יו"ר איגוד המתכננים הפיננסיים ממתג מחדש את המקצוע: לא כל סוכן ביטוח יכול להיות מתכנן

יו"ר איגוד המתכננים הפיננסיים ממתג מחדש את המקצוע: לא כל סוכן ביטוח יכול להיות מתכנן

ברק אצילי מסביר בראיון לפוליסה כי לאחרונה האיגוד משנה כיוון ומתמקד בפיקוח פנימי על פני המאמצים להכרה חיצונית ממשרד האוצר. היעד שלנו לשנה הבאה הוא צמיחה של 40% בכמות המתכננים

מאת אלמוג עזר

ברק אצילי יו"ר איגוד המתכננים הפיננסיים

לאורך שנות קיומו של איגוד המתכננים הפיננסיים, שתיים ממטרותיו העיקריות היו אסדרה של התחום והכרה רשמית בשירות המתכנן הפיננסי בישראל. לאחר מאמצים רבים זנחו לאחרונה באיגוד את המטרות הללו, בעקבות ההבנה כי בקדנציה הנוכחית לא תתאפשר רגולציה בתחום. הסיבה לכך היא שמשרד האוצר רואה בהכרה הכבדה רגולטורית מיותרת – כך מסביר ברק אצילי יו"ר איגוד המתכננים הפיננסיים בראיון מיוחד לפוליסה.

בעקבות ביטול האפשרות לרגולציה, יקימו באיגוד ועדה חדשה, "ועדת נהלים", שתשמש מעין רגולטור בתחום. זאת, כדי למסד את תנאי ההסמכה והאיגוד. "אם אין רגולציה, אנחנו נפתח אותה בעצמנו. כך או אחרת אנחנו נמשיך להיות מפוקחים על ידי האיגוד הבינלאומי לתכנון פיננסי", אומר אצילי. "נחייב גם לימודי אתיקה. כל מתכנן יחתום  על הקוד האתי והוא יהיה נתון לביקורת של ועדת האתיקה באיגוד", הוא מוסיף. כל המסקנות הללו הוצגו למתכננים בכנס האיגוד האחרון שנערך בזכרון יעקב בחודש שעבר (נובמבר).

 

*מהן המסקנות של האיגוד מהכנס האחרון?

אצילי: אני חושב שלמדנו מהכנס, שבעיית הנאמנות נפתרה ואין כבר צורך לדון בנושא שכר טרחה של המתכנן. כל המתכננים היום כבר יודעים איך לגבות תשלום מהלקוחות בצורה של שכר שוטף. למעשה, בכנס, היה גוף פיננסי שדיבר על מכירת מוצרים. המתכננים הפיננסיים שנכחו בכנס פנו אלי בטענות על כך שלא היה צריך להזמין את אותו הגוף, משום שההצעה העסקית שלו הייתה למכור דרך המתכנן מוצרים תמורת עמלה. לא שמעתי דעות נחרצות כאלו מהמתכננים עד כה, אבל עכשיו זה ברור למתכננים יותר מאי פעם. בנוסף,  הכרזתי בכנס שהשנה האחרונה הייתה שנה של ייצוב מבחינת צמיחה – אבל היעד שלנו לשנה הבאה הוא צמיחה של 40% בכמות המתכננים.

 

* זו הפעם הראשונה ששני המחנות של האיגוד נפגשים מחדש. היו סימנים למאבק שאפיין את האיגוד בשנה שעברה?

אצילי: הרגשנו תחושה של אחדות כוללת באיגוד וחילקנו לשני יושבי הראש הקודמים מגני הוקרה. סקר שביעות הרצון הראה כי 97% מנוכחי הכנס היו מרוצים, וגם נותני החסות בכנס, הראל , מנורה מבטחים, מור וקל גמל, הביעו שביעות רצון.

 

* איך גדלים ב-40%?  

אצילי: יש מספר קורסים שמסתיימים בשנה הבאה ואלו יביאו לקליטה של מתכננים חדשים לתוך האיגוד. כמו כן, האיגוד הבינלאומי לתכנון פיננסי יאפשר לנו לערוך את מבחני ההסמכה בישראל בצורה עצמאית וכך תהליך ההסמכה יהפוך לפשוט יותר. אנו גם נקרא למתכננים שעזבו את הארגון לחזור הביתה. יש לנו אוכלוסיות יעד של מתכננים שיגיעו מקרב מקצועות כמו רואי חשבון ויועצי מס. ננסה לרתום גם את הבנקים לנושא. אני רוצה שהמצב בישראל יהיה דומה למצב בארה"ב, בו כבר יותר מעשור משפחה לא ניגשת לייעוץ פיננסי כלשהו לפני שהיא עושה תכנון פיננסי.

 

 

*המוסדיים בעת הנוכחית מגדילים את  החשיפה להשקעות אלטרנטיביות. למתכננים יש ערך מוסף בנושא זה?

אצילי: השקעות אלטרנטיביות נבחנו במשך יותר מעשר שנים על ידי קרנות פנסיה של מיטב האוניברסיטאות והציגו ערך מוסף על פני השקעה בתיקי מניות ואג"ח. אנחנו פונים בעיקר למשקיעים כשירים וזה מאפשר לנו להציג להם השקעות מסוג זה. הכלים הנזילים שנציג יכולים להיות פוליסות חיסכון, תיקים מנוהלים ו-IRA. אבל קיימות השקעות אלטרנטיביות לטווח של 5-10 שנים עם ביטחונות.

 

* אתם משתפים פעולה עם לשכת סוכני הביטוח? מה השקפתו של האיגוד על חילוקי הדעות בלשכה?

אצילי: אנחנו בשיתוף פעולה מלא עם לשכת סוכני הביטוח. היסטורית אנחנו חברים של כולם. הרשה לי לא להתייחס ליריבות הפנימית בלשכה.

 

* האם בתקופה של ירידות בשווקים, יש עלייה בפנייה למתכננים פיננסיים?

אצילי: מתכננים מציעים פתרונות גם מחוץ לשוק ההון. בכנס האחרון מתכננים סיפרו על כך שהם עובדים ומתפרנסים במקצוע ולכן זה אומר שהפתרונות שלהם עובדים. למתכנן פיננסי יש ראייה כוללת של כל הנכסים  של הלקוח, גם מבחינת הכלים של חיסכון ארוך טווח וגם מבחינת נדל"ן, לכן הוא יכול לתת פתרונות שגופים אחרים לא יכולים לתת. הוא יכול להקטין את סיכון ההשקעה, לא לפגוע בתשואות ולטפל בכל נושא הסיכונים ובמעטפת ההשקעות של המשפחה. יש לזכור, המתכנן עובד על פי מטרות המשפחה – ומטרת התשואה היא לא היחידה העומדת לנגד עיניו.

 

* סוכן ביטוח שרוצה לקבל הסמכה כמתכנן פיננסי – מה הצעד הראשון שעליו לעשות?

אצילי: רצון, זה הצעד הראשון. אך לא כל סוכן ביטוח מתאים להיות מתכנן פיננסי. הוא חייב להיות בעל ידע מתאים, עם רמת ניסיון ובגרות גבוהות מספיק. תהליך ההכשרה אינו קצר ולוקח כשנתיים. כמו כן, לא כולם עוברים את המבחן.