ליאת שניר, מנהלת הרגולציה בסוכנות גבאי ודור שני לביטוח: אבי שימש לי מנטור ומדריך

ליאת שניר, מנהלת הרגולציה בסוכנות גבאי ודור שני לביטוח: אבי שימש לי מנטור ומדריך

הצעירים המבטיחים של 2020: ליאת היא ביתו של נמרוד שניר, מומחה בתגמול וייעוץ פרישה, גם לאחר שהייתה מצטיינת דיקן במשך שלוש שנים ברציפות, היא עברה (ועדיין עוברת) מאות השתלמויות מקצועיות בתחום, החלום הגדול שלה? להיות המפקחת על הביטוח

ליאת שניר, היא מנהלת רגולציה בגבאי סוכנות לביטוח, שגם אחראית על הליווי המקצועי לבעלי הרישיון בסוכנות וטיפול אישי בלקוחות הפרימיום. שניר התכווננה לענף הביטוח מאחר שהיא דור המשך לנמרוד שניר, בעל רישיון פנסיוני, מומחה בתגמול בכירים וייעוץ פרישה. אך שניר רחוקה מלהיות רק הבת של ומאז שבחרה בדרך שלה – היא היום מהמובילות בתחומה.

* ביטוח הוא בשבילך ייעוד? תמיד ידעת שתעסקי בתחום?

שניר: בוודאי. מלכתחילה כוונתי לענף. הייתי מצטיינת דיקן במשך שלוש שנות התואר בביטוח במכללת נתניה. את צעדי הראשונים בענף ביצעתי ביונט – שניר במגוון תפקידי תפעול.

לאחר שקיבלתי את הרישיון, יצאתי לשטח לפגישות מכירה. בתקופה זו אבי שימש לי מנטור ומדריך ובעזרתו למדתי כיצד לשלב ידע מקצועי רחב עם מכירות, ולמדתי על היכולת להתעמק בפרטים הקטנים ולחפש פתרונות יצירתיים המותאמים בקפידה לצרכי הלקוח. עם השנים, תחושת השליחות בעבודה רק הולכת ומתעצמת. כך גם הרצון העז ללמד ולהדריך כל אחד שרוצה לדעת יותר, להבין יותר בעולם הביטוח הפנסיוני, הפיננסים וביטוחי הפרט.

תוך כדי ריצה, עברתי (ועדיין עוברת) מאות השתלמויות מקצועיות בתחום, השתלמויות בשיווק וניהול מכירות ומנטורינג.

* מתי הרגשת שאת כבר הולכת בדרכך? באופן הייחודי לך?

שניר: המעבר מתפקידי תפעול לתפקיד סוכנת שטח היה מאוד משמעותי מבחינתי, האפשרות ליישם את כל הידע לפרקטיקה, לפגוש אנשים ולעזור להם.

לפני כשנתיים וחצי קיבלתי החלטה לא פשוטה להיפרד מהמשרד, שאותו הייתי מיועדת לנהל ולהיות הבעלים, להיפרד מהמקום שגדלתי וצמחתי בו, בחברת אבא שרק האמין, איתגר ופירגן כל הזמן, שהפך אותי לאחת מנשות המקצוע המובילות בתחום, ושיניתי כיוון: מסמנכ"ל ביונט שניר לתפקיד ניהולי בכיר בגבאי. המעבר לווה בלא מעט חששות, אך לשמחתי גיליתי בגבאי בית חם, מקום שאפשר לצמוח, להתפתח, לגדול. מההתחלה פתחו לי דלת רחבה ושמו בי את מבטחם בניהול ההכשרות המקצועיות והרגולציה בסוכנות, שדרוג המערכת וטיפול אישי בלקוחות בכירים, שזוהי עשייה והתעסקות במה שמעניין אותי ועושה לי טוב.

* מהו ההישג או ההישגים המקצועיים הבולטים שלך?

שניר: מבחינה אישית ומקצועית, אין ספק כי התואר שקיבלתי בביטוח, המעבר מתפעול למכירות, וההישגים הן בעבר ביונט שניר והן בהווה ובעתיד עם סוכנות גבאי, הם הישגים מרשימים ביותר.

המשימה הראשונה שלי בגבאי הייתה להפוך את המשרד לדיגיטלי, ללא ניירת, ומאז אנו לא מדפיסים טפסים.

בנוסף, כל סוכן פנסיוני שנקלט לעבודה בגבאי עובר אצלי הדרכה מקצועית. אני מלווה אותו לפגישות וחונכת אותו עד שאני מאמינה שהוא יכול להיות עצמאי בשטח, בעיקר בקטע המקצועי, שיתאים לרמה המקצועית הגבוהה המצופה ממנו בגבאי. אני גם מעבירה הדרכות מקצועיות אחת לחודש לפחות. סוכני השטח הם אלה שעושים את כל העבודה מול הלקוחות וחשוב שהרמה המקצועית שלהם תהיה הגבוהה ביותר.

