עו"ד רותם זיידל, היועמ"ש של מור: מוצרי החיסכון הקיימים עדיין מורכבים, קשים להבנה ולא נגישים

עו"ד רותם זיידל, היועמ"ש של מור: מוצרי החיסכון הקיימים עדיין מורכבים, קשים להבנה ולא נגישים

הצעירים המבטיחים 2020: זיידל על הכניסה של מור לגמל: תחום החיסכון הפנסיוני הוא תחום שמשווע לתחרות אך מעמיד חסמי כניסה משמעותיים. במור אנחנו דוגלים בריצה למרחקים ארוכים

בית ההשקעות מור יצא להנפקה פומבית ביולי 2017. באותה תקופה היה מדובר באחד המהלכים המוצלחים של בית ההשקעות, כאשר זכה לביקושים גבוהים מאוד מהמוסדיים של עד פי חמישה מההיצע. מי שליוותה את אותו מהלך הייתה עו"ד רותם זיידל ששימשה כיועצת המשפטית של החברה – "באופן טבעי היה מדובר בתקופה אינטנסיבית בכל הקשור לנושאים המשפטיים של חברה ציבורית חדשה, בתקופה בה היא ביקשה לממש את יעדי ההנפקה ולהיכנס לתחום החיסכון הפנסיוני". כך היא מתארת את הלך הרוח של אותה תקופה. זיידל נבחרה לצעירה מבטיחה לשנת 2020 של בית ההשקעות על ידי ההנהלה.

* איך הגעת למור בית השקעות?

זיידל: את התארים שלי במשפטים סיימתי בהצטיינות יתרהוהייתי מצטיינת דיקןעד שנת 2016 המשכתי "לשמור על קשרעם האקדמיה ושימשתי כעוזרת הוראה של פרופ' צפורה כהן בקורסים שונים בתחום התאגידים וזכויות בעלי מניותבמסגרת לימודי תואר ראשון ושני במשפטים.

בשנת 2011, התחלתי התמחות בעריכת דין בתחום שוק ההון במשרד עורכי הדין תדמור (היום תדמור ושות' ויובל לוי ושות'). בסיום ההתמחות הצטרפתי למחלקה המשפטית של אי.בי.אי. בית השקעות שהיה לקוח של המשרד. התפקיד האחרון שלי באי.בי.אי. היה תפקיד עסקי שכלל ניהול פרויקטים, רגולציה וחדשנותתפקיד שעזר לי להכיר את הצד העסקי ואת התמונה המלאה. המקצוע תרם ליכולת שלי להציע פתרונות שמגשרים בין הצרכים העסקיים לבין הצרכים המשפטיים. הצטרפתי למור בשנת 2017, בסמוך לאחר השלמת ההנפקה לציבור, אשר בין יעדיה נכללה כניסה לתחום פעילות חיסכון ארוך טווח.

* מה הייתה הנגיעה המקצועית הראשונה שלך עם עולם החיסכון לטווח ארוך?

זיידל: הייתי שותפה להיבטים המשפטיים הקשורים להקמת מור גמלשהוקמה על מנת לספק לציבור החוסכים מוצר איכותי ומוביל בהיבטי ההשקעות והשירות, תוך שימוש באמצעים הטכנולוגיים המתקדמים בתחוםתחום החיסכון הפנסיוני הוא תחום שמשווע לתחרות מצד אחד ומצד שני מעמיד חסמי כניסה משמעותייםדבר המחייב השקעת משאבים, תשומות ונחישות בכמויות אדירות מכלל העוסקים במלאכה בארגון. במור אנחנו דוגלים בריצה למרחקים ארוכיםכך שאנחנו מחויבים לצלוח את אתגרי התחום הפנסיוני כל שנה מחדש.

* מהן התוכניות שלך לשנה הנוכחית?

זיידל: האתגר שלי לשנת 2020 הוא לצלוח קורס לימודי חוץ של הטכניון בנושא ניתוח מערכות מידע. נרשמתי לקורס לאחר שהגעתי למסקנה שעולם שוק ההון, ועולם החיסכון הפנסיוני בפרט, הופך יותר ויותר טכנולוגי. כמעט כל חוזר רשות כולל היבטים טכנולוגיים ומחייב דרישות אפיון מערכת, וכיועצת משפטית בתחום הזה, אני חייבת להבין את השפה. אי אפשר להישאר מאחור.

* מהם האתגרים המהותיים העומדים בפני הענף

זיידל: בשנים האחרונות הענף עבר כברת דרך בכל הקשור להנגשה בלתי אמצעית של מוצרי החיסכון לציבור, הגברת היעילות ושקיפות בחיסכון, בעיקר הודות לדיגיטציה שיושמה בענף, בין אם באופן וולונטרי על ידי הגופים ובין אם בעידוד רשות שוק ההון. יחד עם האמור, מוצרי החיסכון עצמם – ובפרט המשטר המשפטי והמיסויי שלהם, עדיין מורכבים, קשים להבנה ולא נגישים לכל דורשהדבר מחייב לדעתי בחינה מחדש, בצד השקעה בחינוך לחיסכון פנסיוני כבר בגיל בית ספר במסגרת לימודי החובה.

* מהו להשקפתךעתידו של מוסד "סוכן הביטוח"? 

זיידל: בכל מקום בו קיימים פערי מידע, יש מקום לגורם מתווך ומגשרושוק החיסכון הפנסיוני לא שונה במובן הזה. אני מעריכה כי עתידו של הסוכן הפנסיוני הוא בהמשך התמקדות במתן ערך ללקוח שלו בנקודות מפתח בחייו, כנגד תמורה ישירה מהלקוח.

* מה את עושה מחוץ לשעות העבודה?

זיידל: כשאני נשאלת על הזמן הפנוי שלי אני בדרך כלל עונה שאני בין תחביבים. תחומי העניין שלי משתנים תדיר ובכל שנה אני נרשמת לפעילות או קורס הכשרה כאתגר שנתי.

* מהו מודל החיקוי שלך?

זיידל: לא נצמדת למודל חיקוי מסוים ומשתדלת "לגנוב" מכל אחד קצת.

* מה התכונה המקצועית הבולטת שלך וכיצד היא באה לידי ביטוי ביומיום

זיידל: שירותיות. אני ניגשת לעיסוק היומיומי שלי מתוך הבנה, שבדומה לספקים אחרים של הארגון, אני נותנת שירותים, על אף שאני גורם פנים ארגוני. הלקוחות שלי הם הקולגות שלי והמנהלים שליוגם צדדים שאני נושאת ונותנת עימם מקבלים יחס שירותי. מקצוע עריכת הדין מטבעו מאוד מאופיין בשירותיותובפרט כאשר הייעוץ המשפטי משמש גם בכובעים נוספים כשומר סף בארגון. מניסיוניכשניגשים לתפקיד מנקודת מבט שירותיתמצליחים להשיג את המטרות והיעדים של התפקיד בצורה מיטבית בהרבה.

רותם זיידל, בת 34, אמא לבארי בן השנה ובת זוג לבני