התיק שלנו אמור להיפגע פחות כשהשוק תנודתי, יש לנו אחריות רבה כלפי החוסכים

התיק שלנו אמור להיפגע פחות כשהשוק תנודתי, יש לנו אחריות רבה כלפי החוסכים

שיחת פוליסה עם יהודה אינדיג, סמנכ"ל ההשקעות של הלמן אלדובי: אינדיג על אסטרטגיית ההשקעה בקרן הפנסיה: המטרה בקרן פנסיה היא לא להשיג את התשואה הגבוהה ביותר בטווח הקצר, תוך הגדלת הסיכון של החוסכים - ההגדרה של השקעה דפנסיבית היא יחסית. ריבית של 4% שייכת לעולם הישן, אבל אנחנו בעולם החדש ונצטרך להתרגל אליו

מאת אלמוג עזר

נפגשנו לשיחה עם יהודה אינדיג, סמנכ"ל ההשקעות הנכנס בהלמן אלדובי גמל ופנסיה. אינדיג מגיע לבית השקעות בשנה שבה הבית זכה בפעם השנייה במכרז של משרד האוצר לניהול קרן ברירת מחדל. הקרן של הלמן אלדובי, שמציעה את דמי הניהול הנמוכים ביותר מבין כל הקרנות שנבחרו, דוגלת בניהול השקעות שמרני וסיימה את 2018 במקומות הראשונים בענף מבחינת תשואה שנתית. על פי הלמן אלדובי, מאז המכרז נרשמת צמיחה חדה בפעילות בית ההשקעות וגיוסו של אינדיג לחברה, שמגיע לאחר שש שנים בקבוצת הפניקס ושימש כמנהל השקעות ראשי באקסלנס, הוא מתבקש.
לפני כן ניהל אינדיג את תחום האג"ח בתיק הנוסטרו של הפניקס. התפקיד כלל ניהול תחום האג"ח הממשלתי, נגזרי ריבית והאג"ח הקונצרני בארץ. אינדיג, שצמח בתחום ניהול השקעות הנוסטרו, מתאר את המעבר שלו להלמן אלדובי ולניהול חיסכון ארוך טווח, טבעי ומאתגר.

 • מה ההבדל בין ניהול השקעות בקרן פנסיה לניהול בקרנות נאמנות?

אינדיג: בקרנות נאמנות, יכולת ההשקעה שלך נמדדת באופן יומי. האפשרות שלך לבצע השקעות מורכבות היא מוגבלת. אם פוזיציה שנקטת לא הבשילה היא עלולה להביא לפדיונות שיאלצו פעולת מכירה. בקרן פנסיה ההסתכלות היא ארוכת טווח, מה שנותן את האפשרות להשקיע במכשירים מורכבים יותר שישיאו תשואה גבוהה לאורך זמן.

 • קרן הפנסיה של הלמן אלדובי הציגה תשואה חיובית ב-2018, בניגוד לרוב שאר קרנות הפנסיה שהציגו תשואות שליליות. אפשר לומר שהקרן שאתה מנהל עדיפה בשוק מניות תנודתי?

אינדיג: אנחנו עובדים קשה כדי להציג ביצועים טובים לעמיתים שלנו ותמיד נשאף להשיג את התשואות הטובות ביותר, אבל חשוב לזכור שלא מדובר בתחרות ולא מדובר בחיסכון לטווח קצר אלא בחיסכון ארוך שישרת את העמית כשייצא לגמלאות. אנחנו לא ניקח סיכונים מיותרים שאולי יביאו לתשואות גבוהות בחודש כזה או אחר, אבל בטווח הארוך עלולים לפגוע בעמיתים. לא ניקח סיכונים שיבואו על חשבון הפנסיה של החוסכים. יש לנו אחריות רבה. התיק שלנו בנוי כך שגם כשהשוק תנודתי התיק אמור להיפגע פחות מהשוק.

 • אסטרטגיית ההשקעות שלכם מאופיינת כהשקעה דפנסיבית. זו אסטרטגיה נכונה בקרנות פנסיה?

