המיזוג של AON עם Willis ידחוף קדימה את הפעילות של AON ישראל

המיזוג של AON עם Willis ידחוף קדימה את הפעילות של AON ישראל

שיחת פוליסה עם אילן בק, יו"ר ומנכ"ל איאון ישראל, על המיזוג הענק: משנה: בק: מהות המיזוג מבחינת AON העולמית אינה הגודל, אלא האיכות של הגוף הממוזג, על עיתוי ההודעה על המיזוג: גם הרכישה האסטרטגית הקודמת של AON, את ברוקר ביטוח המשנה Benfield, נעשתה בעיצומו של המשבר הכלכלי ב-2008, לוויליס אין ייצוג בארץ ולכן אני צופה לאיאון ישראל יתרון עצום

בעיצומו של משבר כלכלי גלובלי שסוחף את כל העולם לתקופה ארוכה של חוסר ודאות, יצאו שני הברוקרים הגדולים, AON ו-Willis, בהודעה דרמטית על מיזוג. שני הברוקרים דורגו שני ושלישי ברשימת ברוקרי הביטוח הגדולים בעולם, והמיזוג יוצר את ברוקר הביטוח הגדול ביותר בעולם.

אילן בק, מנכ"ל ויו"ר של איאון ישראל, אומר בראיון עם פוליסה, כי לעסקה יש רציונל עצום: "מדובר בעסקה סינרגטית. שתי חברות עוסקות בתחומים דומים, וכל אחת לוקחת מהאחרת את הדברים הטובים יותר בכל תחומי הפעילות שלנו – ריסק, פרישה, בריאות והשקעות". כך למשל, בק מציין כי איאון אימצה מדיניות המכונה על ידה AON United (בעקבות מתן החסות לקבוצת הכדורגל מנצ'סטר יונייטד), מדיניות שמהותה הבאת כל עולמות התוכן של החברה לטובת לקוחותיה. בק העריך כי זו דוגמה למדיניות שוויליס תאמץ. עוד ציין בק את יכולות איאון בתחום ה-Data Analitics. מנגד, הוא מציין כי וויליס היא מתחרה ראויה, שמביאה עימה למיזוג דינמיות רבה ויכולת להתמודד עם מערכי ביטוח מיוחדים ומורכבים.

בק מוסיף, כי מדובר בעסקה שדובר עליה כבר לפני 7-8 חודשים. לדבריו, "הנחנו שמה שהיה על השולחן וירד – יעלה עליו שוב פעם, כפי שאכן קרה". העסקה כאמור הוכרזה בעיצומו של משבר כלכלי גלובלי, ובתקופה של חוסר ודאות קשה בכל רחבי העולם. בק מתייחס לעיתוי ההודעה ואומר כי לא מדובר בפעם הראשונה שאיאון סוגרת עסקה בעת משבר: "גם הרכישה האסטרטגית הקודמת של AON, את ברוקר ביטוח המשנה Benfield, נעשתה בעיצומו של המשבר הכלכלי ב-2008".

בק מספר: "שוחחתי עם מנכל איאון העולמית גרג קייס, ובירכתי אותו על המיזוג. הוא הדגיש בפני את המסר, לפיו מהות המיזוג אינה הגודל של הגוף הממוזג, אלא האיכות שלו. אני מוריד את הכובע בפני הנהלת איאון".

בנוגע להשפעת המיזוג על הפעילות הישראלית של איאון, המנוהלת על ידי איאון ישראל, אומר בק: "לוויליס אין שלוחה מקומית, ולכן אני צופה יתרון עצום לאיאון ישראל".

איאון ישראל נמצאת בימים אלה בעיצומה של תכנית איאון ישראל 2025 – שמטרתה להכפיל את הפעילות של איאון ישראל. בק מציין כי החברה פועלת על פי משנה סדורה: "לאיזה סגמנטים אנחנו רוצים להיכנס, מה מנועי הצמיחה העתידיים שלנו, ועוד. במאקרו, אנחנו לא משנים מהותית את הפעילות שלנו, וממשיכים להתמקד בעסקים המסחריים והתעשייתיים הגדולים. נכון שיש לנו זרוע חזקה של ביטוחי פרט, אבל רק כזו שתומכת בפעילות העסקית ובלקוח שלנו. כשמסתכלים על פעילות הליבה שלנו – עסקים גדולים וענקיים, אני לא רואה שינוי באסטרטגיה".

עוד ציין בק כי בשבוע שעבר הוא הציע בפני הנהלת אזור EMEA באיאון את התוכנית וקיבל אישור, כולל נגזרות של תוספות כוח אדם וציין כי המיזוג דוחף קדימה את התוכנית.

ימי קורונה

בהתייחסות למשבר הקורונה, אומר בק כי מדובר בתקופה לא פשוטה. בצד של מתן השירות, הוא מציין, מנכ"ל איאון הוציא הנחיה גורפת לעבור לעבודה מהבית, ואנחנו נערכנו לזה בצורה מואצת בשנים האחרונות, וכיום (יום ב') כבר 60% מהצוות עובד מהבית, ועד יום ד' נגיע ל-85%, כאשר כמובן שאם יוטל סגר נעבוד 100% מהבית".

עוד מדגיש בק, כי גם במטה של איאון בלונדון כולם עובדים מהבית, בניגוד למדיניות של בריטניה שפועלת שונה משאר מדינות העולם המתמודדות עם משבר הקורונה.

בהתייחסות לצד הלקוחות, שעוברים תקופה קשה מאוד, בק מציין כי חלק מבקשים להאריך פוליסות, בעיקר למי שאין משאבים ניהוליים להתמודד כעת עם חידוש. אולם, לדבריו, לא תמיד מתאפשר הדבר. למשל, בביטוחי דירקטורים.

בתשובה לשאלה האם משבר הקורונה מהווה טריגר ביטוחי, אמר בק: "הטריגר של הביטוחים הוא פיזי, ולכן הקורונה אינו מקרה ביטוח. אבל זה דורש מחשבה לעתיד. הענף מסורתי, ובתחום העסקי יש מעט מאוד חדשנות. המשבר הנוכחי הוא קול קורא לענף – להתחיל לחשוב על הצרכים המשתנים של העולם. יש צרכים נוספים של ניהול סיכונים, שענף הביטוח יצטרך למצוא עבורם תשובות.

"צריך לחשוב אין נותנים פתרונות גם לקטסטרופות בלתי נתפסות. הרי אנשים בעולמות שלנו לא דמיינו אירוע שכזה. לפני חודש הסתכלנו על סגר של מחוז שלם בסין, וחשבנו שזה מופרך והזוי,

וזה הגיע כעת לכל העולם. זה בלתי נתפס. ננסה לראות איך עולם הביטוח נערך גם לסיכונים מסוג זה".