כל מסמכי ההנמקה וטפסי התאמת הצרכים שנחתמו על ידי הלקוח עוברים אצלי בדיקה מקצועית, על מנת לוודא שההליך בוצע בצורה תקינה, בהתאם לרגולציה ובהתאם לנהלי העבודה בסוכנות.

בעבודה שלי מול לקוחות הפרימיום, אני בוחנת את התיק הפנסיוני, הביטוחי והפיננסי שלהם ודואגת לשפר באופן תדיר מצבם בהתאם לצרכיהם. אני פועלת בשיתוף פעולה מלא עם אסף גבאי, סמנכ"ל החברה ומנהל האגף להסדרים פנסיונים בגבאי. אנו עושים את כל המאמצים כדי להיטיב עם הלקוח, וזה דורש ידע מקצועי נרחב והתעמקות בסעיפים הקטנים ביותר. בזכות שיטת הניהול שלו, הידע המקצועי ושיתוף הפעולה המצוין, נוצרת סביבת עבודה פוריה ואנחנו מצליחים להגיע להישגים מרשימים.

* מהם האתגרים המהותיים העומדים בפני הענף?

שניר: לפשט את המוצרים – צריך להיות מוצר אחד שמטרתו היא חסכון טהור, דמי ניהול קבועים ואחידים, ללא איזונים אקטואריים, עם הבטחת תשואה על 100% מהכספים החל מגיל פרישה. הגופים יתחרו ביניהם על תשואות ועל שירות.

במקביל יש להגדיל משמעותית את התקרה להפקדה לגמל להשקעה כדי לייצר אינטרס מובהק ללקוחות לקחת כמה שיותר פנסיה ממוצר זה.

תביעות של אובדן כושר עבודה / סיעוד – משרד האוצר חייב לעשות בקרה צמודה, אחת לחודש, על חברות הביטוח ולבחון את התביעות לאובדן כושר עבודה / סיעוד שלא אושרו והאם הסיבות מוצדקות או לא. חברה שתדחה תביעה או תשלם סכומים נמוכים מדי ללא הצדקה, תאלץ לשלם את התביעה וגם תיקנס.

חינוך הציבור – הכתבות בחדשות היום מגמתיות לחלוטין ומדברות רק על דמי ניהול. הן לא מדברות על איזון אקטוארי, על תשואות, על הטבות מיסוי (בעיקר אצל עצמאיים), על תכנון והתנהלות כלכלית נכונה לעתיד כדי לבזבז פחות היום ולחסוך לעתיד. צריך להציג את חשיבות הכיסויים הביטוחיים דרך סיפורים אישיים, כיצד נערכים ומה הפתרונות לכך.

* מהו להשקפתך, עתידו של מוסד "סוכן הביטוח"?

שניר: מעבר ממודל של עמלות למודל של עמלות+שכ"ט מהלקוח או למודל של שכ"ט שוטף חודשי/שנתי בלבד. אני מאוד מאמינה בשקיפות ללקוח, שיודע בדיוק כמה הוא משלם על השירות ובאי תלות בגופים המוסדיים. להערכתי, השוק יתחלק לסוכני מכירות שימכרו מוצרי מדף וליועצים שימכרו שירותים מתמשכים (פיננסים, ביטוחים, משכנתה, פנסיה ועוד). אנשי המכירות של הגופים המוסדיים יהיו מהסוג הבעייתי ביותר כי הם יוכלו למכור רק מוצרי מדף של החברה בה הם עובדים. אין לי ספק כי יש עדיין מקום ענק לסוכני ביטוח בענף. מה שבעיקר עוזר לי בעבודה היומיומית הוא שתמיד אנו מנסים ושואפים לקבל "כן" מהגופים שמולם אנו עובדים. לא מקבלים "לא" כתשובה סופית. תביעות לפנים משורת הדין, תנאי חיתום מיוחדים, הטבות ללקוחות. כסוכנות ניהול הסדרים פנסיוניים, שעובדת עם כל היצרנים ועם עשרות אלפי לקוחות, זה קריטי שיהיה לנו את הכוח הזה לשנות ולהשיג ללקוחות שלנו דברים ייחודיים מהגופים המוסדיים.

* איפה תהיי עוד חמש שנים?

שניר: אני רואה את עצמי בגבאי שהכפילה את עצמה מבחינה עסקית, מציעה פתרונות חדשים, חדשניים וייחודיים ללקוחות. מנהלת מחלקת תכנון פרישה מהמקצועיות בשוק, ומחזיקה בלקוחות מרוצים ואסירי תודה.

בעתיד הרחוק יותר יש לי חלום להיות המפקחת על הביטוח ולעשות נפלאות בעולם הביטוח, כמי שחיה אותו מהשטח כל כך הרבה שנים ודאגה לאלפי לקוחות.