אינדיג: קרן פנסיה היא לא קרן נאמנות. המטרה היא לא להשיג את התשואה גבוהה ביותר בטווח הקצר תוך הגדלת הסיכון של החוסכים. ההגדרה של השקעה דפנסיבית היא הגדרה יחסית. יש לנו אחריות לנהל כספי פנסיה של אחרים. אנו מסתכלים על נושא התמחור והוא הנושא שמוביל את הגישה שלנו בהשקעות. אני מוכן לספוג תקופות פחות טובות, לטובת הגדלת הביטחון של החוסכים.

 • הבית הציג צמיחה מרשימה בשנתיים האחרונות, הרבה כסף חדש נכנס. איך הדבר הזה תורם לניהול ההשקעות?

אינדיג: הזכייה בפנסיה הנבחרת של משרד האוצר, קמפיין הפרסום הגדול שליווה אותו כמו גם עבודה רחבה ומשמעותית שבוצעה בשטח בקרב מעסיקים, הביאו לצמיחה רבה בהצטרפויות שעומדות על כ-100 אלף מצטרפים חדשים. הדבר משפיע ישירות על ניהול הכספים והאתגר הוא לנהל זאת באופן מחושב וחכם מבלי להגדיל את הסיכונים. האגף נערך לכך מבעוד מועד והותאם, גם מבחינת כוח האדם והמשאבים העומדים ברשותו לגדילת התיק.

"אנחנו בעולם החדש, ונצטרך להתרגל אליו"

 • האם אנחנו לקראת ירידת מחירים בשוק הנדל"ן?

אינדיג: אני מאמין שבשנתיים הקרובים אנחנו נראה יציבות במחירי הנדל"ן וייתכן אף ירידות קלות באזורים מסוימים. הירידה במספר המשקיעים תשפיע על המחירים בשוק, אך ירידת הריבית או הישארותה ברמה נמוכה תמריץ את אלו שטרם עשו זאת לרכוש דירות. שני התהליכים מאזנים זה את זה. זו טעות להתייחס לשוק הנדל"ן כמכלול, כאשר כבר היום אנו רואים ירידות מחירים באזורים בהם משתחרר מלאי גדול של דירות בתקופה הקרובה.

 •  לאחר הורדת הריבית בארה"ב עלו תהיות בהלמן אלדובי בנוגע למצבה הכלכלי של ארה"ב?

אינדיג: בארה"ב, הורדת הריבית לא נבעה מנתונים חלשים לדברי הבנק המרכזי, אלא הוגדרה כפעולת מנע מפני היחלשות הכלכלה בעתיד. אני לא פוסל שאחת הסיבות להורדה הייתה הלחצים שהפעיל הנשיא דונלד טראמפ. עד לפני כמה חודשים השוק לא תמחר הורדת ריבית, והנה היום שוק האג"ח מתמחר ארבע הורדות ריבית נוספות בשנה הקרובה. הראשונה בספטמבר והשנייה בדצמבר וב-2020 השוק מתמחר שתי הורדות נוספות.
בעקבות קביעה זו, ניתן לומר ששוק האג"ח האמריקני חוזה האטה משמעותית עד כדי מיתון בטווח של שלוש שנים. אנחנו בהלמן אלדובי לא רואים כרגע מיתון, אלא האטה בצמיחה האמריקנית שנובעת בין היתר מההאטה שאנו רואים בכלכלה הגלובלית בעקבות מלחמת הסחר. הבנקים המרכזיים לא רוצים לחכות למיתון שיתרחש בפועל אלא להקדים תרופה למכה.

 • אתה מסכים עם הטענה שכבר לא נראה ריבית פריים בשיעור של 4% במערב?

אינדיג: ריבית של 4% שייכת לעולם הישן, אבל אנחנו בעולם החדש, ונצטרך להתרגל אליו. בעולם החדש הריביות נמוכות והבנקים מבצעים הרחבות כמותיות משמעותיות. עם זאת, כשחקנים לטווח ארוך אנו צריכים לקחת בחשבון שהדברים יכולים להשתנות בהמשך.

 • הבנק המרכזי המקומי צריך להילחם בהתחזקות השקל?

