הגדולים ישנה את הענף

ההישג בתשואות הושג בזכות עבודה מתודולוגית, מבוססת תהליכים, שתלווה אותנו לאורך זמן ולכן אנחנו אופטימיים גם ל-2019 ולתקופה שלאחר מכן. גדלנו ממאות לאלפי הסכמים עם סוכני ביטוח, נערכנו למצב בו נגיע למקום הראשון בתשואות עם מערך הפצה מבוסס

סוף 2018 ותחילת 2019 פוגש את בית ההשקעות הלמן אלדובי, ובמיוחד את חברת הפנסיה והגמל המנוהלת על ידי איתי ברדה, במקום מצוין. חודשים ספורים לפני כניסתה לתוקף של הפעימה הסופית ברפורמת קרן ברירת מחדל – בית ההשקעות רושם שיפור משמעותי בתשואות, מציג ציון גבוה (שני בענף) במדד השירות של רשות שוק ההון ומציע לחוסכים ולמעסיקים את דמי הניהול הנמוכים בענף.

בשיחה עם פוליסה מתייחס ברדה להישגים של הלמן אלדובי בתחום התשואות, מדבר על ההתפתחות ברפורמת קרן ברירת מחדל ולכניסת חברות חדשות לרפורמה, ואומר: "אנחנו מאוד אופטימיים שנדע לתפוס את נתח השוק הטוב ביותר גם בין ארבע הקרנות הנבחרות".

 

כיצד אתה מסכם את 2018?

ברדה: אנחנו מסיימים את 2018 בצורה מאוד טובה. בימים אלה מתפרסמות תשואות דצמבר, ואני מעריך שאנחנו נתברג במקומות הראשונים בתשואות של כמעט כל המוצרים – פנסיה, גמל, גמל להשקעה, קרנות השתלמות – שם אנחנו ככל הנראה הגוף היחיד שמסיים את 2018 בתשואה חיובית, כאשר כל יתר הגופים רושמים תשואה שלילית. זה הישג אדיר.

 

כיצד אתה מסביר את המהפך?

ברדה: קיבלנו החלטה אסטרטגית להשקיע במספר מנועי צמיחה, שיובילו את הלמן אלדובי להיות שחקן מאוד משמעותי בענף. חלק מאותן החלטות היה להשקיע באגף ההשקעות, לחזק ולמנף אותו שיהיה הטוב ביותר בתעשייה. הבאנו את אמיר גיל, שמונה למנהל מערך ההשקעות,

ובנוסף צירפנו למערך ההשקעות את ליאור יוחפז שמונה למנהל השקעות בגמל ובפנסיה, וכל משאבי אגף ההשקעות גדלו.

המהלך הזה הוביל אותנו להצלחות חשובות. זה לא הישג נקודתי, ולא אסטרטגיה אחת שבמקרה עבדה. זה עבודה מתודולוגית, מבוססת תהליכים, שתלווה אותנו לאורך זמן ולכן אנחנו אופטימיים גם ל-2019 ולתקופה שלאחר מכן. בשוק ההון צריך לנהל השקעות היטב לאורך זמן, וזה מתחיל מהשנה הראשונה. שמחים לסיים את 2018 במקום הראשון ומקווים לתוצאה דומה גם ב-2019.

 

* איך אתה רואה את הסטטוס הנוכחי של רפורמת קרן ברירת מחדל?

ברדה: רפורמת קרן ברירת מחדל היא עצומה במימדים שלה. בענף לא מעריכים נכון את האפקט שייווצר בחודשים הקרובים. סיום הגרייס שניתן למעסיקים הגדולים ישנה את הענף. רוב המעסיקים הגדולים צריכים לקבל החלטות לקראת חודש מרץ, ולבחור את אחת מ-4 הקרנות הנבחרות.

תוסיף לזה את המוטיבציה של בתי ההשקעות ואת הפרסום המאסיבי שהם מבצעים, מול הקול הדומם של קרנות הפנסיה של חברות הביטוח, שלא רואים ולא שומעים אותן. המפץ הוא לא רק אמירה והוא יורגש כבר ברבעון השני של השנה. מיליארדי שקלים שהלכו בעבר לחברות הביטוח יתחילו לזרום לבתי ההשקעות.

 

* האם הרפורמה משפיעה על קצב ירידת דמי הניהול?

ברדה: ברור. פעם אחת משפיע על כל עמית שמצטרף לקרן ברירת מחדל ומוריד את דמי הניהול שלו. בנוסף, מאמצי השיווק של מי קרנות הפנסיה של חברות הביטוח גורמים להורדת דמי ניהול גם שם.

