דריכות לקראת הישיבה בשיכון ובינוי שתאשר את תנאי העסקתו של המנכ"ל הנכנס אייל לפידות / מאת אלמוג עזר

דריכות לקראת הישיבה בשיכון ובינוי שתאשר את תנאי העסקתו של המנכ"ל הנכנס אייל לפידות / מאת אלמוג עזר

המוסדיים מתכנסים היום בשלוש ושעות ספורות לפני הישיבה קיימת אי הסכמה מהותית בין המוסדיים אם לאשר את תנאי המינוי של מנכ"ל הפניקס לשעבר: "לפידות לא צריך לסבול מכך שיש לו מוניטין חיובי, ישנם גופים מוסדיים שבחרו לחזק את המותג שלהם על חשבון החברה"

שעות ספורות בלבד לפני ההצבעה על תנאי שכרו של אייל לפידות בשיכון ובינוי, קיימת אי הסכמה מהותית בין המוסדיים האם לאשר את שכרו של מנכ"ל הפניקס לשעבר. כך עולה מבדיקת פוליסה. שכרו של לפידות כולל שכר שנתי בסך 4 מיליון שקל בשנה, 2 מיליון שקל מענק חתימה ואופציות שמוערכות ב-65 מיליון שקל.

לקראת הישיבה, המוסדיים בעלי המשקל המשמעותי ביותר בהצבעה הם הראל (מחזיקה כ-5% ממניות החברה), מנורה מבטחים (5%), הפניקס (5%) בית ההשקעות מור (כ-3%) וכלל ביטוח (1.5%). כדי לאשר את המינוי, לפחות חצי מהמצביעים צריכים להצביע בעדו. מתוך הנחה שמשקיעים פרטיים לא יגיעו להצבעה, הכדור נמצא בעיקר אצל חמשת המוסדיים שהוזכרו לצד קרן ההשקעות הבריטית ארטמיס, שמחזיקה ב-8% בחברה.

אחד מנציגי המוסדיים שינכח בישיבה וככל הנראה יצביע בעד, אמר לפוליסה: "בכל הנוגע לשכרו של לפידות, מדובר בעיקר בכותרות מפוצצות. שכר של 65 מיליון שקל שהובטח לו מורכב מאופציות שנמצאו מחוץ לכסף, כאשר הוחלט להעניק אותם ללפידות. במציאות, השווי האמיתי שלהן נמוך ב-70-80% ממה שפורסם. הערך שאייל (לפידות) הביא מאז המינוי העלה את שווי המניה ב-30% שהוביל לשינוי בשווי האופציות. הוא או החברה לא צריכים לסבול מכך שיש לו מוניטין חיובי שתמך במחיר המניה. אם מחר יופיעו ירידות חדות בשווקים, חבילת השכר תצטמצם משמעותית ולא נשמע על כך בתקשורת. ישנם גופים שבחרו לחזק את המותג שלהם על ידי התנגדות לתנאי השכר, אך בסוף מנהלי ההשקעות צריכים להתמקד אך ורק במה שמביא ערך לחברה ושבעלי היחידות שלנו יהיו מרוצים".

עוד מוסיף הנציג המוסדי כי בהנחה שהמינוי יאושר, בעלי מניות ירוויחו לא מעט בעתיד מהמשך הגאות במחיר המניה. אך אם המוסדיים יבחרו שלא לאשר את מינוי לפידות, בעלי המניות יפסידו לא מעט כסף והחברה תצטרך להתנהל תקופה ארוכה בלי מנכ"ל, במהלך החיפוש אחר מנכ"ל חדש.

ביום ד' שחלף החליטה ועדת השקעות עמיתים של הראל פה אחד, להצביע נגד תנאי העסקתו של לפידות. בנוסף החברה מתנגדת פה אחד לתנאי העסקתו של היו"ר בשיכון ובינוי תמיר כהן ותנאי פרישתו של המנכ"ל הקודם משה לחמני. תנאי השכר של כהן והפרישה של לחמני גם יובאו להצבעה בישיבה הקרובה.

יו"ר ועדת השקעות עמיתים הוא משה דברת וחברי הוועדה הנוספים הם: דורון כהן, יובל בורנשטיין, גילי כהן וריקי גרנות.  

הפניקס, שסירבו להתייחס לכתבה, צפויים להכריז על עצמם כבעלי ניגוד עניינים, בעקבות העובדה שלפידות כיהן בחברה כמנכ"ל במשך תשע שנים.