אינדיג: התערבות בשוק המט"ח לא הייתה באג'נדה של בנק ישראל,. הנגיד פרופ' אמיר ירון הודיע לעיתונות על כך שהריבית תישאר נמוכה לאורך זמן וכן, שלבנק ישראל קיימים כלים נוספים לתמיכה בכלכלה. אציין שבניגוד לנגידה הקודמת קרנית פלוג, הנגיד הנוכחי פחות מאמין בהתערבות משמעותית בשוק המט"ח.

 • יש מקום לדאגה בנוגע לכלכלה הישראלית?

אינדיג: אנו רואים התמתנות מסוימת בכלכלה הישראלית, אך הנתונים עדיין טובים. הצריכה הפרטית מעט נחלשת אך הצרכן הישראלי פחות ממונף, לעומת שאר העולם המערבי. המינוף העיקרי בארץ הוא בתחום הדיור, אך גם הוא נמוך לשאר העולם.
אנחנו עם גירעון גבוה – וזה מדאיג. כמובן שהמשק הישראלי לא מנותק ממה שקורה בכלכלה הגלובלית ואם הכלכלה הגלובלית תיחלש אנו נראה את ההשפעה גם כאן, אם כי בעוצמות פחותות יחסית.

 • כיצד שינויי המטבע והריבית השפיעו על תיק ההשקעות של עמיתי הלמן אלדובי?

אינדיג: בנוגע למט"ח אנו מבצעים גידור של חלק מהחשיפה שלנו למט"ח. הגידור מתבצע כנגד אחזקות מטחיות שיש לנו בדמות מניות/אג"ח/ קרנות וכולי. אנו לא לוקחים פוזיציה על מטבעות בלבד. בנוגע לריביות: ביצענו הארכת מח"מ של התיק הממשלתי תוך הגדלת החשיפה שלנו לאפיק השקלי על פני האפיק הצמוד.

 • האם אתם מחזיקים במניות טכנולוגיה?

אינדיג: כפי שנאמר, אנו מבצעים בדיקה ומחקר על כל פוזיציה שנלקחת. הבדיקה כוללת את אופי החברה, ואת ביצועיה על פי הדוחות הכספיים והתמחור היחסי שלה. אם אנו מוצאים היגיון כלכלי לרכוש מניה אנו נעשה זאת.

 • מאיזה סקטורים אתם נמנעים?

אינדיג: אנו נמצאים באופן מובהק בחשיפת חסר לענף התקשורת המקומי מתחילת השנה וזו החלטה שהתבררה כמוצלחת. זיהינו לאן השוק הזה הולך. למרות שהתמחור של המניות יחסית נוח, כל הסקטור עובר זעזוע, הן מצד החברות המתחרות שמורידות מחירים על מנת לקחת נתח שוק נוסף והן מצד הרגולטור (משרד התקשורת) שעדיין לא עשה פעולה שיכולה לייצב את מצב החברות לאור אי הוודאות הפוליטית כיום בישראל. עם זאת אנו מאמינים כי ייתכן שבקרוב נראה פעולה לייצוב מצב החברות וזו יכולה להיות הזדמנות להגדיל את ההשקעה בסקטור זה, אנו עוקבים מקרוב כל הזמן ונבצע שינוי במידת הצורך.

 • על פי פרסומי פוליסה, ההשקעות האלטרנטיביות של המוסדיים נאמדת בשיעור של כמעט 13%. זה שיעור הגיוני?

אינדיג: תיק ההשקעות האלטרנטיביות אמור לנוע בשיעור של בין 10% ל-15% בכל תיק. אנחנו באופן כללי מאוד מאמינים בצמיחת התחום האלטרנטיבי ובית ההשקעות הקים זרוע פעילות ייעודית המתמחה בתחום האלטרנטיבי, שהשיקה קרנות השקעה כמו קרן ה P2P, שגייסה כבר כחצי מיליארד שקל, וקרן "התחדשות עירונית" שהוקמה לאחרונה, המשקיעה באשראי ליזמים בתחום ההתחדשות העירונית בישראל.