עו"ד אסף פינק: הירידה בכמות הייצוגיות בענף הביטוח ב-2018 אינה נובעת רק מייקור האגרה

עו"ד אסף פינק: הירידה בכמות הייצוגיות בענף הביטוח ב-2018 אינה נובעת רק מייקור האגרה

כתבת וידאו: לדברי עו"ד פינק, ב-2017 בוצעו מספר הסדרי פשרה גבוהים ומתגמלים והירידה בתביעות אשתקד משקפת רגיעה טבעית * העלאת האגרות גרמה לעורכי דין לאחד תביעות כך שבכל תביעה נתבעות יותר חברות ביטוח. כתבה שנייה בסדרה

הירידה בכמות הייצוגיות בענף הביטוח שנרשמה בשנה שעברה, 2018, אינה נובעת מייקור האגרה בהגשות התביעה בלבד. כך עולה משיחת פוליסה עם עו"ד אסף פינק, שהנחה בתחילת השבוע את כנס הייצוגיות של ארגון הלכה למעשה.

כנס התביעות הייצוגיות של 2019 הציג ירידה חדה בכמות התביעות הייצוגיות אשתקד, לעומת שנים קודמות בכלל ובעולם הביטוח בפרט. בשנת 2018 הוגשו 39 תביעות ייצוגיות בענף, שמהוות 3% בלבד מסך התביעות הייצוגיות שהוגשו בשנה זו. לשם השוואה, בשנת 2017 הוגשו 92 תביעות בענף הביטוח (6.2% מסך התביעות באותה שנה) וב-2016 הוגשו 85 ייצוגיות (6% מסך התביעות באותה שנה).

על פי עו"ד פינק, הכמות המצומצמת של תביעות ייצוגיות בענף הביטוח נובעת ככל הנראה מפעילות יתר שנרשמה בתחום בשנה שקדמה לה. "ב-2017, הייתה נהירה לתחום הביטוח. זאת משום שבוצעו מספר הסדרי פשרה גבוהים ומתגמלים וזה גרם לאיזשהו 'באז' בקרב הציבור וגם בקרב עורכי הדין. שנת 2018 הייתה בסימן רגיעה", כך מסר פינק.

להתייקרות האגרות הייתה השפעה על תחום הביטוח, כמו שהייתה לה על כל ענף הייצוגיות. במאי 2018 נכנסו לתוקפן התקנות החדשות, לפיהן המגישים בקשות לאישור תובענות ייצוגיות לבית משפט השלום, יידרשו לשלם אגרה בסך 8,000 שקל. במקרה של הגשה לבית המשפט המחוזי, גובה האגרה יעמוד על 16 אלף שקל. העלאת האגרות יצרה תהליך מעניין בתחום הייצוגיות בענף הביטוח. לדברי פינק, "יש נטייה היום לאחד תביעה נגד כמה חברות ביטוח. יכול להיות שיש פחות תביעות, אך בכל תביעה יש יותר חברות". בכל מקרה, לדברי פינק, נצטרך להמתין לשנה הבאה כדי לראות אם מדובר במגמה קבועה או זמנית.

בימים אלו, פינק נמצא בהליך של תביעה ייצוגית בענף הביטוח, כאשר על פי טענתו "חלק מהשבות הכספים של חברות הביטוח, בעיקר הכספים הנמוכים, נשלחות בהמחאות, ולא מוחזרות ישירות לחשבון או באמצעות כרטיס אשראי. אנחנו סבורים שהיום, ב-2019, אין שום סיבה לשלוח צ'קים, אם אפשר לאתר את הלקוח בעצמו. אין שום הצדקה לכך שהלקוח יצטרך לרדוף אחרי צ'ק שהרבה פעמים לא מגיע. אנחנו מחכים לכתבי תשובה של חברות הביטוח ומשם נמשיך לקדם משפט".

בנוגע לגודל הקבוצה והנזק פינק אומר: "עדיין קשה לנו להעריך בדיוק, אבל אנחנו מאמינים שבכל חברת ביטוח מדובר על מאות אלפי אזרחים. להערכתנו, הנזק עומד על 200-300 מיליון שקל לפחות, כי אנחנו מדברים על שבע שנים אחורה. היום התופעה יותר מצומצמת. בעבר, זו הייתה תופעה מאוד רחבה".