לירן בראל, מנהל מחלקת הכנה לפרישה בפסגות: אנחנו חוסכים מעט מדי ומאוחר מדי

לירן בראל, מנהל מחלקת הכנה לפרישה בפסגות: אנחנו חוסכים מעט מדי ומאוחר מדי

מדור הצעירים המבטיחים של 2020: בראל אחראי על הקמת מרכז הפרישה בפסגות שמעניק מעטפת שירותים לאוכלוסיית הפורשים, ההעדפה שלו, אלמלא עבד בפסגות: חינוך והענקת השכלה פיננסית לדור הצעיר

לירן בראל החל את דרכו ב-2008 ממש בלבו של המשבר הכלכלי הקודם בשוק ההון. אז הוא עוד עבד במערך השירות של פסגות. התקופה הקשה של אז, לא גרמה לו לוותר אלא רק לרצות להתקדם בבית ההשקעות הגדול בישראל. בשיאו היה אחראי על הקמת מרכז הפרישה בפסגות שמעניק מעטפת שירותים לאוכלוסיית הפורשים.

"כזה אני", הוא מסביר את סוד ההצלחה שלו, "מאוד טוטאלי ומחויב בעבודה ואת מעט הזמן הפנוי אני מנצל לבילוי עם המשפחה".

 * מהן הנקודות המרכזיות שעברת בפסגות?

בראל: הקמתי את מחלקת השירות למעסיקים ומילאתי מגוון תפקידים ניהוליים במערכים העסקיים, שכללו פעילות ישירה מול המעסיקים האסטרטגיים של בית ההשקעות. כיום אני מנהל את מרכז הפרישה בתפקיד שמשלב אתגרים מקצועיים ואישיים.

* מה הביא אותך להיות חלק ממרכז הפרישה בפסגות?

בראל: לאורך השנים חוויתי הישגים אישיים רבים. ההישג הבולט מכולם הוא ללא ספק הקמת מרכז פרישה ייחודי בפסגות שמעניק מעטפת שירותים לאוכלוסיית הפורשים.

הפרישה לגמלאות היא תהליך מורכב וחשוב, המחייב קבלת החלטות אשר ישפיעו על עתידו הכלכלי של הפורש וילוו אותו לכל החיים. רוב ההחלטות אינן ניתנות לשינוי ולכן רמת המקצועיות והמחויבות בתהליך מהווים גורם מכריע להצלחתו.

* מהם האתגרים המהותיים העומדים בפני הענף?

בראל: רפורמת קרנות ברירת המחדל יצרה שוק פנסיה מאוד תחרותי. חוסכים רבים כבר נהנים מהוזלה משמעותית של דמי הניהול בקרנות הנבחרות. אחד האתגרים המשמעותיים הוא היכולת לייצר כלים ושיפורים טכנולוגיים שיאפשרו מעבר לסביבה דיגיטלית מלאה. סביבה זו תסייע בשקיפות, נוחות ותציף ערך משמעותי נוסף גם לסוכן וגם ללקוח הקצה.

* מהו עתידו של מוסד "סוכן הביטוח"?

בראל: לצד הפלטפורמות הדיגיטליות והפעילות הישירה של החברות, לסוכן הביטוח עדיין יתרונות משמעותיים ורבים. שינויי חקיקה תכופים וריבוי רפורמות מחייבים למידה מתמדת והתמקצעות יומיומית.

אלו מעניקים לסוכן הביטוח את היכולת הבלעדית להתאים ללקוח מכלול מוצרים בהתאם לצרכיו ולמאפייניו הייחודיים, תוך התחשבות במיסוי, פנסיה, ביטוח ופיננסים.

* במה היית עוסק אם לא היית עובד בבית השקעות?

בראל: התחום הפיננסי הוא חלק בלתי נפרד ממני, ואני משוכנע שהייתי לוקח חלק בחינוך ובהענקת השכלה פיננסית לדור הצעיר. המטרה היא לפתח מיומנויות והטמעת ערכים מגיל צעיר. יש לכך השפעה מכרעת על קבלת ההחלטות והבטחת העתיד הכלכלי שלנו. אנחנו חוסכים מעט מדי ומאוחר מדי, מושכים כספי פיצויים במעבר בין עבודות ופודים קרנות השתלמות מיד לאחר תום תקופת הוותק. אלו הן רק חלק קטן מהטעויות הפיננסיות שניתן למנוע על ידי הקניית כלים וידע בסיסי מגיל צעיר.

* תחביבים, פרט לעבודה?

בראל: אני לא מוותר על ספורט ומקפיד לרוץ לפחות פעמיים בשבוע.