 

* ביקשתם ממשרד האוצר להוריד עוד יותר את דמי הניהול.

ברדה: במכרז הראשון זכינו עם דמי ניהול של 1.49% מההפקדה ו-0.001% מהצבירה. רבים תהו איך אנחנו יכולים לעבוד באותם מחירים, אבל היום אנחנו רואים ארבע קרנות שכולן עובדות פחות או יותר באותה רמת מחירים. הוכחנו שאפשר לעבוד ולהרוויח בדמי ניהול אטרקטיביים.

אנחנו בסה"כ רצינו להמשיך לעבוד באותם דמי ניהול שעבדנו בעבר, ולתת למצטרפים חדשים מאותו מעסיק את אותם דמי ניהול שנתנו למצטרפים הקודמים. אין פה שום דבר פופוליסטי. אנחנו דבקים בקו העסקי שלנו. על כן הורדנו באופן יזום הורדנו את דמי הניהול מ-0.1% ל-0.05%, וביקשנו ממשרד האוצר להוריד עוד יותר ל-0.01%. לכן אנחנו צומחים בשיעורים הגדולים ביותר מבין הקרנות הנבחרות. יש לנו את דמי הניהול הנמוכים ביותר, את התשואה הטובה ביותר ואת השירות הטוב ביותר. זה משולש שיוצר את קרן הפנסיה הטובה ביותר.

 

* איך היכולת שלכם להתחרות הושפעה מכניסת 2 הקרנות החדשות?

ברדה: הכניסה של שתי המתחרות החדשות עוזרת לנו בצורה מאוד משמעותית. התחרות היא לא מול קרנות ברירת המחדל, אלא מול חברות הביטוח שמחזיקות יותר מ-95% מנתח השוק. שם נמצאים העמיתים שמשלמים ד"נ מקסימליים. הן נותנות שירות למעסיקים שאנחנו מתחרים אליהם. אנחנו ארבעה בתי השקעות מחוללי תחרות מול חמש חברות ביטוח. אנחנו לא לבד. העוצמה של ללכת ביחד תנפץ את החסמים. אנחנו מאוד אופטימיים שנדע לתפוס את נתח השוק הטוב ביותר גם בין ארבע הקרנות הנבחרות.

 

*  מה התכניות שלכם ל-2019, מעבר לקרן פנסיה ברירת מחדל?

ברדה: ב-2019 הולכים להתמקד בקופות הגמל, קרנות השתלמות וגמל להשקעה. אנחנו רואים את הביקוש של הרבה סוכנים ולקוחות. נצמח בצורה משמעותית גם בענף קופות הגמל.

בתחום מוצרי הפרישה, נצא בהצעת ערך מאוד משמעותית ללקוחות שנמצאים לקראת פרישה. במסגרת המכרז התחייבנו לשווק קצבה ב-0.3% – הטבה משמעותית לכל הפנסיונרים. סביב הטבה זו נעטוף סל נוסף של שירותים, בעיקר התאמת ייעוץ פרישה ותהליכים נוספים בהם נלווה את הפורש. בנוסף נבנה מוצרים משלימים לפרישה, לטיפול בכל ההכנסות והחסכונות של הפורש.

ההתפתחות של החברה מתלווה להתפתחות של כל בית ההשקעות. הלמן אלדובי שיווק קרן השקעות P2P, שכעת, עם התנודתיות של שוק ההון קיבלה ביקוש מאוד משמעותי. אנחנו מרגישים גידול מאוד משמעותי בכל תחומי הפעילות. 2019 תהיה שנה של פריצה חסרת תקדים בהיקף הפעילות.

 

* כיצד אתה רואה את העבודה עם סוכני הביטוח? עד כמה הם מתגייסים לרפורמת קרן ברירת מחדל?

ברדה: הגדלנו את היקף העבודה עם סוכנים. אנחנו עובדים כמעט עם כל הסוכנויות הגדולות וכל בתי הסוכנים הגדולים. יש לנו הסכמי הפצה כמעט עם כל הסוכנים שעוסקים בתחום שלנו – פיננסי ופנסיוני. רואים פרודוקציה מכל הסוכנויות והסוכנים. גדלנו ממאות לאלפי הסכמים, גדלנו ונערכנו למצב בו נגיע למקום הראשון בתשואות. אבל גם ידענו שאנחנו חייבים לעבוד במקביל מול ערוצי הפצה, כי להגיע למצב של היום – מקום ראשון בתשואות, אבל בלי סוכנים – לא היינו מצליחים לקטוף את הפירות.